Opozicija siūlo keisti KT teisėjų nusišalinimo tvarką

Opozicinių frakcijų nariai registravo Konstitucinio Teismo (KT) įstatymo pakeitimą, kuriame siūloma papildyti KT teisėjų nusišalinimo ir nušalinimo nuo bylos nagrinėjimo pagrindus. Siūloma papildyti, kad KT teisėjas nusišalina (gali būti nušalinamas) jis yra pats rengęs ir teikęs Seimui svarstyti ir (arba) balsavęs dėl teisės akto, kurio atitikimas Konstitucijai ar įstatymui yra tiriamas byloje, arba pats išleidęs teisės aktą, kurio atitikimas Konstitucijai ar įstatymui yra tiriamas byloje. Taip pat siūloma, kad KT teisėjas nusišalintų (galėtų būti nušalinamas) jis su dalyvaujančiais byloje asmenimis priklausė tai pačiai politinei organizacijai, frakcijai ir (ar) buvo su jais susijęs politinio (asmeninio) pasitikėjimo ryšiais. Šis Konstitucinio Teismo teisėjo nušalinimo ar nusišalinimo nuo bylos nagrinėjimo pagrindas taikomas vienerius metus po to, kai asmuo nustojo eiti valstybės politiko ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigas

Dabartinė situacija

Šiuo metu KT teisėjai nusišalina ir gali būti nušalinti šiais pagrindais:

  • jis yra dalyvaujančių byloje asmenų giminaitis, kai svarstomi paklausimai personaliniais klausimais;
  • jis yra viešai pareiškęs, kaip turi būti išspręsta Teisme nagrinėjama byla;
  • yra kitų aplinkybių, keliančių pagrįstų abejonių teisėjo nešališkumu.

Projekto rengėjai teigia, kad projektą paskatino įregistruoti, nes Europos Komisija teisės viršenybės principo taikymo ataskaitoje 2023 m. atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje, skiriant politikus KT teisėjais nėra taikomas joks atšalimo laikotarpis. Tokiu atveju nėra užtikrinamas efektyvus valdžių, politinės bendruomenės ir teismų, atskyrimo principo veikimas, kas gali sukurti KT ir jo priimamų sprendimų priklausomumą nuo politikų.

Projektą registravo Seimo nariai Agnė Širinskienė, Algirdas Stončaitis, Beata Pietkiewicz, Algirdas Butkevičius, Zenonas Streikus ir Vilija Targamadzė.

     Skaitykite apie nepriklausomą ir nešališką teismą Žmogaus teisių gide.

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *