Seimas svarsto siūlymus dėl pagalbos priemonių vyresniems darbuotojams

Seime svarstomas Vyriausybės pateiktas Užimtumo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo siūloma nauja galimybė darbdaviams per ekstremalią situaciją ar karantiną išleisti 60 metų ir vyresnius darbuotojus į prastovas už tai gaunant subsidiją.

Numatomi subsidijų dydžiai už 60 metų ir vyresnį darbuotoją, išleistą į prastovą per ekstremalią situaciją ar karantiną (galiotų ir pasibaigus karantinui, bet tęsiantis ekstremaliajai situacijai):

  • 100 proc. nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurai bruto.
  • 70 proc. nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 eurų bruto.

Prastovos metu darbuotojui negalėtų būti mokama mažiau nei minimalioji mėnesio alga, jeigu susitarta dėl visos darbo laiko normos.

Pasibaigus karantinui ir ekstremaliajai situacijai arba sugrąžinus darbuotoją iš prastovos, darbdavys toliau galėtų prašyti 6 mėn. trukmės subsidijų to paties darbuotojo darbo užmokesčiui: pirmą ir antrą mėnesį – 100 proc.; trečią ir ketvirtą – 50 proc.; penktą ir šeštą – 30 proc. Visais atvejais maksimali riba – 607 eurų bruto.

Siūloma, kad skelbti darbuotojams prastovas ir prašyti subsidijų iš Užimtumo tarnybos darbdaviai galėtų ir pasibaigus karantinui, bet tęsiantis ekstremaliajai situacijai.

Taip pat siūloma pagerinti ir darbo paieškos išmokos mokėjimo sąlygas. Siūloma, kad laikina darbo paieškos išmoka nebūtų mažinama, jeigu žmogus gauna kurią nors socialinio draudimo pensiją ar išmoką, šalpos išmoką, valstybinę pensiją, rentą ar kitas atitinkamas išmokas. Tai reiškia, kad žmogui gaunant ligos išmoką arba valstybinę pensiją, darbo paieškos išmoka bus ne 42 eurai, o 200 eurų.

Seime svarstoma ir Vyriausybės pateiktas Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pakeitimas. Siūloma, kad laikiną darbo paieškos išmoką žmogus gautų iškart tapę bedarbiu, o ne tuomet, kai jam baigiasi terminas gauti išeitines išmokas iš darbdavio, kuris jį atleido. Tas pats būtų taikoma ir kai asmuo kreipiasi dėl nedarbo socialinio draudimo išmokos, kuri priklauso žmogui, turinčiam ne trumpesnį nei 12 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą per pastaruosius 30 mėnesių.

Artimiausiu metu įstatymų projektus svarstys Seimas.

Parengta pagal Seimo kanceliarijos informaciją

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *