Savaitės citata – Liu Xiaobo

Kinijos Komunistų partija ir toliau šalyje išlaiko politinės galios monopolį. Nepaisydami teisinių reformų, partijos nariai reikalauja teisės institucijų paklusnumo ir nuolankumo jų veiksmams. Kinijos piliečiai susiduria su didžiais žodžio, religijos ir būrimosi į grupes laisvių suvaržymais, vyriausybės stebėjimu bei cenzūra internete. Situacija valstybėje yra ypatingai žalinga žmogaus teisių aktyvistams: jie yra nuolatos stebimi policijos, periodiškai įkalinami namuose; jiems grasinama, skiriami įspėjimai. Todėl šiandien „Žmogaus teisių balsas“, siekdamas atkreipti dėmesį į Kinijos piliečių patiriamus sunkumus kovojant dėl fundamentalių teisių ir laisvių, pristato Liu Xiaobo – vieną garsiausių valstybės aktyvistų ir Nobelio taikos premijos laureatą.

Liu Xiaobo (1955-2017) buvo aktyvus Kinijos vyriausybės kritikas. Karjerą pradėjęs kaip literatūros profesorius, jis rašė apie Kinijos visuomenę ir kultūrą, koncentruodamasis į demokratijos ir žmogaus teisių aspektus. Nenuostabu, kad prasidėjus 1989 metų Tiananmenio aikštės protestams, kurių metu beveik milijonas Kinijos piliečių reikalavo demokratijos ir Komunistų partijos pasitraukimo, Xiaobo palaikė protestų dalyvius. Įtikinęs kelis šimtus protestavusių studentų palikti aikštę, į kurią veržėsi ginkluotos pajėgos ir tankai, ir taip išgelbėjęs jų gyvybes, aktyvistas buvo pramintas „vienu iš keturių Tiananmenio džentelmenų“. Už šiuos veiksmus Xiaobo buvo įkalintas pirmąjį kartą: vyras už grotų praleido 21 mėnesį. Šios bausmės nepakako, jog Xiaobo nutrauktų savo veiklą. Dešimtajame XX amžiaus dešimtmetyje aktyvistas aršiai kritikavo Kinijos veiksmus nukreiptus prieš Taivaną ir Tibeto lyderį Dalai Lamą. Kinijos vyriausybė į tai atsakė įkalindama vyrą antrąjį kartą: Xiaobo praleido trejus metus (1996-1999) darbo stovykloje. Tačiau ir tai nepalaužė aktyvisto siekių. 2008 metais, kartu su 303 aktyvistais, pasirašė „Chartiją 08“ (ang. Charter 08), kurioje reikalavo, jog žmogaus teisės, demokratija ir įstatymų viršenybė taptų Kinijos valstybės pagrindu. Xiaobo buvo sulaikytas trečiąjį kartą likus dvejoms dienoms iki dokumento paviešinimo. Po aktyvisto sulaikymo, prasidėjo policijos vykdomi susidorojimo veiksmai su likusiais chartijos autoriais. Vyras kalėjime praleido aštuonerius metus. 2010 metais, Xiaobo atliekant bausmę, jam buvo suteikta Nobelio Taikos premija už „ilgą ir taikią kovą dėl fundamentalių žmogaus teisių Kinijoje.“

Xiabo mirė 2017 metais nuo kepenų vėžio komplikacijų, tačiau aktyvisto darbai išlieka įkvėpimo šaltiniu šiandienos Kinijos disidentams. „Aš visad maniau, kad Kinijos reformavimas į laisvą valstybę yra ilgas ir varginantis procesas. Nepaisant to, kova dėl laisvės yra galima, kai žmonės suvienija savas jėgas. Vieni nieko nepasieksime.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *