Savaitės citata – Tarana Burke

Kai 2020 metais Harvey Weinstein, vienas garsiausių Holivudo prodiuserių, buvo įkalintas dėl seksualinio smurto, dauguma šį įvykį laikė didžiu laimėjimu, dažnai priskiriamu #MeToo judėjimui. Prieš 85 moteris smurtavęs Weinstein buvo nuteistas po to, kai Alyssa Milano 2017 metais Twitter platformoje pasidalino kaltinimu pažymėtu MeToo grotažyme, o jos pavyzdžiu pasekė ir likusios aukos. Ši pergalė prieš seksualinį smurtą daugeliui tapo įrodymu, jog problema imta spręsti, tačiau judėjimo pradininkė Tarana Burke mano, jog tai nėra ir nebus jos pabaiga. Todėl šiandien, kai seksualinis smurtas išlieka viena opiausių problemų, pristatome šią žmogaus teisių gynėją ir jos istoriją.

Burke istorija prasideda vėlyvajame devintajame dešimtmetyje, kai prisijungė prie jaunimo ugdymo organizacijos „21st Century“ (liet. 21-sis amžius). Čia mergina organizavo iniciatyvas susijusias su rasine, ekonomine diskriminacija bei apgyvendinimo problemomis. Persikėlus į Alabamą, jos veiklos tapo orientuotos į seksualinio smurto aukų palaikymą. Alabamoje Burke sutiko daugybę merginų ir mergaičių – seksualinio smurto aukų, – neturinčių išteklių, palaikymo ir saugios aplinkos, taigi paliktų su savomis problemomis tvarkytis savarankiškai. Pati būdama seksualinio smurto auka, Burke suprato, kad daugiau taip tęstis negali. Taigi „MeToo“ (liet. Aš taip pat) buvo įkurtas tam, jog seksualinio smurto aukoms būtų suteikta galimybė išgyti oriai. „Apsikeitimas empatija yra tartum pradžios taškas, daugeliui atveriantis akis, kaip turėtų atrodyti gijimas“ – sako judėjimo pradininkė. Praėjus vienuolikai metų nuo judėjimo įkūrimo, Allyssos Milano žinutė Twitter platformoje tapo atspirties tašku – šiandien judėjimas vienija ir remia seksualinio smurto aukas bei problemai neabejingus žmones iš viso pasaulio.

Tačiau #MeToo judėjimas nėra tik apie individualų augimą ir galios atgavimą. Tai ir kova, jog sistemos, kurios gimdo seksualinę prievartą, būtų griaunamos. Tam pasitelkiamas ne tik aktyvus siekis, jog smurtaujantys asmenys prisiimtų atsakomybę už įvykdytus nusikaltimus, tačiau ir ilgalaikių, sisteminių strategijų įgyvendinimas. Apie tai ir kalbėjo Tarana Burke, sakydama, kad Weinstein byla nėra judėjimo pabaiga. Negali būti, nes sistemiškai įsišaknijusios problemos nėra išsprendžiamos pernakt.  

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *