Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!
Frankfurto prie Maino aukštesnysis apygardos teismas pirmajame pasaulyje baudžiamajame procese dėl genocido prieš jazidus nuteisė Taha Al J. už genocido vykdymą ir nusikaltimus žmoniškumui. Tai pirmas kartas, kai buvęs ginkluotos grupuotės, pasivadinusios „Islamo valstybe“ (IS), narys buvo nuteistas už genocidą. 2014 m. rugpjūčio 3 d. IS pradėjo puolimą Sindžaro regione Šiaurės Irake ir surengė didelio masto civilių gyventojų žudynes. Užfiksuoti žmogžudysčių, seksualinio smurto, kankinimų ir pavergimo atvejai. Žuvo daugiau kaip 5 000 žmonių, o daugiau kaip 400 000 asmenų buvo priversti palikti savo namus. Iki šiol IS nelaisvėje tebelaiko arba dingo be žinios daugiau kaip 2800 jazidų moterų ir vaikų.
Gvatemaloje lapkričio 30 d. minima žurnalistų diena, skirta pagerbti svarbų žurnalistų vaidmenį šioje šalyje. Šiemet žurnalistai šią dieną minėjo demonstracijomis prieš vyriausybę, kuri vis dažniau kėsinasi į jų teises ir nesugeba užtikrinti spaudos laisvės. Valdžios išpuoliai padažnėjo, kai 2020 m. kovo mėn. šalyje pradėjo plisti COVID-19 ir valdžios institucijos pradėjo riboti prieigą prie informacijos apie pandemiją. Deja, išpuolių prieš žurnalistus tyrimų pažanga yra menka, nes vyriausybė nesuteikė prokurorams reikiamų išteklių, kad jie galėtų greitai ir veiksmingai atlikti šiuos tyrimus. 2020 m. balandžio mėn. Amerikos šalių žmogaus teisių komisija (IACHR) nustatė, kad Gvatemala yra viena iš kelių šalių, aršiai vykdančių medijų stigmatizavimo kampanijas.
JAV Detroito priemiesčio prokurorai trečiadienį pareiškė kaltinimus 15-mečiui jaunuoliui dėl terorizmo ir pirmojo laipsnio žmogžudysčių, kurias jis įvykdė antradienį Oksfordo vidurinėje mokykloje nušovęs keturis bendraklasius. Pasak Ouklando apygardos prokurorės, jam buvo pateikti kaltinimai kaip pilnamečiui. Be keturių kaltinimų pirmojo laipsnio žmogžudyste ir kaltinimo terorizmu, E. Crumbley gresia septyni kaltinimai užpuolimu su tikslu nužudyti ir kaltinimai neteisėtu šaunamojo ginklo disponavimu.
Lenkijoje moterų teisių aktyvistai, pasitelkę kraują simbolizuojančius raudonus dažus, protestavo prieš vyriausybės planą registruoti kiekvieną nėštumą nacionalinėje duomenų bazėje ir prieš įstatymo projektą, kuriuo Lenkijoje visiškai uždraudžiami abortai, įskaitant išprievartavimo ir grėsmės moters sveikatai atvejus. Jei teisės aktas bus priimtas, aktyvistams, padedantiems moterims nuvykti į abortus atliekančias sveikatos priežiūros įstaigas, taip pat toms moterims grėstų įkalinimas už nužudymą. Už tai gali būti skirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė.
Tanzanijos vyriausybė nesiėmė veiksmų, siekdama ištirti saugumo pajėgų ir su jomis susijusių kovotojų nusikaltimus ir patraukti juos atsakomybėn už žudynes Zanzibare per 2020 m. rinkimus. Organizacijos „Human Rights Watch“ atlikto tyrimo duomenimis, 2020 m. spalio 26-30 d. policijai ir kariams naudojant ašarines dujas ir šaudant į minią žuvo mažiausiai 14 žmonių ir 55 buvo sužeisti. Ginkluoti asmenys savavališkai areštavo, sulaikė ir kankino opozicijos šalininkus pagrindinėse Zanzibaro salose Unguja ir Pemba. Nei Tanzanijos centrinė vyriausybė, nei Zanzibaro valdžios institucijos, nepaisant kartojamų raginimų, nepripažino viso smurto masto, o juo labiau neištyrė visų aukų pareiškimų.

Agata Palinska
Tarptautinė politika