Kontrolierė: vaiko teisių reforma lėmė naujus iššūkius

Gegužės 6 d. Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdyje vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pristatė vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2019 m. veiklos ataskaitą. Komitetas, atsižvelgdamas į Ataskaitoje keliamas problemas, nutarė kreiptis į Vyriausybę dėl savivaldybių pareigos laikytis įstatymu įtvirtinto geriausių vaiko interesų užtikrinimo. Nuspręsta kreiptis ir į Teisingumo bei Sveikatos apsaugos ministerijas su siūlymu imtis neatidėliotinų veiksmų dėl vaiko interesus atitinkančių trumpesnių psichiatrijos ir psichologijos ekspertizės terminų.

Nauji iššūkiai dėl reformų

Seimas 2019 m. balandžio mėn. priėmė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo, Civilinio proceso kodekso ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimus, kuriais patobulinti esami teisiniai institutai ir procedūros, sukurtos naujos vaiko apsaugos formos. Reformuojant vaiko teisių apsaugos sistemą skirtingos vaiko teisių apsaugos praktikos iš 60-ties savivaldybių buvo perduotos centrinei vaiko teisių apsaugos institucijai.

Pasak kontrolierės, esama bendra vaiko teisių apsaugos sistema tebeturi daug iššūkių. Vienas jų – darbas su šeima. E. Žiobienė pažymėjo, kad dažniausiai vaiko teisių apsaugos sistema pradeda veikti tik prasidėjus teisminiams procesams. Pavyzdžiui, tėvų skyrybų metu ar sprendžiant vaiko paėmimo iš šeimos klausimą. Kontrolierė įsitikinusi, kad sistema turi veikti visiems vaikams, visoms vaiko teisėms ginti ir saugoti. E. Žiobienės nuomone, dėl esamos ydingos praktikos, nemažai svarbių dalykų lieka nuošalyje. Pavyzdžiui, vaikui neužtikrinama teisė bendrauti su skyriumi gyvenančiu tėvu (motina). Tokiais atvejais su tėvais nėra kalbama, trūksta mediacijos, psichologų paslaugų.

Vaiko globa ir kiti trūkumai

Ataskaitoje akcentuota ir kita aktuali problema – vaiko globos sistema. Gerai, kad globos institucijos tapo mažesnės ir savo struktūra artimos šeimos aplinkai. Tačiau sukurtas naujas institutas – budintys globėjai – vis dar nėra tinkamai veikiantis. Globėjai mieliau imasi globoti penkiamečius ar šešiamečius vaikučius, o paaugliai ir kūdikiai nėra pageidaujami. Neišspręstos ir globėjų socialinio saugumo problemos – lieka atviri jų socialinio draudimo, atokvėpio užtikrinimo, kiti klausimai.

Jau ne pirmą kartą Ataskaitoje pažymimas paslaugų trūkumas specialiųjų poreikių vaikams. Net ir apmokami psichologai ar logopedai dažnai sunkiai prieinami. Kontrolierė pabrėžė nesusikalbėjimą tarp savivaldybių. Kartais šeima gyvena vos keli kilometrai nuo kitos savivaldybės centro. Pasiekti savos savivaldybės centrą, kurioje paslaugos „priklauso“, reikia nukakti kelias dešimtis kilometrų. Ta pati situacija stebima ir kalbant apie neformalaus ugdymo vaikui užtikrinimą. Dažniausiai šios problemos kyla nesusikalbant miesto ir rajono savivaldybėms. Apsiribojama biurokratiniu požiūriu, kad paslauga galima tik ten, kur ji vaikui „priklauso“.

Vieną didžiausių problemų kontrolierė įvardijo teisingumo sistemoje – tai neleistinai ilgai užtrunkančios psichiatrinės ir psichologinės ekspertizės. Iškelta ilgų, žalingą poveikį vaikui turinčių, vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos bei teismo psichologijos ekspertizių atlikimo terminų problema. Akcentuotas neefektyvus ilgametis bandymas spręsti šią problemą. Terminai, per kuriuos atliekamos teismo ekspertizės vaikams (atliktuose tyrimuose ekspertizės atlikimas buvo paskirtas po 4–6 mėn. nuo teismo nutarties dėl ekspertizės skyrimo), kontrolierės vertinimu, sąlygoja vaiko teisių ir geriausių interesų pažeidimus. E. Žiobienė priminė, kad Žmogaus teisių komitetas ne kartą posėdžiuose skyrė dėmesį teismo psichiatrijos bei teismo psichologijos ekspertizių trukmei ir būtiniems sprendimams, tačiau praktikoje ryškių teigiamų pokyčių neatsirado. „Būkite geri, nepalikite šios problemos“, – kontrolierė kreipėsi į komiteto narius.

Komitetas, atsižvelgdamas į Ataskaitoje keliamas problemas, nutarė kreiptis į Vyriausybę dėl savivaldybių pareigos laikytis įstatymu įtvirtinto geriausių vaiko interesų užtikrinimo. Taip pat nuspręsta kreiptis į Teisingumo bei Sveikatos apsaugos ministerijas su siūlymu imtis neatidėliotinų veiksmų dėl vaiko interesus atitinkančių psichiatrijos ir psichologijos ekspertizės terminų bei prašyti pateikti informaciją apie tai, kas buvo padaryta sprendžiant šią problemą.

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos 2019 m. ataskaita

Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *