TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 11 12 – 11 19

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.

Laikinai einantis dorybių ir ydų ministro pareigas Shaikh Mohammad Khaled Hanafi antradienį sakė, kad islamas leidžia moterims ir merginoms mokytis, o Afganistano Islamo Emyratas bando suteikti mergaitėms galimybę mokytis.

Kalbėdamas ceremonijoje, skirtoje pristatyti dorybių ir ydų departamento esančio Mazar-e-Sharif vadovui, Hanafi pabrėžė, kad moterims leidžiama mokytis net iki daktaro laipsnio.

„Islamas nėra prieš švietimui, bet prieš švietimą be hidžabo. Islamo Emyratas kuria sistemą, pagal kurią berniukai ir mergaitės galėtų tęsti mokslus atskirose vietose“, – sakė Shaikh Mohammad Khaled Hanafi.

Ceremonijos dalyviai kritikavo pastarojo meto Jungtinių Valstijų veiksmus, sakydami, kad taikydama ekonomines sankcijas JAV bando įstumti Islamo Emyratą į sudėtingą padėtį.

Laikinasis dorybės ir ydos ministras Shaikh Mohammad Khaled Hanafi dar kartą pabrėžė, kad moterims ir mergaitėms bus sudarytos mokymosi galimybės atsižvelgiant į lyčių segregaciją.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) nusprendė, kad Vengrijos „Stop Soros“ teisės aktai, numatantys kriminalizaciją daugybės teisėtų su migracija susijusių veiksmų, už kuriuos būtų baudžiama laisvės atėmimu iki vienerių metų, pažeidžia ES teisę.

ESTT nustatė, kad Vengrija pažeidė ES procedūrų ir priėmimo direktyvas, leisdama atmesti asmenų, atvykstančių į Vengriją per „saugaus tranzito šalį“, prieglobsčio prašymus kaip nepriimtinus. Teismas taip pat nustatė, kad Vengrija neteisėtai kriminalizavo asmenų, teikiančių pagalbą prieglobsčio prašytojams, veiklą. Atsakydamas į sprendimą, Amnesty International Vengrijai direktorius Davidas Vigas teigė:

„Šiandienos teismo sprendimas siunčia nedviprasmišką žinią, kad Vengrijos vyriausybės bauginimo kampanija, nukreipta į tuos, kurie gina pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų teises, negali ir nebus toleruojama.

„Dabar laikas Vengrijos vyriausybei įgyvendinti teismo sprendimą ir nedelsiant atšaukti šį gėdingą teisės aktą. Taip pat raginame vyriausybę garantuoti aplinką, kurioje NVO ir aktyvistai galėtų laisvai ir nesibaimindami atlikti savo esminį darbą.“

JT moterų teisių komitetas paskelbė gautus duomenis iš Ekvadoro, Egipto, Indonezijos, Kirgizijos, Maldyvų, Rusijos, Pietų Afrikos respublikos, Pietų Sudano, Švedijos ir Jemeno. Visos šalys parodė pozityvius pokyčius po JT konvencijos dėl moterų visų formų diskriminacijos panaikinimo (CEDAW) įtvirtinimo. 

Ekvadore CEDAW skatino valdžią sustiprinti priemones užkertant kelią, kovojant ir baudžiant visus dėl socialinės lyties nusikaltimus prieš moteris. Taip pat šalies valdžiai buvo liepta griežtai kovoti su seksualinės reorientacijos programomis ir „atvertimo“ iš homoseksualumo terapijomis. 

CEDAW Egipte paskatino pagreitinti įstatymų, kurie diskriminuoja moteris ir merginas panaikinimą, suteikti apsaugą ir pagalbą moterų teisių gynėjams bei ištirti galimus priekabiavimo ir smurto nusikaltimus. Tuo tarpu Indonezijoje CEDAW komitetas prašė Indonezijos valdžios kriminalizuoti bet kokį genitalijų sužalojimą, uždrausti poligamiją ir suteikti lygias moterų ir vyrų teises gaunant palikimą.

Kirgizijai komitetas rekomendavo paneigti vyraujančius stereotipus ir roles visuomenėje r šeimoje ir kovoti su priverstinėmis mergaičių santuokomis. Maldyvams rekomendavo kovoti su represijomis, nukreiptomis prieš moteris žmogaus teisių gynėjomis, priekabiavimą prie jų ir neapykantos kalbą. Rusijos Federacijai – panaikinti įstatymus, kurie diskriminuoja moteris dėl jų seksualinės orientacijos ir socialinės lyties identiteto. Taip pat paragino rengti kampanijas, ypač Šiaurės Kaukaze, skirtas supažindinti ir spręsti neapykantos kalbos problemas ir lesbiečių, biseksualių ir trans moterų stigmatizavimą. 

Pietų Afrikos respubliką CEDAW skatino parengti išsamius mokymus apie smurtą nukreiptą prieš moteris dėl jų lyties, apie lyčiai jautrius tyrimus ir tardymą teisėjams, prokurorams ir pareigūnams bei kriminalizuoti ir viešai teisti smurtą šeimoje. Pietų Sudanas buvo raginamas įgalinti moteris darbo rinkoje. Švedijai komisija ragino įteisinti moterų ir vyrų lygias miškų, žemės ir nekilnojamo turto nuosavybės teises. Tuo tarpu Jemene moterų teisių padėtis ypač smuko po 2014 metais prasidėjusio konflikto. Todėl CEDAW skatino šalį bendradarbiauti su JT ir užtikrinti greitą, saugų ir netrukdomą humanitarinę pagalbą visoje šalyje. 

Jungtines Tautas reprezentuojantys atstovai yra susirūpinę dėl pastarąsias keletą savaičių besitęsiančių sulaikymų  Etiopijos sostinėje Adis Abeboje, Gondare, Bahir Dare ir kituose miestuose po to, kai lapkričio 2 dieną, šalyje buvo paskelbta ekstremali situacija ir policija pradėjo suiminėti, apieškoti ir sulaikyti šimtus piliečių.

Šie pokyčiai yra ypač nerimą keliantys dėl to, kad dauguma sulaikytųjų yra Tigrajaus etninės mažumos atstovai, kaltinami palaikantys ir prisidedantys prie Tigrajaus Žmonių Išlaisvinimo fronto (TPLF). Pasak gautų pranešimų, per paskutinę savaitę buvo sulaikyta ne mažiau nei 1,000 piliečių. Kiti šaltiniai skelbia daug didesnius skaičius. 

Sąlygos kuriomis gyvena sulaikytieji, yra siaubingos: dauguma policijos nuovadų yra perpildytos žmonių, yra nesilaikoma tarptautinių žmogaus teisių standartų. Dauguma sulaikytųjų net nežino priežasties už ką buvo sulaikyti. Jų taip pat niekas nevedė į teismo sales ar kitus tribunolus, kur būtų paskelbtos sulaikymo priežastys. Niekas iš jų formaliai net nėra apkaltinti, tačiau palikti policijos kamerų taip pat negali. 

JT prašo Etiopijos pareigūnų užtikrinti tarptautinių žmogaus teisių standartų užtikrinimą sulaikytiesiems, įskaitant sąžiningo teismo ir procedūrų užtikrinimą. 

Lapkričio 11 dieną Graikijoje priimta baudžiamojo kodekso nuostata melagingas naujienas („fake news“) paskelbė nusikalstama veika. Bet kas, kas skleidžia žinias/naujienas, kurios skatina susirūpinimą ir baimę visuomenėje ar mažina pasitikėjimą nacionaline ekonomika, gynybos galimybėmis ir visuomenės sveikatos apsaugą, gali būti įkalintas iki 5 metų kalėjime. 

Ši nuostata gali būti naudojama norint susidoroti su profesionaliais žurnalistais ir medijų atstovais, pilietinės visuomenės atstovais, ar bet kuo, kas kritikuos vyriausybę ar jos priimtus įstatymus. Ši nuostata gali tapti įrankiu bandant susidoroti su žodžio ir žiniasklaidos laisve. Jau balandžio mėnesį Reporterių be sienų (RSF) organizacija skelbė, kad šalyje sparčiai blogėja žiniasklaidos laisvės padėtis, įskaitant vyriausybę kritikuojančių straipsnių stabdymą, cenzūrą, ir demonstracijų metu prie žurnalistų priekabiaujančius policijos pareigūnus. 

Naujoji nuostata neapibrėžia, kas yra melagingos naujienos, kokie yra standartai pagal kuriuos yra nustatomos melagingos naujienos, arba kada melagingos daro žalą. Nuostatos tekste taip pat nėra nieko paminėta apie žodžio laisvės gerbimą ar pagarbą bet kurioms kitoms žmogaus teisėms. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *