Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 07 – 10 13

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Rusijos pajėgos šią savaitę vykdė beatodairiškus bombardavimus iš oro Kyjive ir kituose Ukrainos miestuose, taikydamos į nekaltus civilius bei civilinę infrastruktūrą. Agresorių ginkluotųjų pajėgų atakos prieš Ukrainos civilius bei civilinę infrastruktūrą grubiai pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę bei jos nustatytą civilių apsaugą karo metu.

O Rumunija pranešė prisijungusi prie karo nusikaltimus tiriančios jungtinės tyrimo grupės, kurios narės jau yra Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Estijos, Latvijos ir Slovakijos teisminės institucijos, padedamos Eurojusto ir dalyvaujant Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuratūrai.

143 valstybės Specialiojoje Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos sesijoje pasmerkė Rusijos vykdomą teritorijų aneksiją – dviem valstybėm daugiau nei š. m. kovo 2 d. balsavo prieš Rusijos karą Ukrainoje. Rusiją palaikė Šiaurės Korėja, Baltarusija, Nikaragva ir Sirija, kurioms vadovauja diktatoriškus režimus pripažįstančios valstybės. Dauguma susilaikiusių šalių buvo Afrikos valstybės, taip pat Kinija ir Indija.

Rezoliucija smerkiamas Rusijos bandymas įvykdyti neteisėtą Ukrainos Donecko, Chersono, Luhansko ir Zaporižios sričių aneksiją ir pažymima, kad tai – Ukrainos teritorijos, laikinai okupuotos Rusijos, pažeidžiant Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenitetą ir politinę nepriklausomybę bei JT Chartijos principus. Rezoliucija ragina tarptautinę bendruomenę nepripažinti šių teritorijų statuso pakeitimo, o Rusiją – nedelsiant atšaukti savo sprendimą dėl šių regionų įtraukimo į Rusijos sudėtį.

Iranas

Irane jau ketvirtą savaitę tęsiasi didžiausi per šalį nusiritę protestai nuo 2019 m. vykusių demonstracijų. Tūkstančiai žmonių išėjo į gatves po to, kai Mahsa Amini, kurdų mažumai priklausiusi 22 m. iranietė, mirė nelaisvėje po to, kai ją sulaikė dorovės policija ir apkaltino  pažeidus konservatyvų šalies aprangos kodą. Žmogaus teisių grupės praneša, kad Irano saugumo ir policijos pajėgoms malšinant protestus, žuvo mažiausiai 185 žmonės, o tūkstančiai buvo sužeisti arba suimti, nors dėl interneto ryšio sutrikimų buvo sunku patvirtinti tikrąjį skaičių. Savo paramą protestuojančių iraniečių veiksmams taip pat išreiškė naftos sektoriaus darbuotojai, kurie dalyvauja streikuose, siekdami paskatinti būtinas politines bei ekonomines reformas. 

Mianmaras

2022 m. spalio 12 d. paskelbta JT specialiojo pranešėjo žmogaus teisių Mianmare klausimais ataskaita rodo, kad Mianmaro karinė chunta toliau naudoja smurtą prieš civilius gyventojus. Šalies karinis režimas vėl pradėjo taikyti mirties bausmę ir š. m. liepos mėn. įvykdė politiškai motyvuotas egzekucijas keturiems politiniams kaliniams, tarp jų – garsiam demokratijos aktyvistui ir buvusiam parlamento nariui. Po 2021 m. vasario 1 d. perversmo chunta nužudė tūkstančius žmonių ir privertė beveik milijoną žmonių palikti savo namus. Kariniai sraigtasparniai š. m. rugsėjo mėn. šaudė į pradinę mokyklą Sagaingo regione. Antskrydžių metu  žuvo ne mažiau kaip vienuolika vaikų. Iš daugiau nei 12 000 politinių kalinių nemažai mirė kalėjime, kaip įtariama, po kankinimų. JT pranešėjas pabrėžė, kad vietos pilietinės visuomenės organizacijų bei žmogaus teisių aktyvistų pasipriešinimas Mianmaro kariniam režimui žymi esminį perėjimo prie demokratinės santvarkos etapą. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *