Narges Mohammadi

Šių metų pradžioje, sausio 15 dieną, garsiai nuaidėjo dar vienas kovos už žmogaus teises kriminalizavimo atvejis. Įvykio epicentre atsidūrė gerai žinoma Irano žmogaus teisių aktyvistė Narges Mohammadi, kurios likimas buvo nuspręstas per penkias minutes už uždarų teismo durų. Aštuoneri metai kalėjimo ir septyniasdešimt keturi bizūno kirčiai – taip Irano valdžia įvertino Narges aktyvizmą ginant žmogaus teises savo šalyje.

Narges Mohammadi veikti žmogaus teisių srityje pradėjo dar būdama studentė, kuomet parašė ne vieną straipsnį, palaikantį moterų teises, ir kartu su kitais studentais įkūrė politinę studentų organizaciją, dėl kurios veiklos buvo net du sykius suimta. Nepaisant to, Narges toliau garsiai kalbėjo apie moterų teises ir lygybę, prisijungė prie Žmogaus teisių gynėjų centro (CHRD), teikiančio teisinę pagalbą aktyvistams, politiniams kaliniams ir jų šeimoms, dokumentuojančio žmogaus teisių pažeidimus bei kovojančio už tai, kad šalyje būtų panaikinta mirties bausmė.

Remiantis Amnesty International duomenimis, Iranas yra antra valstybė pasaulyje pagal per metus įvykdomų mirties bausmių skaičių. Oficialiais duomenimis 2021 m. Irane mirties bausmė buvo įvykdyta 365 kaliniams, iš kurių mažiausiai dvylika buvo politiniai kaliniai. Pastarąjį dešimtmetį Narges Mohammadi itin didelį dėmesį skyrė būtent taikiam protestui prieš mirties bausmės praktiką ir žiaurų elgesį su žmogaus teisių aktyvistais bei politiniais kaliniais. Kovodama su valdžios bandymu nutildyti aktyvistus, ginančius pagrindines žmogaus teises, Narges pati tapo režimo persekiojimo auka. 2020 m. lapkričio mėnesį, atlikusi daugiau nei aštuonerius metus trukusią laisvės atėmimo bausmę už „grėsmės kėlimą nacionaliniam saugumui ir propagandos skleidimą“, Narges buvo paleista į laisvę. Visgi, praėjus vos šešiems mėnesiams, jai ir vėl buvo pareikšti kaltinimai už pasisakymus prieš mirties bausmę, kalbėjimą apie kankinimus ir prievartą įkalinimo įstaigose bei surengtą protestą. Šių kaltinimų pagrindu 2022 m. sausio 15 d. jos atžvilgiu įsigaliojo minėtas teismo sprendimas.

Nuolatinių režimo vykdomų persekiojimų lydima Narges Mohammadi nenutyla – turėdama progą ji garsiai kalba apie žmogaus teisių pažeidimus, jos nuomone, veikiančius ir tuos, kurie tiesiogiai nėra liečiami: „Žudymas, įkalinimas ar žmogaus teisių neigimas nėra neteisybė prieš vieną žmogų. Tai sukausto ir žudo visą visuomenę“.

Gabija Drūteikaitė

Lyčių lygybė ir tarptautinė humanitarinė teisė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *