Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė | 05 24 – 05 31

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Brazilijai susidūrus su galimai trečiąja COVID-19 banga, dešimtys tūkstančių brazilų šeštadienį išėjo į San Paulo, Rio de Žaneiro ir kitų didžiausių šalies miestų gatves reikšdami protestą dėl prezidento Jair Bolsonaro žalingo elgesio bei koordinuotų veiksmų kovojant su pandemija trūkumo. Demonstrantai reikalavo lygiateisės prieigos prie vakcinų visiems gyventojams, o prezidento veiksmus netgi prilygino „genocidui“ ir pareikalavo jo apkaltos. Jair Bolsonaro buvo ne kartą sumenkinęs pandemiją pradiniame jos etape ir sabotavęs pastangas įvesti judėjimo mieste ir šalies viduje ribojimus. Protestai įvyko praėjus savaitei po prezidento Rio de Žaneire surengto mitingo, kuriame jis pasisakė prieš ribojamąsias priemones, o jo šalininkai ragino nuversti Brazilijos Aukščiausiąjį Teismą, kuris suteikė atsakingiems valdininkams galimybę įgyvendinti priemones, užkertančias kelią viruso plitimui. 

Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ paliaubos Gazos ruože nutraukė 11 dienas trukusį konfliktą. Gazoje ir Izraelyje gyvenantys vaikai „BBC“ žurnalistams savo gyvenimą ginkluoto konflikto metu apibūdino kaip gyvenimą kasdien patiriant didžiulį nesaugumo jausmą, socialinę atskirtį ir baimę, kuri yra ilgalaikė ir kurios negalima sumažinti. Vaikai išreiškė apgailestavimą, kad dėl Izraelio ir Palestinos konflikto neteko švietimo, galimybės gyventi saugioje aplinkoje ir netgi apsaugos nuo smurto, o tai gali turėti labai neigiamų padarinių. Tiek Izraelio gynybos pajėgos, tiek ginkluotosios palestiniečių grupuotės yra kaltinamos civilių – įskaitant vaikų – žudynėmis atakų iš oro metu ir pažeidimais, susijusiais su tyčiniu išpuolių nukreipimu į civilinę infrastruktūrą. 

Jungtinėse Amerikos Valstijose Niujorko policijos departamentas sustiprino miesto žydų bendruomenių apsaugą po kelių su neapykanta susijusių incidentų, įvykusių savaitgalį Brukline. Išaugus įtampai dėl Izraelio ir palestiniečių ginkluoto konflikto, Jungtinėse Amerikos Valstijose užfiksuota net keletas antisemitinių išpuolių, sukėlusių plačiosios visuomenės pasipiktinimą. Praėjusią savaitę Brukline vienas vyriškis, kaip įtariama, bandė padegti sinagogą bei žydų mokyklą. Jam pareikšti kaltinimai dėl padegimo. Los Andžele vienas vyras buvo suimtas dėl užpuolimo panaudojant mirtiną ginklą po konflikto, prasidėjusio nuo antisemitinių žodinių įžeidinėjimų, kurie, kaip įtariama, buvo išsakyti vieno restorano lankytojams. 

Indijos vyriausybės lyderiai prašo šalies ūkininkų atšaukti šią savaitę vyksiantį masinį protestą, nes baiminamasi, kad jis gali tapti dideliu COVID-19 užkrato židiniu. Vykstant kovai su antrąja pandemijos banga, ūkininkai visoje šalyje ir toliau tęsė protestus prieš praėjusį rugsėjį priimtus žemės ūkio įstatymus, kurie, jų teigimu, sužlugdys jų su ūkiu susijusius pragyvenimo šaltinius. Nuo to laiko dešimtys tūkstančių protestą reiškiančių ūkininkų gyvena palapinėse už sostinės Naujojo Delio ribų. Taip jau įvyko, kad antrosios pandemijos bangos įkarštis sutapo su derliaus nuėmimo sezonu, todėl demonstracijos nurimo. Dabar jos vėl suaktyvėjo. 

Malio laikinasis viceprezidentas Assimi Goita nušalino laikinąjį šalies prezidentą ir ministrą pirmininką, praėjus mažiau nei metams po to, kai perversmo metu šalyje buvo nuversta vyriausybė. Šalies prezidentas Bah N’Daw ir ministras pirmininkas Moctar Ouane buvo paskirti vadovauti pereinamojo laikotarpio vyriausybei po pernai rugpjūtį įvykusio perversmo, kuriam vadovavo Assimi Goita. Pastarasis teigia, jog nušalino abu lyderius, nes jie nepasitarė su juo dėl ministrų kabineto pertvarkymo. Vietinių politinių lyderių teigimu, N’Daw, Ouane ir kai kurie jų darbuotojai buvo sulaikyti ir vis dar tebėra kalinami. Prancūzija, buvusi kolonijinė valstybė ir Malio karinė sąjungininkė, teigia esanti pasirengusi taikyti sankcijas perversme dalyvavusiems asmenims, trukdantiems civilių vadovaujamam demokratiniam pereinamajam procesui. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *