Kiekvieną mėnesį Žmogaus Teisių Balsas apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas Lietuvoje. Kviečiame domėtis Lietuvos įvykiais kartu!
„Kaunas Pride eitynės“
“Mes esame visur” – taip skambėjo Rugsėjo 4-tą dieną Kaune vykusių pirmųjų istorijoje “Kaunas Pride” eitynių šūkis. Pasak eitynių organizatorių, šis renginys skirtas atkreipti dėmesį į seksualinių mažumų problemas ir iššūkius, su kuriais jiems tenka susidurti kiekvieną dieną. Nepaisant visuomenės ir Kauno savivaldybės pasipriešinimo, eitynėse dalyvavo apie 2000 žmonių, palaikymą LGBTQ+ bendruomenei išreiškė ir daugelis garsių žmonių, politinių asmenų. Eitynės sulaukė ir protestuotojų bangos, 13 asmenų buvo sulaikyti.
Bylos dėl lietuvės pasakų knygos apie homoseksualių asmenų meilę imasi EŽTT Didžioji kolegija
Neringos Macatės knygos “Gintarinė širdis” bylą pradėjo nagrinėti Europos Žmogaus Teisių Teismo Didžioji kolegija. Byla pirmą kartą šviesą išvydo po to, kai 2014 metais Lietuvos edukologijos universitetas sustabdė knygos platinimą dėl “angažuotos homoseksualumo propagandos”. Knygos autorė (tikrasis vardas Neringa Dangvydė) knygoje aprašė istorijas apie įvairią diskriminaciją ir socialinę atskirtį patiriančias grupes, tarp jų – dvi istorijas apie tos pačios lyties asmenų meilę. Lietuvos teismai atmetė autorės bylą, kurioje ji teigė patyrusi diskriminaciją, todėl 2019 metais ji kreipėsi į EŽTT, kuri bylos imasi šiais metais.
Į Vilnių perkelti pirmieji neteisėti migrantai
Rugsėjo 28 d. oficialiai atidarytas Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje, Naujininkų rajone. Pirmąja banga perkelta 80 migrantų iš kurių 32 vaikai, 9 kūdikiai. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės pirmenybė suteikta šeimoms, auginančioms vaikus. Ministrė taip pat teigia, kad centre bus užtikrinti baziniai poreikiai, skiriama mėnesinė pašalpa, vaikai nuo spalio pradžios pradės ugdymą. Vis dėlto nevyriausybinės organizacijos ir patys migrantai skundžiasi higienos priemonių trūkumu, naujieji gyventojai taip pat kritikuoja grotas ant langų – tai verčia juos jaustis kaip kalėjime.
Žmogaus teisių komiteto ir Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros atstovo susitikimas
Rugsėjo pabaigoje Žmogaus teisių komiteto nariai susitiko su Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro Regioninio biuro Baltijos ir Šiaurės šalims atstovu Henrik Mygdal Nordentoft. Ši institucija padeda vyriausybėms įgyvendinti Europos ir tarptautinius teisinius dokumentus, kuomet siekiama apsaugą ir paramą asmenims be pilietybės. H. M. Nordentoft susitikime išskyrė situacijos ypatingumą, mat šiuo atveju Baltarusijos režimas pasinaudoja žmonėmis kaip hibridinės atakos įrankiais. Susitikimo metu taip pat aplankytos ir neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietos Tribonių užkardoje ir Medininkuose.
Siūloma papildyti neapykantos nusikaltimų kriterijų sąrašą
Teisingumo ministerija, birželį gavusi Europos Komisijos pranešimą dėl netinkamo Europos Sąjungos teisės implementavimo, rugsėjo 26 d. pateikė pasiūlymą Baudžiamąjį kodeksą papildyti naujais neapykantos ir smurto kurstymo kriterijais. ES tarybos sprendime odos spalva ir etninė kilmė yra įvardinti kaip atskiri kriterijai, neįeinantys į rasės, kilmės ar tautybės kriterijus. Dėl šios priežasties Teisingumo ministerija siūlo papildyti Baudžiamąjį kodeksą naujais kriterijais, o ministrės Evelinos Dobrovolskos teigimu, įvedus pakeitimus bus galima „efektyviau kovoti su homofobija, rasizmu, ksenofobija ar religiniu nepakantumu ir užkirsti kelią priešiškumo bei smurto apraiškoms“.