4 atlikėjai, kurių dainos neatskiriamos nuo žmogaus teisių

Ar kada susimąstėte kas įkvepia rašyti ir dainuoti? Kartais tai meilė, kartais tai karas, kartais tai žmogaus teisės. Kviečiame pasiklausyti šių 4 atlikėjų, kurių dainos persmelktos žmogaus teisių tematikos.

1. Bob Dylan

Sunku išsirinkti žmogų, nuo kurio būtų galima pradėti, tačiau Nobelio premijos laureatas yra puikus variantas. Bob Dylan yra žinomas atlikėjas ir dainų tekstų kūrėjas. Jo dainos ne tik tapo žmogaus teisių judėjimų dalimi, tačiau ir kampanijos prieš karą atributu. Kai kurie B. Dylan dainų tekstai aprašo itin skaudžius įvykius, pvz. daina „Only a Pawn in Their Game“ yra apie juodaodžių teisių aktyvistą Medgar Evers, kuris buvo nužudytas. Bob Dylan už savo dainų tekstus gavo Nobelio premiją už literatūrą – kas savaime buvo kontraversiška, nes tai praplėtė suvokimą kas yra laikoma literatūra.

2. John Lennon

Tikriausiai sunku būtų rasti žmogų, kuris nežino šio atlikėjo. Kaip ir Bob Dylan atveju, John Lennon dainų tekstai tapo simboliu, šiuo atveju – taikos siekio, jo muzika buvo naudojama demonstracijų prieš Vietnamo karą metu. Žinoma, tai nebuvo tik vienetinis atvejis – jo asmeninis indėlis buvo jaučiamas visame pasaulyje: JAV, Airijoje, Nyderlanduose, o dainos sklido ir už vakarų pasaulio ribų.

3. Lady Gaga

Tikriausiai niekas nebūtų nustebintas, kad Lady Gaga pasirinkome kaip vieną iš dabartinių įtakingiausių muzikos ikonų žmogaus teisių srityje. Lady Gaga vadinama įvairiai – pop muzikos karalienė, muzikinis chameleonas (dėl jos gebėjimų prisitaikyti prie daugelio muzikos stilių), bet tikriausiai sunku nesutikti su tuo, kad jos 2011 m. albumas „Born This Way“ vis dar yra vienas mėgstamiausių LGBT+ tarpe. Gaga nuolatos pasisako už žmogaus teises, ypač LGBT+ srityje, šioje srityje vykdo ir filantropinę veiklą.

4. Conchita Wurst

Nors pasirinkome būtent Conchitą dėl jos Eurovizijos dainų konkurse laimėtos pirmosios vietos, kai, atrodo, apie tai kalbėjo visi, norime atkreipti didesnį dėmesį į apskritai visus drag kultūros atlikėjus. Tai unikalios, ironiškos, kandžios dainos, kurios sudaro dalį queer muzikos visumos. Na, o Conchita taip pat tikrai turi ką parodyti, po savo pergalės Eurovizijoje ji išleido du albumus „Conchita“ (2015) ir „From Vienna with Love“ (2018). Jos nuostabus balsas tikrai tinka tiek šiuolaikiniams, tiek klasikiniams kuriniams.

Geriau išgirsti, nei perskaityti

Spotify platformoje paruošėme jums grojaraštį su šiame tekste paminėtais atlikėjais – kviečiame klausyti ir pajausti tikrąją žmogaus teisių dvasią muzikoje, o galbūt tuo pat metu ir surasti kažką naujo savo muzikos kolekcijai.

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas žurnale Žmogaus teisių balsas.

Eitvydas Zurba

Lygios galimybės, LGBT+ teisės, žmogaus teisės, tarptautinė viešoji teisė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *