Vokietijos ambasadoje Vilniuje vyko diskusija apie istorinę atmintį

Nuotrauka: Kristina Kukarevičiūtė

„Ar Lietuva gali pasimokyti iš Vokietijos atminties kultūros?”, – Vokietijos ambasadoje Vilniuje kovo 6-ąją diskutavo ambasados atstovai, nevyriausybinių ir jaunimo organizacijų atstovai, mokslininkai. Renginyje taip pat dalyvavo Anos Frank jaunimo tinklo atstovės Giedrė Šėmytė ir Julija Druk, kurios pristatė tinklo veiklą Lietuvos mokyklose ir bendruomenėse.

Diskusijos metu aptarti Lietuvoje ir Vokietijoje vyraujantys būdai prisiminti, kalbėti ir reflektuoti Holokausto istoriją ir palikimą. Išskirtos skirtingos valstybių, Lietuvos ir Vokietijos, patirtys, t.y. Vokietijos padalijimas, Lietuvos priverstinis priklausymas Sovietų Sąjungai. Organizacijos AMCHA valdybos pirmininkas Lukas Welz teigė, jog po Antrojo Pasaulinio karo Vokietijoje buvo vengiama kalbėti apie šio karo įvykius ir tik paskutiniais dešimtmečiais imta giliau ir dažniau diskutuoti, prisiminti bei ieškoti būdų kaip gydyti paliktas žaizdas.

Pastebėta, jog abi šalys vis dar mokosi kalbėti apie Holokausto istoriją ir suprasti, kas iš tiesų įvyko ir kokią įtaką tai turi šiandienai. Nors abiejų šalių istorijos gana skirtingos, tačiau viena iš kitos valstybės pasimokyti gali. Kaip teigė Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn: „Mes turime suprasti, kad egzistuoja didelis skirtumas tarp kaltės ir atsakomybės. Kaltė sukelia gėdos jausmą, kurį kiekvienas jaučiame individualiai. Tuo tarpu kai atsakomybė, gali būti tiek asmeninė, tiek kolektyvinė.“

„Niekada nesi nei per senas, nei per jaunas kalbėti apie žmogaus teises ir istorinę atmintį. Skiriasi tik būdai kaip apie tai diskutuoti,“- teigė Anos Frank jaunimo tinklo atstovė, „Žmogaus teisių balso“ ekspertė Giedrė Šėmytė.

Anos Frank jaunimo tinklo veiklą pasaulyje įgyvendina Anos Frank namai (angl. The Anne Frank House), o Lietuvoje tinklą koordinuoja jaunimo organizacija Milžinų lizdas ir žmogaus teisių švietimo organizacija „Žmogaus teisių balsas“. Daugiau apie tinklo veiklą Lietuvoje www.anosfrankjaunimotinklas.lt.

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *