Muzika – neatskiriamas žmogaus teisių elementas

Muzika mums yra aktuali bene kiekviename gyvenimo žingsnyje.. Kaip ir žmogus gyvenimą muzika lydi visur, taip ir per viso pasaulio istoriją ji buvo kažkur šalia svarbiausių įvykių. Muzika buvo naudojama ne tik apdainuoti gyvenimo realijas, garbinti religinius simbolius, bet ir išreikšti norą, kad pasaulis pasikeistų. Žinoma, muzika ir dabar yra aktuali žmogaus teisių klausimais.

Skaudi istorija – vergų dainos

Šiais laikais europietis šias dainas gali išgirsti tik tokiose kūriniuose kaip Amerikietiška siaubo istorija ir 12 vergovės metų, tačiau JAV vergijos metu sukurtų dainų priskaičiuojama keli šimtai. Pagrindinė jų tematika – religija (krikščionybė) ir sunkus vergų darbas. Kai kurios vergų dainos gali būti traktuojamas kaip tam tikras protestas prieš asimiliaciją, siekiant išsaugoti savo unikalias tradicijas, papročius. Be jokios abejonės, šios dainos prisidėjo vienijant vergus ir skatina burtis – tai vėliau sudarė sąlygas ir kovoti už savo teises.

Dainuojanti revoliucija

Nereikėtų pamiršti ir savos istorijos. Lietuvos ir kitų Baltijos šalių nepriklausomybės siekis (1988-1991 m.) įvardijamas panaudojant būtent muzikos išraišką. Šis pavadinimas kilo nuo tuo metu vykusių demonstracijų, mitingų, kuriose buvo dainuojamos įvairios dainos, žinoma, dažniausiai patriotinės.

Negalime pamiršti ir Lietuvoje vykusio „Roko maršo“. Tai festivalis, kuris siejosi ne tik su Sąjūdžio ideologija ir palaikė Lietuvos nepriklausomybę, bet ir skatino dalyvavimą visuomenės gyvenime. Kai kurie autoriai teigia, kad būtent šis festivalis buvo tarsi Sąjūdžio mitingų repeticija, kuri sutelkė ir suvienijo žmones.

Žygis į Vašingtoną

Lietuviai tikrai nebuvo vieninteliai, kurie siekė pokyčių juodaodžių teisių srityje su dainomis. Šiek tiek anksčiau už dainuojančią revoliuciją JAV įvyko Žygis į Vašingtoną (1963 m.) Tai buvo vienas didžiausių protestų, kuris įvairias skaičiavimais surinko du ar tris šimtus tūkstančių dalyvių. Būtent šiame renginyje savo garsiąją kalbą pasakė Martinas Liuteris Kingas Jaunesnysis. Dainas atliko tokios legendos kaip Mahalia Jackson, Joan Baez, Bob Dylan ir kiti.

Muzikos dabartis – feminizmas

Tikriausiai negali būti geresnio laikotarpio muzikos (kaip ir visuomenės) įvairovei – šiuo metu muzika per internetines platformas yra pasiekiama kelių mygtukų paspaudimu. Kai viskas taip lengvai prieinama, muziką gali kurti visi ir savo tekstuose užkoduoti svarbias žinutes. Jau gana senokai muzikoje atsiranda ir feministinių temų. Beyoncé apie palaikymą feminizmui kalba atvirai – 2014 m. MTV muzikos vaizdo įrašų apdovanojimuose jos pasirodymo metu fone pasirodė didžiulis užrašas „FEMINIST“, P!nk, SZA dainos tampa feministiniais hitais, o Tove Lo laužo taisykles apie ką moterys gali dainuoti.

Deja, kaip ir visur kitur, muzikos versle moterų padėtis toli gražu nėra tobula. Dainininkės Kesha istorija, susijusi su jos prodiuseriu tą puikiai parodo (Kesha teisme yra minėjusi, kad per 10 darbo metų su prodiuseriu ji patyrė seksualinį priekabiavimą, fizinį ir emocinį smurtą). Nors jos naujas albumas „Rainbow“ yra tikras įkvėpimo šaltinis. Įvairiuose šaltiniuose pateikiami įvairūs duomenys, tačiau bet kuriuo atveju procentas moterų, kurios dirba scenos užkulisiuose, yra pakankamai mažas – apie 5 proc. ir, kaip ir kitur, moterims muzikos industrijoje mokama žymiai mažiau, nei vyrams.

Moterų padėtį puikiai iliustruoja Taylor Swift kalba pasakyta, kai ji atsiėmė Grammy už metų albumą. T. Swift pasakė įkvepiančią kalbą apie tai, su kokiais sunkumais moterys susiduria muzikos industrijoje, tačiau buvo sunku nepastebėti už jos stovinčios tik iš 8 vyrų sudarytos komandos, kuri prisidėjo prie jos albumo prodiusuojant ar kartu kuriant dainas.

Muzikos industrijoje dar turime kur padirbėti, bet feministiniai dainų tekstai ir įkvepiančios žvaigždžių kalbos padeda ne tik muzikos verslui vaduotis iš spąstų, tačiau įkvėpti ir kitus aktyvistus stumti visuomenę lyčių lygybės link.

Meilė įkvepia rašyti dainas

Ar kada pastebejote, kad didžiulis kiekis dainų yra būtent apie meilę? O šios dainos yra tik apie daugumai įprastus, skirtingų lyčių santykius? Kaip ir feminizmo atveju – skaitmeninis amžius leidžia queer muzikai būti išgirstai. Pastaraisiais metais vis labiau populiarūs tampa queer atlikėjai – Sam Smith, Troye Sivan ir kiti. Kas galbūt nustebintų jaunesnius skaitytojus – queer atlikėjus galime išgirsti ir per Lietuvos radijo stotis, jie patenka ir jų dainų topus.

Kas kartais taip pat nustebina – iš gana priešiškos Lietuvos visuomenės šiuo klausimu nieko negirdėti, tik neaišku kodėl – ar nesuprantami dainų tekstai, ar muzika tiesiog yra per daug unikali ir bet kas gali su ja susitapatinti. Bet kokiu atveju – smagu girdėti queer muziką. O iš šono stebint įprastai neapykanta degančius žmones dainuojant apie queer patirtis bent jau trumpam tikrai sukelia šypseną.

Geriau išgirsti, nei perskaityti

Spotify platformoje paruošėme jums grojaraštį su šiame tekste paminėtais atlikėjais – kviečiame klausyti ir pajausti tikrąją žmogaus teisių dvasią muzikoje, o galbūt tuo pat metu ir surasti kažką naujo savo muzikos kolekcijai.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir žurnale Žmogaus teisių balsas.

Eitvydas Zurba

LGBT+ teisės, feminizmas, lyčių studijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *