Saudo Arabija: visuomenės nuostatas yra sunkiau pakeisti negu įstatymus. I-asis serijos „Moterų teisės Vidurio Rytuose“ straipsnis

Iliustracija: Ruta Krau

Kai 2017 m. Mohammedas bin Salmanas buvo paskelbtas Saudo Arabijos sosto įpėdiniu, karalystė sulaukė daug reformų. Reikšmingi pokyčiai neaplenkė ir šalies moterų. Štai 2018 m. Saudo Arabijos moterims pirmą kartą buvo leista stadione stebėti futbolo rungtynes tarp dviejų vietinių komandų. Tais pačiais metais moterys gavo teisę sėsti už vairo. 2019 m. paskelbtos įstatymų pataisos leido vyresnėms nei 21 metų moterims gauti pasus, o tai išties palengvino galimybę keliauti į užsienį be globėjo leidimo. Taip pat moterys gavo teisę įregistruoti santuoką, skyrybas, gimimą ir mirtį.

Vision 2030 yra pagrindinis princo Mohammedo bin Salmano planas, kuriuo remiantis siekiama pertvarkyti Saudo Arabijos ekonomiką, pritraukti turistus bei užsienio investicijas. Vienas iš šio plano tikslų yra sudaryti tinkamas sąlygas moterų įsitraukimui į darbo rinką ir imtis priemonių, kad 2030 m. moterų įsidarbinimo rodikliai siektų 30 procentų.  Human Rights Watch planą Vision 2030 pavadino „sąmoninga strategija, kuria naudojamasi norint nukreipti dėmesį nuo šalyje vyraujančių žmogaus teisių pažeidimų“.

Pokyčius užtemdo žmogaus teisių aktyvistų sulaikymas

„Paskelbtos reformos yra reikšmingas, bet pavėluotas žingsnis, siekiant teisių moterims. Šie pokyčiai akivaizdžiai liudija apie nenuilstamą moterų teisių aktyvistų kampaniją, kuri dešimtmečius kovojo su siautėjusia diskriminacija Saudo Arabijoje“, – teigia Lynn Maalouf,  Amnesty International Artimųjų Rytų tyrimų direktorė.

Bent 14 moterų teisių judėjimą palaikiusių asmenų, įskaitant jų giminaičius,  yra sulaikyti, teisiami arba jiems draudžiama išvykti iš šalies – tokią kainą tenka sumokėti už taikų aktyvizmą. Kelios moterų teisių aktyvistės, sulaikytos per pastarųjų kelių metų arešto bangą, per sulaikymo mėnesius išgyveno kankinimus, seksualinę prievartą ir kitokį netinkamą elgesį. Taip pat jos buvo sulaikytos be galimybės palaikyti ryšį su savo šeima ar advokatais.

Praėjusią savaitę žymi Saudo Arabijos moterų teisių aktyvistė Loujaina al-Hathloul buvo paleista iš kalėjimo, kur moteris ten praleido 1001 dieną. Tačiau šalies valdžia gali bet kada L. al-Hathloul grąžinti  į kalėjimą, jei moteris nuspręs atnaujinti savo aktyvizmą moterų teisių srityje.

„Jei Saudo Arabija nori parodyti pasauliui, kad ji tikrai siekia pagerinti moterų padėtį, valdžia turi atsisakyti visų kaltinimų moterų teisių gynėjams, kurių indėlis buvo itin svarbus siekiant tokio pobūdžio reformų. Reikia nedelsiant paleisti visus sulaikytus už kovą už šias pagrindines teises“, – sakė L. Maalouf.

Lėtai besikeičiančios visuomenės nuostatos

Kultūrą ir mentalitetą yra sunkiau pakeisti negu įstatymus. Nors pagal šalyje vyraujančius įstatymus moterys gali dirbti, tačiau jos susiduria su nepasitenkinimu bei spaudimu iš artimųjų. Reali moterų situacija priklauso nuo artimųjų pozicijos. Diena iš dienos daugeliui moterų vis dar tenka derėtis dėl savo laisvių su tėvais, vyrais, broliais ir sūnumis, kurie yra jų teisėti globėjai. Kyla sunkumų siekiant įtikinti globėjus, kad keičiasi įstatymai ir požiūris. Tradicinio mąstymo atstovams Dievo baimė ar aplinkinių nuomonė dažnai nusveria įstatymo raidę. Saudo Arabijoje yra gaji mąstysena „ką žmonės pagalvos“. O tai užkerta kelią judėti link reikšmingų pokyčių.

„Ką žmonės pasakys? Juk būsi viešumoje. Normalu yra dirbti biure, nes ten niekas tavęs nemato. Bet kaip tu gali dirbti su vyrais? “ – štai kaip sureagavo seserų Raghdos ir Rafaa‘os Abuazzah  tėvas į jų norą dirbti vienoje iš Medinos kavinių. Nepaisant tokio tėvo nusistatymo, Raghda vis tiek įsidarbino kavinėje, o Rafaa save atrado renginių srityje – mergina rengia bendruomenės susibūrimus. Jų bendradarbiai bei klientai yra ir vyrai, ir moterys. Seserys teigia, kad, nepaisant šeimos priešiškumo, jos džiaugiasi galimybe turėti darbą, kuris leidžia jaustis savimi ir būti laisvoms. Kadangi islamo įstatymai leidžia moterims turėti ir valdyti savo turtą, vis daugiau Saudo Arabijos moterų darbą laiko finansinės nepriklausomybės keliu.

Yra nustatyta, kad dauguma Saudo Arabijos vyrų pritaria savo žmonų siekiui dirbti už namų ribų, tačiau jiems svarbu žinoti, kad ir kiti vyrai pritaria tokiems moterų planams. Žinojimas, kad daugiau vyrų iš tikrųjų pritaria moterų įsitraukimui į darbo rinką, buvo pakankamas paskatinimas užregistruoti savo žmonas įdarbinimo tarnyboje.

Rekomendacijos

Haifaa al-Mansour yra Saudo Arabijos pirmoji moteris kino filmų kūrėja. Savo filmuose H. al-Mansour kuria ryškius ir įsimintinus moterų portretus. Kūrėja teigia: „stengiuosi gerbti kultūrą. Nesu žmogus, linkęs į radikalumą, ir nesiekiu susiremti su kultūra. Aš siekiu papasakoti intymią istoriją, pritraukti žmones ir parodyti, kaip kinas suteikia kultūrai žmogišką veidą“.

Wadjda (2012)

Šis filmas pasakoja istoriją apie dešimtmetę Wadjdą, kuri svajoja nusipirkti dviratį. O kad pasiektų savo svajonę, Wadjda nusprendžia dalyvauti Korano rečitavimo konkurse, už kurio piniginį prizą galėtų įsigyti dviratį. Deja, problema slypi ne finansiniuose dalykuose, o kultūroje vyraujančiose nuostatose – Saudo Arabijoje mergaitei nedera važinėti dviračiu.

2014 m. Wadjda buvo nominuota ‚,Oskarui”.

The Perfect Candidate (2019)

Jauna gydytoja Maryam kandidatuoja į miesto savivaldą, tikėdamasi ne tik išasfaltuoti kelią prie klinikos, kurioje dirba, bet ir pakeisti senamadišką aplinkinių mąstyseną. Gydytojos nuomone, kandidatas, nepaisant lyties, nusipelnė pagarbos. Filmas parodo, su kokiais iššūkiais patriarchalinėje visuomenėje tenka susidurti moteriai, kandidatuojančiai į vietos savivaldos rinkimus.

Verta akcentuoti, kad tik 2015 m. Saudo Arabijos moterims buvo suteikta teisė balsuoti ir dalyvauti savivaldos rinkimuose. Beveik 1 000 moterų kandidatavo rinkimuose į vietines tarybas, o tai sudarė 14 procentų viso kandidatų skaičiaus.

Šaltiniai

  1. Saudi Arabia: Women’s rights reforms must be followed by release of detained activists | Amnesty International
  2. Saudi Arabia begins trial of women’s rights activist Loujain al-Hathloul | Saudi Arabia | The Guardian
  3. 20 Facts about Human Rights in Saudi Arabia – PEN America
  4. Saudi Law Granted Women New Freedoms. Their Families Don’t Always Agree. – The New York Times (nytimes.com)
  5. Saudi women are going to college, running for office and changing the conservative country (theconversation.com)
  6. What are women banned from doing in Saudi Arabia? | The Week UK
  7. Saudi Arabia to allow women to enter stadiums to watch soccer (nypost.com)
  8. Saudi Women’s Rights Defenders Released, But Not Free | Human Rights Watch (hrw.org)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *