Lietuva 2020-aisiais kopia į viršų Pasauliniame žiniasklaidos reitinge

Šiandien, balandžio 21-ąją, paskelbtas Pasaulinis žiniasklaidos reitingas, kurį kasmet sudaro ir skelbia tarptautinė organizacija ,,Reporteriai be sienų“ (angl. Reporters without Borders). Kasmet vertinamos 180 pasaulio valstybių. Organizacija pranešime žiniasklaidai tegia, jog ateinantis dešimtmetis bus lemtingas žurnalistikai. Pažymėta ir pasaulinė COVID-19 pandemija, kuri sustiprino ir pagilino daugelį jau egzistuojančių problemų: iššūkius laisvai informuoti ir nušviesti esamas situacijas, būti nepriklausoma žiniasklaidos priemone autoritariniu režimu fone, bei pateikti ir suprasti informaciją stiprėjant dezinformacijos pavojams.

Šiemet valstybių, kuriose žiniasklaida turi geriausias sąlygas, atrodo taip: 1. Norvegija 2. Suomija 3. Danija 4. Švedija 5. Nyderlandai.

,,Reporteriai be sienų“

,,Reporteriai be sienų“ pastebi, jog egzistuoja aiški koreliacija tarp žiniasklaidos laisvės slopinimo pranešant apie COVID-19 pandemijos situaciją šalies viduje ir valstybės užimamos pozicijos žiniasklaidos reitinge. Tiek Kinija (177 vieta), tiek Iranas (173 vieta) buvo valstybės, kuriose informacija apie pandemijos padarinius ir aktualijas buvo slepiama ir žiniasklaida gavo itin menką priėjimą prie oficialios informacijos. Europoje toks pavyzdys – Vengrija (89 vieta) valdoma ministro pirmininko Viktoro Orbano, kur buvo įvestos bausmės (net iki 5 metų įkalinimo) už melagingos informacijos skelbimą koronaviruso laikotarpiu. Akivaizdu, jog tokios bausmės neproporcingos siekiamam tikslui ir veikiau siekia dar labiau apriboti ir taip suvaržytas Vengrijos žurnalistų teises.

Visame pasaulyje žurnalistų neaplenkia tokios grėsmės kaip sekimas, persekiojimas, kuris neretai peržengia valstybių ar net žemynų sienas. Didžiausios persekiojimo ir sekimo grėsmė fiksuojama iš Kinijos pusės.

Baltijos valstybės susiduria su dezinformacija ir duomenų vagystėmis, persekiojimu bei troliais iš Rusijos.

Kaip teigiamą dalyką galime išskirti tai, jog Lietuva šiemet reitinge pakilo dviem pozicijomis į viršų ir užėmė 28 vietą. Daugiau apie Lietuvos situaciją galite skaityti čia.

Informacija paruošta pagal ,,Reporteriai be sienų“ viešai skelbiamą informaciją su kuria galite susipažinti čia.

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *