Savaitės citata – Nadia Murad

„Seksualinio smurto taikymas karo ar ginkluoto konflikto metu yra karo nusikaltimas ir pasikėsinimas į taiką ir saugumą.“ – Nobelio premijos komitetas. Nepaisant žiaurių pasekmių, nežmogiška praktika išlieka šiandienos ginkluotų susirėmimų dalimi. Nadia Murad istorija yra skaudus, tačiau ypatingai svarbus priminimas apie karinius konfliktus ir juos išgyvenančiųjų realybę. Todėl „Žmogaus teisių balsas“ pristato iš Irako kilusią žmogus teisių aktyvistę, kovojančią prieš seksualinį smurtą bei siekiančią grąžinti orumą ir ramybę jo aukoms.

Murad gimė ūkininkų šeimoje Kojo, viename iš Irako kaimų. Aktyvistė priklauso jazidi etninei ir religinei mažumai. Kai moteriai buvo devyniolika, ISIS organizacija užpuolė jos kaimą, vykdydami jazidų tautos genocidą. Tą kartą grupuotė nužudė šešis šimtus jazidų, iš kurių šeši buvo merginos broliai ir pabroliai. Išpuolio metu Murad ir kitos jaunos kaimo moterys tapo įkaitėmis. Aktyvistė buvo mušama, deginama cigaretėmis ir keletą kartų išprievartauta. Jai pavyko pabėgti po trijų mėnesių, kai moters skriaudikas netyčia paliko atrakintas namų duris. Padedama kaimynų, mergina pabėgo į Kurdistano regione buvusią pabėgėlių stovyklą, o po metų persikėlė į Vokietiją, kur gyvena iki šiol.

Murad išgyventa tragedija tapo jos atspirties tašku: „Aš noriu būti paskutinė mergina pasaulyje su tokia istorija.“ Šis siekis neliko tik skambia citata, iššokančia jos vardą suvedus į „Google“ naršyklę. Šiandien Murad yra viena ryškiausių aktyvisčių, ginančių jazidų bendruomenę bei seksualinio smurto aukas. Savo istoriją, siekdama atkreipti dėmesį į opias problemas, aktyvistė pasakoja lyderiams iš viso pasaulio: nuo Jungtinių tautų Saugumo tarybos narių iki Popiežiaus Pranciškaus. 2016-siais Murad tapo pirmąja Jungtinių tautų geros valios ambasadore, paskirta dirbti dėl prekybos žmonėmis aukų orumo. Tais pačiais metais aktyvistė įkūrė „Nadia‘s Initiative“ (liet. „Nadijos iniciatyva“) – organizaciją, kurios tikslas – įtikinti vyriausybes ir tarptautines organizacijas prisidėti prie jazidų gimtinės atstatymo bei seksualinio smurto aukų iš viso pasaulio palaikymo. Už šias veiklas Murad kartu su Dr. Denis Mukwege 2018-siais buvo paskirta Nobelio Taikos premija. Aktyvistė ir toliau tęsia savąją kovą. Šiandien ji Jungtinių Tautų Tvaraus vystymosi tikslų advokatė, dirbanti dėl darbotvarkės, kurioje ypatingas dėmesys skiriamas ir lyčių lygybei, kultūrai bei švietimui, įgyvendinimo.

Ir viskas dėl to, jog galiausiai liktų tokia „paskutinė mergina pasaulyje.“

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *