Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 21 – 10 27

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Rusijos karas Ukrainoje

2022 m. spalio 27 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad vos per dvi dienas Rusijos kariuomenė surengė daugiau kaip 30 antpuolių bepiločiais orlaiviais prieš Ukrainą. Nuo karo pradžios Rusija įvykdė apie 4 500 antpuolių raketomis ir daugiau kaip 8 000 oro antskrydžių prieš civilius gyventojus ir civilinius objektus bei infrastruktūrą Ukrainoje. Ukrainos vyriausybė nurodė, kad dėl nuolatinių bombardavimų elektros neturi 1,5 mln. namų ūkių. Daugėja įrodymų apie prieš ukrainiečius vykdomus karo nusikaltimus. Nuolatinis civilinės infrastruktūros naikinimas yra šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas.

Nuo vasario 24 d., kuomet Rusijos kariuomenė įsiveržė į Ukrainą, tūkstančiai ukrainiečių vaikų dažnai prieš jų valią buvo perkelti į Rusiją, kad būtų įvaikinti ir taptų Rusijos piliečiais. Toks masinis vaikų perkėlimas iš tiesų yra karo nusikaltimas, nepaisant to, ar jie yra našlaičiai. Ir nors daugelis vaikų buvo iš vaikų globos namų, valdžios institucijos taip pat išvežė ir tuos, kurių giminaičiai ar globėjai norėjo juos susigrąžinti. Tai liudija pokalbiai su vaikais ir šeimomis abiejose sienos pusėse.

Iraną drebinantys protestai

Irano saugumo pajėgos apšaudė tūkstančius protestuotojų, kurie spalio 26 d. Kurdistano provincijoje susirinko paminėti keturiasdešimties dienų nuo šalies dorovės policijos areštuotos merginos Mahsos Amini mirties

Kaip buvo informuota anksčiau, Irane jau beveik šešias savaites tęsiasi didžiausi per šalį nusiritę protestai nuo 2019 m. vykusių demonstracijų. Tūkstančiai žmonių išėjo į gatves po to, kai M. Amini, kurdų mažumai priklausiusi 22 m. iranietė, mirė nelaisvėje po to, kai ją sulaikė šalies dorovės policija ir apkaltino pažeidus konservatyvų šalies aprangos kodą. Remiantis žmogaus teisių organizacijų pranešimais, Irano saugumo ir policijos pajėgoms malšinant protestus žuvo daugiau nei 200 žmonių, o tūkstančiai buvo sužeisti. 

Užsienio santykių tarybos (JAV) ekspertas Ray Takeyh pažymi: „Svarbu pabrėžti, kad prieš M. Amini mirtį Iraną visą vasarą drebino įvairios demonstracijos, įskaitant demonstracijas dėl vandens trūkumo ir mokytojų protestus. Tragiška Amini mirtis suvienijo daugybę nesutariančių jėgų.“

Mianmaro karinės chuntos vykdomi išpuoliai prieš etnines mažumas

2022 m. spalio 23 d. Mianmaro karinė chunta surengė oro antpuolį per koncertą po atviru dangumi, vykusį Kačinų etninei mažumai priklausančioje teritorijoje, dėl ko žuvo mažiausiai 80 žmonių. Tai buvo daugiausiai aukų pareikalavusi chuntos ataka iš oro nuo perversmo pradžios. 

Mianmaro karinės pajėgos, kurios dešimtmetį dalijosi valdžia su civilinės valdžios atstovais, 2021 m. vasario 1 d. įvykdė perversmą, ir nuo to laiko žiauriai susidoroja su oponentais. Pilietinių teisių organizacijų duomenimis, nuo perversmo pradžios mažiausiai 2 388 žmonių buvo nužudyta ir beveik 16 000 buvo savavališkai suimti karinės valdžios.

Taikos derybos tarp Etiopijos vyriausybės ir Tigrėjaus valdžios institucijų

Humanitarinė padėtis visoje Etiopijoje dėl konflikto, sausros ir masinio gyventojų perkėlimo šalies viduje ir toliau išlieka kritinė. Po beveik dvejus metus trunkančio konflikto Etiopijos federalinės vyriausybės ir Tigrėjaus valdžios institucijos šią savaitę pradėjo oficialias taikos derybas. Jeigu šios Afrikos Sąjungos vadovaujamos derybos žlugtų, gali paaštrėti konfliktas, per kurį beveik pusė milijono Etiopijos gyventojų žuvo nuo smurto ir bado, o daugiau kaip 1,6 mln. buvo priversti palikti savo namus.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *