Nevyriausybinė organizacija Žmogaus teisių balsas bendradarbiaudama su Tautinių mažumų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir įgyvendindama projektą skirtą Tautinių mažumų kultūros sklaidai ir kultūrinis bendradarbiavimui Pietryčių Lietuvoje parengė atmintinę „Kas ta neapykantos kalba ir kaip ją atpažinti?“.
Atmintinė paprastų klausimų ir atsakymų pagalba padės suprasti, kas yra neapykantos kalba, kodėl ji žalinga ir pavojinga, kaip ją atpažinti ir išvengti. Ši atmintinė skirta Lietuvos moksleiviams, o jos versijas galite skaityti lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis. Paprastas ir lakoniškas atmintinės kalbos stilius ir turinys padės suprasti neapykantos kalbos problematiką.
„Šios atmintinės turinį pasufleravo pastaruosius metus mokymuose klausimai apie neapykantos kalbą, kurios kėlė moksleiviai. Neapykantos kalba sudėtinga kategorija ir riba tarp to, kas gali būti laikoma neapykantos kalba, o kas ne yra gana siaura“, – teigia Žmogaus teisių balsas vadovė Giedrė Šėmytė.
Moksleiviams daugiausiai klausimų kilo, kuo neapykantos kalba skiriasi nuo nuomonės? Ar neapykantos kalba laikomi atveji, kai norima tik pajuokauti? Kaip elgtis pastebėjus neapykantos kalbą? Ar neapykantos kalba gali būti išreikšta tik žodžiais? Šie ir kiti klausimai leidinyje iliustruojami pavyzdžiais iš realaus gyvenimo. Taip pat pateikiami svarbiausi kriterijai, kuriuos vertinant galima nustatyti ar tam tikras veiksmas gali būti laikomas neapykantos kalba. Galiausiai pažingsniui pateikiama, kur galima kreiptis ir pranešti apie neapykantos kalbą.
Leidinio rengėjai rekomenduoja jį pasitelkti tiek formaliajame, tiek neformaliajame švietime. Taigi, jis gali būti aktualus ir praversti ir jaunuoliams, ir pedagogams ar jaunimo darbuotojams. Taip pat siekiama, jog ši atmintinė būtų patogi ir tiems, kurių gimtoji kalba nėra lietuvių kalba.
Leidinys prieinamas lietuvių kalba, rusų kalba ir anglų kalba.

Žmogausteisės.lt
Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.