Seimas pritarė Prezidento pataisoms dėl civilinio turto konfiskavimo reglamentavimo

Seimas priėmė Civilinio turto konfiskavimo įstatymą su visomis Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos pataisomis. Šių metų sausio viduryje Seimo priimtą teisės aktą šalies vadovas vetavo.

Kovo 12 d. Respublikos Prezidento poziciją Seimui pristačiusi vyriausioji patarėja Jūratė Šovienė sakė, kad G. Nausėda teikia kompromisinį variantą, kuris užtikrintų, kad, realizuojant teisinę priemonę, būtų pasiekti įstatymo keliami tikslai ir kiltų kuo mažiau abejonių įstatymo konstitucingumu.

„Respublikos Prezidento teikiamu dekretu siūlomais pakeitimais atsisakoma įstatymo galiojimo atgal taikymo civilinio turto konfiskavimo sąlygoms, tačiau paliekamas įstatymo galiojimas turtui, įgytam nuo 2010 metų. Dekretu siūloma patikslinti sąlygą dėl asmens įtraukimo į organizuotų grupių sąrašus, kurie sudaromi vadovaujantis išimtinai policijos generalinio komisaro metodika. Kadangi asmens įtraukimas į minėtus sąrašus sudaro prielaidas asmenų teisių ir laisvių ribojimui, tai yra galėtų tapti pagrindu, civilinio turto konfiskavimo instituto taikymui, tokių sąrašų sudarymo kriterijai turėtų būti įtvirtinti įstatyme. Taigi, dekretu siūloma įstatyme įtvirtinti reikalavimą, kad organizuotų grupių sąrašai turėtų būti sudaromi vadovaujantis įstatyme įtvirtintais kriterijais“

J. Šovienė.

Pasiūlyta pašalinti ir sąlygą, pagal kurią civilinio turto konfiskavimo procedūra gali būti pradėta prieš asmenį, siejanti jį su apysunkiais nusikaltimais, susijusiais su ūkinės veiklos pažeidimais, tokiais, kaip buhalterinės apskaitos tvarkymas, neteisėtas vertimasis ūkine komercine veikla.

„Tokia įstatyme nustatyta sąlyga neturi nieko bendro su įstatyme nustatytais tikslais, organizuoto nusikalstamumo, korupcijos bei sunkių, savanaudiškų nusikaltimų prevencija. Jie nėra proporcinga priemonė civilinio turto konfiskavimo institutui taikyti“

J. Šovienė

G. Nausėda taip pat siūlė patikslinti sąlygą, kad turtas konfiskuojamas, ir kai yra pagrindas manyti, kad jis gautas nusikalstamu būdu, vietoj to įrašant „nėra gautas teisėtu būdu“. Ši patikslinta apibrėžtis, pasak vyriausiosios patarėjos, leis išvengti tiesioginės nuorodos į ryšį su nusikalstamos veikos fakto konstatavimu, taip bus sumažinta rizika pažeisti nekaltumo prezumpcijos principą.

Už tai, kad galiotų Seimo priimtas įstatymas balsavo 16 parlamentarų, prieš – 81, susilaikė 24.

Už tai, kad būtų priimtas įstatymas su visomis Respublikos Prezidento pataisomis buvo 106, prieš – 3, susilaikė 12 Seimo narių.

Seimo kanceliarijos informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *