Žmogaus teisės Kino Pavasaryje. Ką žiūrėti?

Pasaulyje susidariusi neįprasta situacija visus kiek išmušė iš vėžių. Tvyranti įtampa ir nežinomybė slegia, o atsiradus daugiau laisvo laiko, dažnas nesugalvoja, kaip prasmingai jį išnaudoti. Kad karantinas ir laikas namuose neprailgtų, siūlome pasimėgauti kinu – jau šiandien prasideda jubiliejinis 25-asis Kino pavasaris.

Festivalis, atsižvelgiant į situaciją, šiemet grįžta šiek tiek kitokiu formatu ir keliasi tiesiai į kino mylėtojų namus. Kovo 19 – balandžio 2 dienomis žiūrėti filmus bus galima internetinėse namų kino platformose: TELIA TV, Žmonės Cinema, Go3, Kinofondas, Cgates.

Kasmet festivalio programa būna itin turtinga, tad šiemet, kad nepasiklystumėte pasirinkimų gausybėje, Kristina Kukarevičiūtė iš Žmogaus teisių balso drauge su Kino pavasario programos sudarytoju Gediminu Kukta ateina į pagalbą ir siūlo filmus, kurie skatina kalbėti apie žmogaus teises.

Proksima / Proxima

Alice Winocour / 2019 / Prancūzija / 106 min / N-7 / info

Sara (Eva Green) paskutinę minutę pakviečiama prisijungti prie „Proksima” ateities misijos į Marsą pratybų. Būdama vienintelė moteris, ji turi dirbti dukart daugiau, kad įrodytų kolegoms esanti verta kelionės į kosmosą. Kaip jai pavyks vykdyti dvigubą misiją – astronautės ir motinos?

Siekiant autentiškumo, filmas buvo filmuojamas realiose kosmoso tyrinėtojų ir astronautų darbo vietose Europoje, Rusijoje, Kazachstane. Filmas jau pelnė 4 apdovanojimas ir buvo nominuotas dar 6.

Virpesiai / Tremors / Temblores

Jayro Bustamante / 2019 / Gvatemala, Prancūzija, Liuksemburgas / 107 min / N-16 / info

Pablo  – pasiturinčios šeimos galva, dviejų vaikų tėvas – įsimyli liberalių pažiūrų Franciską. Nepaisydamas itin religingų giminaičių pasipriešinimo, nusprendžia palikti žmoną ir pas jį persikraustyti. Šeima, susivienijusi su evangelikų bažnyčia, imasi radikaliai gydyti Pablo.

San Sebastiano kino festivalyje filmas pripažintas geriausiu iš Lotynų Amerikos šalių.

Užjūris / Overseas

Sung-A Yoon / 2019 / Belgium, France / 90 min / N-13 / info

Daugybė moterų iš Filipinų dirba namų tvarkytojomis ar auklėmis užsienyje. Kaip elgtis, jei tave įžeidinės šeimininkas? Ką daryti, jei užplūs namų ilgesys? Kur kreiptis, jei patirsi priekabiavimą? Filme išryškėja šiuolaikinės vergovės problema didžiuliame pasaulyje ir šių moterų ryžtas bei atrastos strategijos, kaip įveikti artėjančius iššūkius.

Lokarno kino festivalyje režisierė Sung-A Yoon buvo nominuota “Auksiniam Leopardui” programoje “Filmmakers of the Present“.

Matijas ir Maksimas / Matthias & Maxime / Matthias et Maxime

Xavier Dolan / 2019 / Kanada / 119 min / N-16 / info

Iki Maksimo (Xavier Dolan) išsikraustymo į Australiją liko vos keli mėnesiai. Kartu su vaikystės draugu Matijumi ir grupele triukšmingų vaikinų jis nutaria nerūpestingai praleisti laiką sodyboje prie ežero. Kol kompanija audringai siaučia, vieno iš draugų sesuo paprašo Matijo ir Maksimo suvaidinti jos studentiškame filme. Vienoje iš scenų vaikinai turi pasibučiuoti. Šis žaismingas ir, atrodytų, visai nekaltas įvykis pasėja abejones draugų širdyse.

Filmas buvo nominuotas 2 apdovanojimams Kanų kino festivalyje.

Akasa, mano namai / Acasa, My Home

Radu Ciorniciuc / 2020 / Rumunija / 86 min / N-13 / info

Enache šeima jau du dešimtmečius gyvena laukinės gamtos apsuptoje lūšnoje Bukarešto deltoje. Tai vienas didžiausių natūralių urbanistinių gamtos rezervatų pasaulyje, su šimtais retų gyvūnų ir augalų rūšių. Valdžiai panorus retą ekosistemą paversti miestiečių traukos objektu, Enache šeima priverčiama persikelti į miestą. Čia jie susiduria su nepažįstama realybe. Vaikams darosi sunku suvokti savo pakitusią tapatybę, ima trupėti anksčiau tvirti kaip kumštis šeimos ryšiai.

Filmas buvo nominuotas Sundance kino festivalyje “World Cinema – Documentary” kategorijoje.

Gedimino Kuktos, Kino pavasario programos sudarytojo. filmų rekomendacijos:

Didžiosiomis raidėmis / Uppercase Print / Tipografic majuscul

Radu Jude / 2020/ Rumunija / 120 min / N-16 / info

Drąsios dokumentinės formos filmas, primenantis, kokia svarbi ir trapi yra žmogaus teisė į žodžio bei saviraiškos laisvę. Tai filmas, leidžiantis prisiminti žmogaus teisių klausimą totalitarinio režimo laikais.

Karštis / The Fever / A Febre

Maya Da Rin / 2019 / Brazilija, Prancūzija, Vokietija / 98 min / N-13 / info

Pasakojant apie tėvo ir dukters santykius, atveriamas ir platesnis socialinis kontekstas: vietinių Brazilijos gyventojų – indėnų – sudėtingi adaptacijos procesai mieste ir patiriama aplinkinių netolerancija.

Dviese / Two of Us / Deux

Filippo Meneghetti / 2019 / Prancūzija, Belgija, Liuksemburgas / 96 min / N-16 / info

Nors ši drama tiesiogiai negvildena žmogaus teisių temos ir atvirai nieko nekritikuoja, bet subtili, kamerinė istorija apie dviejų brandaus amžiaus moterų draugystę yra priminimas apie LGBT žmonių teisę į meilę.

Atsiprašome, neradome jūsų / Sorry We Missed You

Ken Loach / 2019 / Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Belgija / 102 min / N-13 / info

Šioje dramoje prisiliečiama prie žmogaus kaip darbuotojo teisių, prie žmogaus teisės į orumą monstriško kapitalizmo akivaizdoje.

Skiriamieji ženklai / Identifying Features Sin señas particulares

Fernanda Valadez / 2020 / Meksika, Ispanija / 97 min / N-16 / info

Kai tarp Meksikos ir JAV statomos sienos, ši jaudinanti istorija apie sūnaus ieškančia motiną primena apie būtinybę išsaugoti humaniškumą ir empatiją kitos žmogaus skausmui.

Namas medyje / The Tree House / Nhà cây

Truong Minh Quý / 2019 / Singapūras, Vietnamas, Vokietija, Prancūzija, Kinija / 84 min / N-13 / info

Už įdomios eksperimentinės formos slypi Vietnamo kalnuose gyvenusių, bet valdžios per prievartą iškeldintų žmonių prisiminimai.

Kas kalba / Who Talks / Ingen lyssnar

Elin Övergaard / 2019 / Švedija / 15 min / N-13 / info

Trumpas, bet labai Įžvalgus vaidybinis filmas iš Švedijos apie pabėgėlius be pabėgėlių. Ekrane – tarybos posėdis, kurio metu sprendžiamas pabėgėlių namų vaikams klausimas ir ryškėja kardinaliai skirtingos nuomonės. Istorija apie tai, kad žmogaus teisės dažnai (o beveik ir visada) yra nuspręstos kitų. Kad tai – sudėtingas (ne)susitarimo procesas.

Tekstas parengtas pagal Kino pavasario skelbiamą informaciją internete.

Kristina Kukarevičiūtė

Žmogaus teisių komunikacija ir kultūra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *