Seimas svarstys rinkimų įstatymų pataisas, užtikrinančias neįgalių rinkėjų teises

Parlamentarai nusprendė pradėti svarstyti Seimo, Prezidento, Savivaldybių tarybų rinkimų, Rinkimų į Europos Parlamentą, Referendumo įstatymų ir Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatymo pataisų projektus, kuriais siekiama suvienodinti rinkimams taikomą teisinį reglamentavimą, dar labiau užtikrinti rinkėjų su negalia teises rinkimų metu. Įstatymų projektų nuostatos taip pat suderinamos su Bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatomis.

Pasak projektus pristačiusios Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkės Guodos Burokienės, teisės aktuose siūloma nustatyti, kad balsavimo biuleteniai ir kita rinkiminė medžiaga (viešai skelbiama garso, vaizdo informacija apie rinkimus, kandidatų debatai, informacija apie rinkimų procedūras) turi būti pritaikyta rinkėjų su negalia poreikiams ir turi būti pateikiama jiems lengvai suprantama kalba ir prieinama forma: „Padidinimo lupos, planšetės, vertimai į gestų kalbą ir visa kita. Tai kainuos 800 tūkst. eurų.“

Siekiant laikytis Bendrajame duomenų apsaugos reglamente įtvirtintų asmens duomenų tvarkymo reikalavimų, įstatymų projektuose buvo įvertintas tokių duomenų skelbimo poreikis (viešas interesas skelbti tokius duomenis), kiekis ir proporcingumas.

„Atkreiptinas dėmesys, kad kandidatų duomenys (vardas, pavardė, kokia partija juos iškėlė arba kad išsikėlė patys), taip pat rinkimų rezultatai nuo jų paskelbimo dienos Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje būtų skelbiami 50 metų. Taip pat Įstatymų projektuose siūloma nustatyti, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje būtų skelbiami šių įstatymų projektuose nurodyti rinkimų komisijų narių, rinkimų stebėtojų, atstovų rinkimams duomenys iki politinės kampanijos laikotarpio pabaigos“, – sakė G. Burokienė.

Atsižvelgiant į rinkimų komisijų narių darbo krūvį rinkimų metu ir jiems mokamą atlyginimą, Įstatymų projektuose siūloma darbo užmokestį rinkimų komisijų nariams didinti 20 procentų.

Atsižvelgiant į informacinių ryšio priemonių įvairovę, plėtrą ir jų populiarumo didėjimą, įstatymų projektuose siūloma nustatyti, kad kandidatai turėtų galimybę nemokamai naudotis viešajai įstaigai „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“ priklausančiu radiju ir interneto portalu.

Pasak Burokienės, Savivaldybių tarybų rinkimų statymo projekte siūloma nustatyti, kad padidinto dydžio užstatas (10 VMDU) kandidatams dėl jų pareigų nesuderinamumo būtų grąžinamas užstatą sumokėjusiam asmeniui, išskyrus tuos atvejus, kai kandidatas neatsisakė nesuderinamų pareigų.

Įstatymų projektuose siūloma mažinti administracinę naštą ir numatyti, kad visi kandidatų pareiškiniai dokumentai rinkimų komisijoms būtų teikimai tik elektroniniu būdu.

Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Projektus Seimo posėdyje numatoma svarstyti gruodžio 12 d.

Seimo informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *