Kauno tardymo izoliatoriuje neproporcingai varžomi nuteistųjų susitikimai su artimaisiais

Kauno tardymo izoliatoriaus pareigūnų ydinga praktika, kuomet nuteistiesiems nėra leidžiama nemokamai naudotis drabužių skalbimo mašina, jeigu nuteistasis yra lankomas artimųjų, atkreipė Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto dėmesį. Paaiškėjo, kad pareigūnai nuteistajam nesuteikė būtinų higienos priemonių net ir po nuteistojo deklaravimo, kad šis yra nemokus.

Ištyrus daugiau detaliu, paaiškėjo, kad Kauno tardymo izoliatoriaus administracija atmetė nuteistojo prašymą dėl būtinų higienos priemonių išdavimo, nes prašymo pateikimo dieną nuteistojo sąskaitoje buvo rezervuotų pinigų, skirtų pamestos asmens tapatybės kortelės gaminimo išlaidoms apmokėti. 

Seimo kontrolierius pažymėjo, kad labai svarbu įvertinti konkretaus asmens atvejį ne tik formaliai, tačiau ir realiai – ar proporcinga nesuteikti nuteistajam higienos reikmenų, kai jo piniginės lėšos buvo panaudotos pamestam asmens dokumentui įsigyti. Laisvės atėmimo įstaigai tenka pareiga sudaryti sąlygas nuteistiesiems palaikyti asmens higieną, todėl ji turi užtikrinti, kad nuteistieji būtų aprūpinti higienos priemonėmis, turėtų tinkamas sąlygas nusiprausti, skalbti drabužius bei patalynę.

„Administracijos nurodyta aplinkybė, kad nuteistasis norėdamas nemokamai išskalbti viršutinius drabužius, turi būti socialiai neaktyvus: jo turi nelankyti giminės ir artimieji, yra akivaizdžiai neproporcinga bei asmenų teisę ir galimybę pasinaudoti drabužių skalbimo paslauga neabejotinai neproporcingai varžanti. Reali galimybė nuteistajam palaikyti asmens higieną turi būti ne tik nuteistojo, bet ir laisvės atėmimo įstaigos interesas”, – pažymėjo Seimo kontrolierius Augustinas Normantas.

Kartu Seimo kontrolieriui sukėlė abejonių aplinkybė, kad nuteistasis, būdamas Kauno tardymo izoliatoriuje, gali pamesti asmens tapatybės kortelę, nors asmens dokumentai turi būti saugomi įstaigoje – suimtojo asmens byloje. Atsižvelgdamas į tai Seimo kontrolierius atkreipė Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus dėmesį imtis priemonių ir išsiaiškinti, kokiomis aplinkybėmis įstaigoje dingo nuteistojo asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas.

Seimo kontrolierių įstaigos informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *