Užsienio naujienų apžvalga | Liepa | 07 23 – 07 29

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Nepale ir toliau blogėja bendra žmogaus teisių padėtis, ypač kalbant apie šalies gyventojų teisę naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis ir švietimo prieinamumą. Tarptautinė žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ paragino naująją Nepalo vyriausybę kurti tvarius sprendimus, kuriais visiems gyventojams būtų užtikrinamos vienodos galimybės gauti reikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, bei propaguoti vaikų teises, įskaitant vaikų teisę į švietimą ir teisę į gyvenimą be darbo. Taip pat tikimasi, kad naujoji vyriausybė imsis veiksmingų priemonių, kad būtų užtikrinta teisinės valstybės pažanga, įskaitant veiksmus, skirtus sustabdyti nebaudžiamumą už žmogaus teisių pažeidimus ir sulaikyti jų atsiradimą. Nepale jau kurį laiką pastebimos aiškios neteisminių egzekucijų ir kankinimo sulaikymo vietose atvejų tendencijos.

Irano saugumo pajėgos suintensyvino represijas prieš protestuojančius pilietinės visuomenės atstovus, siekiančius taikiai naudotis teisėmis į žodžio laisvę, burtis į asociacijas ir taikius susirinkimus. Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ smerkia Irane paplitusį neproporcingą jėgos naudojimą prieš taikius protestuotojus, kurie viso labo išreiškė nepasitenkinimą ekonomikos ir politikos klausimais ir reikalauja, kad visi protestuotojai, kurie Chuzestano provincijoje šiuo metu yra sulaikyti už tai, kad naudojosi savo teisėta teise į saviraiškos ir susirinkimų laisvę, būtų paleisti nekeliant jokių sąlygų. Be to, primygtinai ragina Irano valdžios institucijas panaikinti bet kokį internetinių komunikacijų ir paslaugų blokavimą. Minėtos organizacijos duomenimis, per protestus Chuzestano provincijoje žuvo mažiausiai 8 žmonės, įskaitant nepilnametį, o šimtai protestuotojų ir pilietinės visuomenės aktyvistų buvo suimti.

Bangladeše ir toliau prastėja nepriklausomos žiniasklaidos ir saviraiškos laisvės padėtis. Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ atstovai reiškia didelį susirūpinimą dėl Skaitmeninio saugumo įstatymo, nes jis ne tik daro neigiamą poveikį žurnalistų ir tinklaraštininkų veiklai, bet ir faktiškai išplečia ir sustiprina policijos įgaliojimus imtis veiksmų prieš žodžio laisvę, be kitą ko, prieš žodžio laisvę socialiniuose tinkluose. 2021 m. liepos mėnesio duomenimis, mažiausiai 433 asmenų buvo suimti ir apkaltinti pažeidę minėtą aktą, kuriuo numatoma baudžiamoji atsakomybė už tikrovės neatitinkančios ar įžeidžiančio turinio informacijos skelbimą internete. Organizacija „Amnesty International“ priminė kompetentingoms Bangladešo valdžios institucijoms apie jų nacionalinius ir tarptautinius teisinius įsipareigojimus, įskaitant jų pareigą užtikrinti, kad saviraiškos ir spaudos laisves šalyje būtų galima įgyvendinti netrikdant savavališkiems suvaržymams ir cenzūrai.

Siera Leonės parlamentas pritarė įstatymo projektui, kuriuo siekiama panaikinti mirties bausmę ir pakeisti ją įkalinimu iki gyvos galvos arba minimalia trisdešimties metų laisvės atėmimo bausme už tokius nusikaltimus kaip žmogžudystė ar valstybės interesų išdavystė. Tikimasi, kad prezidentas greitu metu pasirašys šį įstatymo projektą, kuris leistų Siera Leonei tapti dvidešimt trečiąja Afrikos šalimi, kurioje atsisakyta mirties bausmės. Nuo 1998 m., kai buvo įvykdyta liūdnai pagarsėjusi egzekucija 24 kariams už dalyvavimą bandyme įvykdyti perversmą, šalyje buvo priimtas mirties bausmės vykdymo moratoriumas. Tačiau, kaip pranešama, nuo to laiko Siera Leonės teismai paskelbė mažiausiai 80 mirties bausmes.

Kinijos Liaudies Respublikos nacionalinio saugumo įstatymas Honkongui ir toliau kelia gilų susirūpinimą tarptautinėms žmogaus teisių grupėms. 2021 m. liepos 27 d. Honkongo teismas priėmė nuosprendį 24-mečio Tong Ying-Kit atžvilgiu: tai pirmasis apkaltinamasis nuosprendis, paskelbtas už 2020 m. birželio 30 d. įsigaliojusio Honkongo nacionalinio saugumo įstatymo pažeidimą. Teismas pripažino „atsiskyrimo rėmimu“ ir „terorizmu“ atvejį, kai honkongietis 2020 m. liepos 1 d., pirmąją pilną minėto įstatymo galiojimo dieną, demonstravo vėliavą su paplitusiu protesto šūkiu „Laisvę Honkongui, tai mūsų laikų revoliucija“ ir važiuodamas motociklu rėžėsi į grupę policijos pareigūnų, dėl ko buvo sužaloti keli policininkai. Už šias veikas jam gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *