Kai baigiasi žodžio laisvė

Saviraiškos laisvė yra viena iš labiausiai gerbiamų vertybių Vakaruose, bet ir ji nėra absoliuti. Pradėjus atakuoti žmones ar jų grupes dėl lyties, rasės, seksualinių pažiūrų, religijos ar negalios – tai tampa neapykantos kalba (angl. hate speech). Todėl reikšmingas klausimas – kada baigiasi nuomonė ir prasideda neapykantos kalba? Apžvelkime kelis pavyzdžius, kai garsūs žmonės dėl savo pasisakymų susilaukė visuomenės pamerkimo ir teisės sankcijų.

Pradėkime nuo ekstravagantiškojo John Galliano. Dirbęs Dior mados namuose ir laikomas laikomas vienu iškiliausiu savo kartos dizaineriu, jis sugebėjo ant to paties ir labai aštraus grėblio užlipti du kartus. Viskas prasidėjo 2011-ais metais, kada jis vienoje Paryžiaus kavinėje išplūdo žydę merginą ir jos azijietį vaikiną. Po kelių dienų jis buvo atleistas iš Dior, po to sekė pasirodęs video, kuriame Johnas šlovina Hitlerį jau kito incidento metu, beje, toje pačioje kavinėje. Nors kalėjimo garsusis dizaineris išvengė (tokia sankcija numatyta Prancūzijos įstatymų), jam teko sumokėti piniginę baudą. Ilgu atgailos keliu ėjęs, reabilitacijos klinikoje gydęsis ir net rabino palaikymo sulaukęs dizaineris šiuo metu dirba mažuose Belgijos mados namuose, kurie nei iš tolo neprilygsta Dior spindesiui.

Persikėlus už Atlanto, tokių pavyzdžių rasite dar daugiau. Hollywood’o kalvos be skandalų gyventi nelinkusios. Vieni jų pagalba lipa populiarumo viršūnės link, kiti skaudžiai griūna žemyn. Mel Gibson, aktorius išgarsėjęs filmais „Pašėlęs Maksas“ ir „Mirtinas ginklas“ pasirodė naujame amplua 2006-aisiais metais. Jį sustabdžiusiems pareigūnams „Narsiosios širdies“ žvaigždė kaip ir pridera – drąsiai laidė antisemitines replikas. Nors to ir buvo galima tikėtis iš žmogaus, kurio tėvas neigė Holokaustą, tačiau dar po kelių metų jo įvaizdis susilaukė dar vieno smūgio – buvo paviešinti jo pokalbiai su tuometine drauge, kuriuose pašėlęs Mel’as žemino moteris, šnekėjo rasistiškai ir grasinančiai. Po šių nuopuolių Hollywood’as jo išsižadėjo. Dabar Gibson’as bando sugrįžti į didžiuosius ekranus kaip režisierius, tačiau pagrindinės rolės filmuose jam nebesiūlomos.

JAV numylėtinė Roseanne Barr, pradėjo savo karjerą kaip komikė, vėliau iškilo į aukštumas vaidindama seriale „Roseanne“. Turėdama didžiulį fanų palaikymą, ji net kandidatavo į prezidentus 2012-aisiais metais. Tačiau šiais metais viską sugriovė vienas įrašas „Twitter“ socialiniame tinkle, kuriame ji paliko rasistinę žinutę atsakydama buvusiai Obamos patarėjai. To užteko, kad neseniai atnaujintas jau minėtas serialas, sutraukęs virš 18 milijonų žiūrovų savo pirma serija, po kelių dienų būtų nutrauktas, o smerkiančios žinutės jos adresu keliavo tiek iš kartu dirbusių aktorių ir kolegų, tiek iš jos agentūros ir buvusių gerbėjų. Roseanne kelis kartus viešai atsiprašė, vis pakeisdama žinutės rašymo priežastis, tačiau tai nebuvo labai įtikinama – ji kaltino net miego sutrikimo gydymui skirtus vaistus. Į tai sureagavo juos gaminanti kompanija, kuri atšovė, jog rasizmas nėra pašalinis vaistų poveikis.

Deja, neapykantos kalbą galime sutikti ir savame kieme. House muzikos žanro diskžokėjus, užsienyje žinomas „Ten Walls“ pseudonimu, garsus Lietuvos prodiuseris Marijus Adomaitis, kurio hitas „Walking with Elephants“ pasiekė net 6-tą vietą Jungtinės Karalystės singlų tope, sugriovė savo karjerą homofobišku įrašu Facebook’e. House muzikos scena, kuri pirmiausiai išpopuliarėjo Čikagoje tarp homoseksualių asmenų ir afroamerikiečių, iš karto išbraukė garsiausią Lietuvos didžėjų iš festivalių ir tarptautinių pasirodymų. O jo vieši pasisakymai stipriai sutepė mūsų įvaizdį tarptautinėje muzikos arenoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *