
Gabija Drūteikaitė
Lyčių lygybė ir tarptautinė humanitarinė teisė
Vasario 24 dieną Rusijos ginkluotosios pajėgos pradėjo karinę invaziją į Ukrainą. Per šešiasdešimt vieną karo prieš Ukrainą dieną Kremliaus veiksmai, pridengiami „specialiosios karinės operacijos“ šydu, sukėlė milžiniško masto humanitarinę katastrofą – tūkstančiai žuvusių ir sužeistų civilių, sugriauti miestai, milijonai pabėgėlių, gyventojai, likę be maisto ir vandens.
Tokių įvykių kontekste Žmogaus teisių balsas kviečia susipažinti su viena iš Ukrainos žmogaus teisių aktyvisčių – Oleksandra Matviychuk, kuri šiai dienai būdama Kijeve dokumentuoja įrodymus apie Rusijos ginkluotojų pajėgų vykdomus karo nusikaltimus.
Oleksandra Matviychuk, gimusi 1983 metais, šiuo metu yra Ukrainos žmogaus teisių organizacijos „Pilietinių laisvių centro“ (angl. Center for Civil Liberties) vadovė. Koordinuodama „Euromaidan SOS“ pilietinę iniciatyvą, pradėtą po smurtinio susidorojimo su taikiomis demonstracijomis Nepriklausomybės aikštėje 2013 metų lapkričio 30 dieną, Matviychuk įgyvendino daugybę tarptautinių kampanijų sietinų su „sąžinės kalinių“ išlaisvinimu. Svarbiausios jų – #letmypeoplego kampanija ir #SaveOlegSentsov visuotinė akcija už neteisėtai įkalintų žmonių Rusijoje ir okupuotame Kryme bei Donbase išlaisvinimą.
Proeuropietiškus protestus Ukrainoje sekę įvykiai tapo priežastimi, dėl kurios paskutiniuosius aštuonerius metus Ukrainos aktyvistė praleido rinkdama įrodymus apie karo nusikaltimus prorusiškose Donecko ir Luhansko teritorijose.
Prieš kelias savaites, reaguodama į Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje, Oleksandra Matviychuk savo Twitter paskyroje pasidalijo akimirka iš susitikimo su dabartiniu JAV prezidentu Joe Biden, kuris įvyko dar 2014 metų pradžioje, vos prasidėjus konfliktui su Rusija. Oleksandros teigimu, tuometiniam JAV viceprezidentui pasiteiravus, kaip JAV gali padėti Ukrainai, ši atsakė, jog duotų Ukrainai ginklų. Jos manymu, jeigu dabartinis JAV prezidentas būtų paklausęs jos tada, galbūt Rusija nebūtų įsiveržusi į Ukrainą ir įvykdžiusi sukrečiančius karo nusikaltimus.
Tą patį Oleksandra Matviychuk kartoja ir dabar: „Galbūt būnant žmogaus teisių advokate tai gali stebinti, tačiau mano tikslas yra ne tik rinkti įrodymus apie karo nusikaltimus. Mano pagrindinis tikslas – kaip sustabdyti karo nusikaltimus, sustabdyti karo nusikaltimų [vykdymą]“.
Lyčių lygybė ir tarptautinė humanitarinė teisė
© VšĮ „Žmogaus teisių balsas“