EŽTT: Lietuva diskriminavo vaikinų porą dėl jų bučinio nuotraukos

Šiandien Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Beizaras ir Levickas prieš Lietuvą. Teismas pripažino, kad Lietuva diskriminavo vaikinų porą dėl jų seksualinės orientacijos, kai atsisakė tirti skundus dėl neapykantos kalbos.

2014 metų gruodžio mėnesį pora pasidalino savo bučinio nuotrauka socialiniame tinkle Facebook. Vaikinai po šia nuotrauka sulaukė daugiau nei 800 komentarų. Didžiąja dalimi parašytų komentarų buvo skatinama neapykanta ir smurtas LGBT+ asmenų atžvilgiu bendrąja prasme, tačiau kai kuriais komentarais vaikinams buvo grasinama tiesiogiai.

Byloje pareiškėjai skundėsi, kad buvo diskriminuojami dėl savo seksualinės orientacijos, nes Lietuvos teisėsaugos institucijos atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl komentaruose egzistavusios neapykantos kalbos.

Teismas byloje aiškiai pasisakė, kad tokio pobūdžio komentarai paveikė pareiškėjų psichologinę būseną ir orumą. Taip pat Teismas svarstė Lietuvos teismų argumentus, kad vaikinų bučinio nuotrauka buvo skirta išprovokuoti reakciją visuomenėje, tačiau nesutiko su Lietuvos institucijomis ir paneigė, kad tokia argumentacija yra pakankama nepradėti ikiteisminio tyrimo.

Be to, Teismas nesutiko ir su kitais Lietuvos institucijų argumentais, kuriais buvo grindžiama galimybė netaikyti baudžiamosios atsakomybės komentarų autoriams. Teismas pasisakė, kad komentarai kurstė ne tik neapykantą bet ir skatino smurtauti prieš pareiškėjus. Teismas taip pat nesutiko su Lietuvos argumentais, kad pavieniai, nesistematiški komentarai neturėtų užtraukti baudžiamosios atsakomybės. Lietuvos Baudžiamasis kodeksas neįtvirtina sistemiškumo reikalavimo, tad net pavieniai neapykantos komentarai gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.

Byloje pasisakyta ir dėl baudžiamojo proceso efektyvumo. Šiuo aspektu Teismas pastebėjo, kad Lietuvos institucijų argumentai teigiantys, kad negalima nustatyti komentatorių tapatybių nėra pagrįsti, nes dauguma komentatorių naudojo savo asmeninius profilius, todėl juos identifikuoti yra įmanoma.

Susipažinkite su visa byla (anglų k.)

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *