Liudytojų parodymai „Kvėpuojame drauge / Дыхаем разам / Дышим вместе“ – spektaklis apie drąsą būti

„Mums sunku įsivaizduoti, kaip svarbu baltarusiams, kad juos palaikome. Kad mes esame pasirengę išgirsti, ką kalba žmonės, pasirengę pokyčiams“, – sako Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) vadovė Olga Polevikova. Šiandien teatras kviečia į virtualią premjerą – neįprastą spektaklį-liudytojų parodymus „Kvėpuojame drauge / Дыхаем разам / Дышим вместе“.

Spektaklį Lietuvos rusų dramos teatras skiria demokratijai Baltarusijoje palaikyti. Projekto mecenatas – SBA grupė, spektaklį žiūrovai turės galimybę stebėti šiandien, gruodžio 21 dieną, pirmadienį, 21.30 valandą, per LRT Plius televizijos kanalą.

Tarptautinio projekto meno vadovas – Vladimiras Gurfinkelis, su baltarusių, LRDT ir kviestiniais aktoriais repetavo baltarusių režisieriai Aleksandras Marčenka ir Aleksandras Januškevičius. Dramaturgas – Marius Ivaškevičius.

„Baltarusijos įvykiai šiais laikais tampa metafora. Ši tema aktuali daugybei Europos šalių. Tai šviesus spektaklis, juk mūsų gyvenime šalia siaubingų, žiaurių dalykų eina ir juokingi, viltingi. Labai tikimės, kad tai, ką norime pasakyti, bus išgirsta, kad neliks susipriešinimo, o žmonės nustos bijoti.“

LRDT vadovė O. Polevikova

Spektaklio dramaturgui Mariui Ivaškevičiui atrodo, mes, lietuviai, tapome tobulą gyvenimą gyvenančiais europiečiais, kurie tarsi ir palaiko kaimynų laisvės siekį, tačiau sena naujiena greitai nusibosta.

„Tai, kas vyksta Baltarusijoje, nebėra naujiena, ten kilęs judėjimas neduoda greitų rezultatų, niekas iš esmės nesikeičia, taigi, mes pradedame pamiršti. Šiuo spektakliu mes norime priminti, kad laisvę iškovoti nėra paprasta, kad Baltarusijoje kasdien randasi vis daugiau mirčių, smurto, ir kad visa tai vyksta mūsų pašonėje.“

Marius Ivaškevičius

Tarptautinio projekto meno vadovas Vladimiras Gurfinkelis teigia, kad šiame kūrybiniame procese svarbiausiu tampa sąžiningas pasakojimas apie realius įvykius ir žmones Baltarusijoje.

LRDT vadovės teigimu, projektas „Kvėpuojame drauge / Дыхаем разам / Дышим вместе“ gimė impulsyviai. „Mintis, kad vos už dviejų šimtų kilometrų nuo Vilniaus vyksta tokie siaubingi dalykai, neramina. Taigi, mums buvo lengviau kažką daryti nei nedaryti“, – sako O. Polevikova.
Teatro vadovės mintį palaikė režisierius V. Gurfinkelis. Nepaprastai užsidegęs šiuo projektu, režisierius drauge su baltarusių režisieriumi Aleksandru Marčenka surinko aktorių komandą. „Mums, čia šiltai sėdint, joks didvyriškumas atrodo atvykti į Vilnių ir čia kurti spektaklį, tačiau tiems žmonėms reikėjo apsispręsti, nugalėti savo baimes. Vaikinai ir merginos padarė didingą žingsnį“, – teigia teatro vadovė.

Poetui, vertėjui Mariui Burokui apmaudu, kad baltarusių kova Lietuvoje tarsi šiek tiek pamiršta. „Jų pasipriešinimas trunka jau keletą mėnesių, mes prisitaikėme ir pamiršome, tai tapo tik dar viena naujiena kitų naujienų sraute. O taip neturėtų būti“, – įsitikinęs jis.

Tuo neabejoja ir diplomatas, politikas Linas Linkevičius. „Kas, jei ne mes žinome laisvės kainą, kad ji nėra duotybė, kad už ją reikia kovoti, o iškovojus – saugoti“, – sako jis ir yra visiškai tikras, kad kaimynų palaikymą jausti labai svarbu.

Lietuvos rusų dramos teatro ir menininkų akcija palaikyti Baltarusijoje valdžios daužomus ir niekinamus žmones yra ne mažiau svarbi nei kitos žmogiškumo ar pilietiškumo akcijos, kurios vyksta šiuo niūriu metu: „Šis laikas ypatingas – tai santykių ir jausmų maksima. Įvykiai klostosi taip nenuspėjamai, kad, regis, turim tik dvi galimybes: pirma – susigūžti ir bandyti pralaukti. Antra galimybė gerokai žmogiškesnė ir brandesnė – net ir tokiose aplinkybėse būti kartu, palaikyti vieni kitus – maksimaliai išsaugoti santykius, pagarbą, meilę, atjautą, net ir ne tiesiogiai, o virtualiose erdvėse. Ir toliau būti aktyvia pasaulio dalimi, alsuojančia kartu su procesais, vykstančiais ir Lietuvoje, ir kaimynų valstybėse.“

Šį vakarą premjerą stebėti susiruošusi žurnalistė Fausta Marija Leščiauskaitė neabejoja, kad kaimynų laisvės siekį būtina palaikyti: „Dar visai neseniai eilės mūsų driekėsi iki pat Baltarusijos sienos – ir tai gražu. Bet teroras, prievarta, diktatoriaus klejonės mūsų kaimynystėje nesibaigė. Viskas čia pat, nors vėliavas nuleidome. Nenuleiskime. Tai vyksta vos keliasdešimt kilometrų nuo mūsų. Mes esame jie, o jie yra mes – tik istoriškai susiklostę skirtingai. Bet žiūrint iš kiek toliau, ne per savo tvorą, jie yra per arti, kad kuo nors skirtųsi. Pasienio gyventojai anapus tvoros turi giminių. Tikrų, kraujo. Brolių, seserų. Todėl ir nenuleiskime.“

„Visi spektaklyje dalyvaujantys aktoriai yra nukentėję, visi jie – liudininkai, visi jie buvo įvykių centre. Mūsų tikslas yra meno kalba papasakoti ir apie jų išgyvenimus, ir apie tai, ką šiandien jaučia Baltarusijos žmonės“, – teigia Lietuvos rusų dramos teatro vadovė O. Polevikova. Ji neabejoja, kad tikros, asmeniškos žmonių istorijos iš teatro scenos persikels į žiūrovų širdis.

Projekte „Kvėpuojame drauge/ Дыхаем разам / Дышим вместе“ dalyvauja keturiolika Baltarusijos menininkų, LRDT aktoriai Aleksandra Metalnikova, Jevgenija Gladij, Jevgenija Rusakova, Dmitrij Denisiuk, Andrius Darela, Viktorija Mirošnikova, Michailas Čerepašenecas. Spektaklio premjera šiandien, gruodžio 21-ąją, 21.30 val. per LRT Plius kanalą. Spektaklis vyks rusų ir baltarusių kalbomis su lietuviškais titrais.

LRDT informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *