TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 10 08 – 10 15

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja platų vakcinos nuo maliarijos RTS,S/AS01 (RTS,S)  naudojimą vaikams sub sacharos Afrikos ir kituose regionuose, kurie pasižymi vidutiniu ar aukštu  P. falciparum maliarijos transmisijų skaičiumi.

„Tai yra istorinis momentas. Ilgai laukta maliarijos vakcina vaikams yra prasilaužimas mokslo, vaikų sveikatos ir maliarijos kontrolės srityse,“ teigė PSO generalinis direktorius Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Vakcinos naudojimas kartu su jau egzistuojančiais maliarijos prevencijos įrankiais galėtų išsaugoti dešimtis tūkstančių jaunų žmonių kiekvienais metais.

Maliarija išlieka pirminė vaikų ligų ir mirčių priežastis sub saharinėje Afrikoje. Daugiau nei 260 000 vaikų iki penkerių metų Afrikoje miršta nuo maliarijos kiekvienais metais.

„Jau daug amžių maliarija persekioja sub saharinę Afriką, sukeldama didžiulę asmeninę kančią,“ teigė Matshidiso Moeti, PSO regioninis direktorius Afrikai. „Mes ilgai laukėme efektyvios vakcinos nuo maliarijos ir dabar, pirmą kartą, mes turime tokią vakciną, kuri yra rekomenduojama plačiam naudojimui.“

Savižudis sprogdintojas penktadienį užpuolė mečetę Afganistano šiaurės rytų Kunduz provincijoje, ko pasekoje buvo nužudyta daug mečetėje buvusių tikinčiųjų. Afganistane tai yra trečioji ataka religinėje institucijoje šią savaitę.

ISIS prisiėmė atsakomybę už ataką, kuri, pasak valstybei priklausančios naujienų agentūros „Bakhtar“, nužudė 46 žmones ir sužeidė dar 143. Du sveikatos pareigūnai pranešė „Reuters“, kad aukų skaičius galėtų būti tarp 70 ir 80 žmonių.

Sprogimas, kurį Jungtinių Tautų misija Afganistane pavadino sukrečiančios smurto tendencijos dalimi, seka kitus pastarųjų dienų sprogimus – sprogimai mečetėje Kabule ir religinėje mokykloje rytinėje Khost provincijoje. 

Pastarosiomis savaitėmis buvo įvykdyta panašių atakų, už kurias atsakomybę taip pat prisiėmė ISIS, kurios kovotojai yra musulmonai sunitai. 

Spalio 11 dieną Amnesty international paskelbė straipsnį pasak kurio Kiurasao ir Nyderlandų valdžios atstovai pažeidė venesueliečių, kurie siekė gauti prieglobstį Kiurasao saloje, teises. Organizacija surinko įrodymus iš 22 atveju, kada buvo pažeistos venesueliečių, įskaitant ir jų vaikus, žmogaus teisės: jie buvo įkalinti nežmogiškomis sąlygomis, su jais buvo elgiamasi grubiai, šeimos nariai buvo atskirti vieni nuo kitų ar jiems buvo uždrausta siekti prieglobsčio. 

Beveik 5,7 milijonai venesueliečių pabėgo iš žmogaus teisių ir ekonominės krizių slegiamos šalies. Tai viena iš didžiausių žmonių priverstinio perkėlimo krizių pasaulyje. Netoliese Karibų Jūroje esanti ir Nyderlandų Karalystei priklausanti Kiurasavo sala tapo vienu iš pabėgėlių paskirties šalių. Yra apskaičiuota, kad maždaug 17,000 neteisėtos migracijos statusą turinčių venesueliečių jau gyvena šioje saloje. 

Amnesty Internationl rado, kad venesueliečių, prašančių prieglobsčio Kiurasao, situacija nepagerėjo nuo 2018 metų. Nors Kiurasao valdžios pareigūnai įteisino naują tarptautinės apsaugos procedūrų tvarką, ji vis tiek neatitinka tarptautinės žmogaus teisių standartų ir įstatymų. Pavyzdžiui, pabėgėliai dar vis yra sulaikomi ir uždaromi neapibrėžtam laiko periodui, kuriuo metu, negaudami jokios pagalbos, jie yra spaudžiami sutikti ir pasirašyti deportacijos atgal į Venesuelą dokumentus. 

Situacija sulaikymo centruose taip pat išlieka sudėtinga. Pabėgėliai susiduria su nežmoniškomis gyvenimo sąlygomis: jusliniu nepritekliumi, centrų perpildymu ir privatumo trūkumu. Yra atvejų, kai pabėgėliai yra užrakinami kamerose kartu su nuteistais nusikaltėliais. Uždaryti venesualiečiai teigia, kad kalėjimų prižiūrėtojai elgėsi su jais žeminančiai ir nežmoniškai, pavyzdžiui, liepdami nuogiems šokinėti kaip varlėms. Taip pat jie naudojo fizinį ir žodinį smurtą. 2019 metais policijos pareigūnai net apšaudė pabėgėlius guminėmis kulkomis. 

Japonijoje 46 metų trans vyras Gen Suzuki pateikė prašymą teismui legaliai pripažinti jo socialinę lytį neįvykdant sterilizacijos, kuri yra būtina pagal valstybinius įstatymus. Ši byla pabrėžia senų ir žalojančių įstatymų peržiūrą Japonijoje. 

Iki šiol trans asmenys, kurie nori legaliai pakeisti savo socialinę lytį, turi kreiptis į šeimos teismą. Pagal nustatytą „Socialinės lyties tapatybės sutrikimo specialiųjų atvejų įstatymo“ (Gender Identity Disorder (GID) Special Cases Act) tvarką, visi prašymų įteikėjai turi iš pradžių pereiti psichiatrinę patikrą ir būti sterilizuojami. Taip pat prašytojai turi būti vieniši ir neturėti vaikų, jaunesnių nei 20 metų.

2017 metais Japonija įsipareigojo peržiūrėti įstatymą, tačiau net ir spaudimas iš vidaus ir tarptautinės bendruomenės nieko nepakeitė. 2019 metais Aukščiausiasis teismas pritarė Žemesniųjų teismo rūmų teiginiams, kad šis socialinės lyties įstatymas nepažeidžia Japonijos konstitucijos, tačiau pritarė, kad jis turėtų būti peržiūrėtas ir pakeistas, kadangi skatina diskriminaciją visuomenėje. 

Postūmis pakeisti įstatymą vyksta ir Japonijos visuomenės viduje. Teisėti medicinos ir akademinės bendruomenės profesionalai pradėjo vis garsiau reikšti savo pasipiktinimą. 2019 metais trans moteris dėl SLTSSA įstatymo padavė į teismą Japonijos vyriausybę, kuri neleido jai oficialiai ir legaliai pasikeisti socialinės lytis iš vyro į moterį, nes ji augino 8 metų vaiką.  

Pro akis nepraslysta ir pats įstatymo pavadinimas, kuris lyg pabrėžia, kad asmenys, norintys pasikeisti savo socialinę lytį, kenčia nuo socialinės lyties tapatybės „sutrikimo“. Pasaulinė sveikatos organizacija 2019 metais pašalino „socialinės lyties sutrikimus“ iš skelbiamų tarptautinės ligų klasifikacijos sąrašų. Šalys, kurios priklauso PSO taip pat įsipareigojo atnaujinti savo diagnostikos kodų sistemą ir pašalinti šią frazę iš visų medicininių knygų. 

Prieiga prie covid-19 vakcinų gali reikšti mirtį arba gyvenimą. Tačiau šiuo metu milijardai gyventojų visame pasaulyje neturi galimybės gauti šios prieigos, nes tokios kompanijos kaip Pfizer, Moderna ir Johnson & Johnson aktyviai priešinasi prieš kitas įmones, norinčias gaminti vakcinas ir pirmumą teikia vakcinų pardavimą turtingoms šalims. 

Tarptautinės organizacijos – Pasaulio sveikatos organizacija, Pasaulio prekybos organizacija, Pasaulio bankas ir Tarptautinės valiutos fondas – nustatė tikslą iki 2021 metų pabaigos paskiepyti 40% mažas ir vidutines pajamas gaunančių šalių populiacijos. Kad šis tikslas būtų įgyvendintas, reikia turėti 2 milijardus papildomų vakcinų. 

Tačiau panašu, kad tiek farmacijos įmonės, tiek vyriausybės nesugeba įvykdyti savo įsipareigojimų užtikrinant visuotinę prieigą prie covid-19 vakcinų. Rugsėjo 22-trąją buvo likę lygiai 100 dienų iki 2021 metų pabaigos, tačiau vakcinų dar vis trūksta, o farmacijos įmonės savo gniaužtuose laiko milijonų žmonių gyvybes.

Amnesty International kviečia visus pasirašyti peticiją ir taip sukelti spaudimą tiek vyriausybėms, tiek vakcinų gamintojams. Peticiją rasite originaliame straipsnyje. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *