Anos Frank istorijos įkvėpti

Anos Frank istorija

Ana Frank

Ana Frank gimė 1929 metais birželio 12-ąją Vokietijoje, Frankfurte prie Maino. Tuo metu šalyje vyravo skurdas ir nedarbas, o Adolfo Hitlerio ir jo partijos gerbėjų gretos kasdien augo. Neapykanta žydams ir sunki ekonominė situacija paskatino Anos tėvus, Otą ir Editą Frankus, kraustytis į Amsterdamą ir įkurti savo įmonę. Ana ir jos sesuo Margo Nyderlanduose pradėjo lankyti mokyklą, išmoko olandų kalbos, susirado draugų. Tačiau 1939 m. rugsėjo 1 dieną Nacistinė Vokietija įsiveržė į Lenkiją. Taip prasidėjo Antrasis Pasaulinis karas, 1940 m. gegužės 10 dieną naciai taip pat įsiveržė ir į Nyderlandus. Neilgai trukus buvo įvesta nemažai reguliavimų, kurie vis labiau varžė žydų laisves Nyderlanduose. Anos Frank tėtis prarado teisę turėti ir valdyti savo įmonę, nes žydams buvo uždrausta turėti savo verslą. Visi žydų vaikai, tame tarpe ir Ana bei jos sesuo Margo pradėjo lankyti atskirą žydų mokylą. 

Žydams buvo įsakyta ant drabužių dėvėti Dovydo žvaigždę. Ėmė sklisti gandai, jog visi žydai turės palikti Nyderlandus. Kai 1942 metų liepos 5 dieną Anos sesuo Margo gavo šaukimą į taip vadinamą „darbo stovyklą“, Anos ir Margo tėvai suprato, ką iš tiesų reiškia šis šaukimas ir nutarė persikelti į slaptavietę, kurią Anos tėtis kartu su buvusiais kolegomis pradėjo įrenginėti Prinsengracht gavėje esančiame 263 numeriu žymėtame name (kur šiuo metu veikia Anos Frank Namų muziejus šiemet einantis jau 60-uosius metus ). Šiame pastate veikė buvusi Oto Frank bendrovė, o jos priestate ir buvo įrengta slaptavietė. 

Anos Frank dienoraščio originalas

Savo tryliktojo gimtadienio proga, dar prieš pasislepiant, Ana gimtadienio proga gavo dienoraštį. Visą slapstymosi laikotarpį, t.y. du metus, Ana dienoraštyje aprašė savo mintis ir išgyvenimus. 1944 metais rugpjūčio 4 dieną policija surengė reidą slaptajame priestate ir surado Frankų šeimą bei dar keturis kartus besislėpusius žmones. Visi besislaptantieji ir dar du pagalbininkai buvo suimti ir vėliau išsiųsti į koncentracijos stovyklas. 

Ana Frank mirė 1945 vasarį Aušvico koncentracijos stovykloje. Iš visų aštuonių besislaptančiųjų išgyveno tik Anos tėtis Otas Frankas. Jam grįžusus iš koncentracijos stovyklos draugai perdavė išsaugotą Anos dienoraštį. 1947 metais išleistas pirmasis Anos Frank dienoraštis (išleistos 3 000 kopijų pavadinimu „Slaptasis priestatas“.) Vėliau knyga išversta į 70 kalbų ir daugelyje pasaulio mokyklų įtraukta į privalomai skaitomų knygų sąrašą. Anos istorija vienija daugiau kaip 500 000 jaunuolių iš 70 valstybių visame pasaulyje per Anos Frank jaunimo tinklą.

Anos Frank jaunimo tinklas

Anos Frank jaunimo tinklas yra atsakingų jaunuolių, kurių dauguma yra bendraamžių švietėjai, pasaulinis sambūris; jiems nuo 16 iki 22 metų, juos įkvepia Anos Frank dienoraštis ir gyvenimo istorija, jie nori prisijungti prie Anos Frank namų vykdomų ugdomųjų veiklų, padėdami pasiekti platesnę auditoriją. Anos Frank jaunimo tinklo narių vykdomi projektai yra susiję su Anos Frank gyvenimo istorija ir šios istorijos aktualumo atskleidimu šiuolaikiniams jaunuoliams. Šiuo metu tinklas jungia beveik 500 000 jaunuolių iš daugiau nei 70 valstybių visame pasaulyje.

Anos Frank jaunimo tinklo tinklos pristatymas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje

Lietuvoje šis tinklas jau skaičiuoja trečius metus, per kuriuos buvo aplankytos daugiau 20 mokyklų visoje Lietuvoje, o į veiklas įsitraukė daugiau nei 500 jaunuolių. Lietuvoje šio tinklo veiklas įgyvendina jaunimo organizacija Milžinų lizdas ir Žmogaus teisių balsas, o prie naujų veiklų įgyvendinimo jau netrukus prisidės ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Viena iš Anos Frank jaunimo tinklo veiklų: „Leiskite man būti savimi…– Anos Frank gyvenimo istorija“ – tarptautinė edukacinė paroda (projektas), kurią sukūrė Anos Frank Namų (The Anne Frank House) organizacija Amsterdame. Paroda skirta patyčių ir diskriminacijos prevencijai.  Kilnojamoji paroda sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji skirta Anos Frank gyvenimo istorijai (nuo gimimo 1929 m. iki mirties Bergeno-Belzeno koncentracijos stovykloje 1945 m.) – pateikiamos nuotraukos ir tekstai, pasakojantys apie mergaitę supusį pasaulį – Hitlerio iškilimą, Antrąjį Pasaulinį karą, žydų persekiojimą. Antroji dalis susieja Anos Frank istoriją su šiandienos aktualijomis – pasakojamos šiuolaikinių jaunuolių istorijos, atskleidžiama, kaip paaugliai suvokia patys save, kaip juos mato ir vertina kiti, kokios žmogaus teisių temos aktualiausios jaunam žmogui.

Anos Frank jaunimo tinklo mokymų dalyviai

Kas motyvuoja ir įkvepia tinklo narius

Štai ką apie Anos Frank jaunimo tinklą pasakoja Gabija ir Kristijonas, kurie yra dalyvavę Anos Frank Namų veiklose ir Lietuvoje, ir pasaulyje.

Anos Frank jaunimo tinklo narys Kristijonas Raibužis

„Anos Frank jaunimo tinkle esu jau antri metai. Per tuos du metus vedžiau 21 pamoką, 12 parodų ir 1 debatus, taip pat esu dalyvavęs dvejuose mokymuose Lietuvoje ir vienuose Vokietijoje. Per šį ganėtinai trumpą gyvenimo periodą, jaučiuosi pilnai subrendęs kaip asmenybė ir tai būtų užtrukę žymiai ilgiau be įsitraukimo į Anos Frank jaunimo tinklą. Kad ir kaip būtų keista mane Anos Frank istorijoje niekados neįkviepė pati Ana, man visada didžiausią įspūdį padarydavo tie žmonės, kurie rizikuodami savo gerbuviu ir gyvybėmis ėjo padėti priestato, kuriame gyveno ir Ana gyventojams. Man jų istorijos ir pasiaukojimas dėl savo draugų, nors sistema liepė juos niekyti, visada įkvėpdavo ir duodavo vilties, kad pasaulyje visada buvo ir bus žmonės, kurie nebijos stoti už žmogiškumą ir gyvybę. Šiais laikais, mes kaip jaunimas, dažnai pamirštame koks siaubingas yra karas ir diskriminacija. Jog dar iki šių dienų žmonės yra žudomi ar kalinami už tai jog jie išsiskyrė iš minios, todėl manau jog temos kaip holokaustas, diskriminacija, homofobija ar seksizmas, rasizmas yra vienos iš pagrindinių temų, kurios mano renginiuose ir atsispindi. Manau kad kuo labiau visuomenei ta tema nepatogesnė, tuo labiau ja reikia kalbėti. Nors istorijos nepakeisi, gali stengtis kad ji daugiau nepasikartotų.“ – pasakoja Kristijonas Raibužis.

Anos Frank jaunimo tinklo narys Gabija Daniusevičiūtė

„Su Anos Frank tinklu teko vykti į Vokietiją, Berlyną į tarptautinę Anos Frank Tinklo konferenciją. Dar labiau gilinomes į Anos istoriją, bet šį kartą daugiau dėmesio kreipėme į 1938 metus. Taip pat gavau galimybę nuvykti į Šveicariją, kur dalyvavau EF (education first) „The power of communication“ renginyje/stovykloje. Anos istorija man įrodė, kad paskutinis dalykas, kurį iš tavęs gali atimti tai tik tu pats. Nepaisant visų gyvenimo iššūkių Anos nenustojo kurti, ji išliko ištikima sau ir nuoširdžiai tikėjo, kad bus vaiku po karo. Tai mane įkvepia nenustoti kurti ir neslėpti tikrojo aš. Mano kartai svarbu priminti kaip greitai žmonės, kuriuos laikei savo draugais gali tapti tavo priešais jiems palankioje situacijoje. Taip pat svarbu priminti, kad svarbiausia nemeluoti sau. Jeigu išliksi savimi ir nepaisysi visuomenės grūdamų konstruktų, siūlymų ir „rekomendacijų“ laimėsi gyvenimo loteriją, nes tik tada galėsi pasakyti, kad TU nugyvenai SAVO gyvenimą. Kurdama projektus renkuosi temas, kurios man būtų įdomios. Prisipažinsiu, jos nevisada būna susijusios su opia bendruomenės problema, tačiau man svarbiausia, kad dalyviai būtų sudominti ir norėtų dar. Metodus renkuosi įvairiai, stengiuosi, kad tai būtų žaidimai, kurie perteiktų pagrindinę mintį ir suteikti žmonėms kažkokių naujų žinių.“ – įspūdžiais dalinasi Gabija Daniusevičiūtė.

Remtasi Anos Frank jaunimo tinklo ir Anos Frank Namų informacija.

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *