Seimo Žmogaus teisių komitetas pritaria atlygintinų seksualinių paslaugų kriminalizavimui

Seimo Žmogaus teisių komitetas apsvarstė Baudžiamojo kodekso ir Administracinių nusižengimo kodekso pakeitimų įstatymų projektus ir jiems pritarė. Šiais teisės aktais siūloma kriminalizuoti seksualinių paslaugų pirkimą ir panaikinti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija atsižvelgiant į teikiančių seksualines paslaugas asmenų pažeidžiamumą.

Projektais siekiama įgyvendinti Seimo 2014 m. priimtą rezoliuciją dėl baudžiamosios atsakomybės už seksualinių paslaugų pirkimą. Dokumente numatoma panaikinti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija ir nustatyti baudžiamąją atsakomybę sekso paslaugų pirkėjui.

Projektų rengėjai tikisi, kad administracinės atsakomybės panaikinimas už vertimąsi prostitucija sumažins asmenų, besiverčiančių prostitucija viktimizavimą, prievartos ir smurto prieš šiuos asmenis mastą, sudarys šiems asmenims sąlygas gauti pagalbą, nesibijant neigiamų pasekmių. Projektu siūlomas sekso paslaugų pirkimo kriminalizavimas prisidės prie sekso paslaugoms išnaudojamų asmenų skaičiaus ir prostitucijos paklausos mažinimo. Tikimasi, kad keisis visuomenės požiūris į moters ar mergaitės pirkimą lytiniam išnaudojimui.

Projektų aiškinamajame rašte nurodomi tyrimų rezultatai, kurie liudija, kad į prostituciją atveda smurtas: absoliuti dauguma atlygintinas sekso paslaugas teikusių moterų patyrė įvairių rūšių smurtą vaikystėje, paauglystėje ar iš intymaus partnerio. Pavyzdžiui, devynias šalis apėmęs tyrimas parodė, kad 63 proc. prostitucijai išnaudojamų moterų vaikystėje patyrė seksualinę prievartą. Kitas tyrimas atskleidė, kad 82 proc. prostitucijai išnaudojamų asmenų, prieš patekdami į prostitucijos tinklą, patyrė lytinę prievartą, o 75 proc. – fizinį smurtą. 40 proc. moterų privertė tapti prostitutėmis ar tiesiog jas pardavė jų intymūs partneriai. Dauguma mergaičių pateko į prostituciją būdamos jaunesnės nei 14 metų. Taigi jos yra laikytinos prekybos žmonėmis ir lytinio vaikų išnaudojimo aukomis. 75 proc. prostitucijoje esančių asmenų 13–25 metų amžiaus. Prostitucijai išnaudojamos moterys ir mergaitės sistemingai patiria įvairių rūšių traumas bei smurtą.

Aiškinamajame rašte taip pat aptariama ir patiriama žala – trys iš penkių prostitucijai išnaudojamų moterų ir mergaičių serga potrauminio streso sindromu, keturios iš penkių nuolat vartoja psichiką veikiančius preparatus ir (ar) nuskausminamuosius. Vertinama, kad šių moterų ir mergaičių rizika susirgti ŽIV(AIDS) išauga 13,5 karto, savižudybės tikimybė – 12 kartų.
Su sekso paslaugų teikimu siejamų veikų latentiškumas nesuteikia galimybės objektyviai įvertinti šių paslaugų teikimo tariamo savanoriškumo. Seksualinių paslaugų teikėjos dažniausiai yra priklausomos nuo „globėjų“, kurie reikalauja dalies atlygio, skatina jų priklausomybes nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų.

Sekso paslaugų kriminalizavimas ir administracinės atsakomybės už vertimąsi prostitucija panaikinimas yra svarbus siekiant sumažinti į prostituciją įtrauktų asmenų tolesnį viktimizavimą. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis už vertimąsį prostituciją 2015– 2019 laikotarpiu buvo nubausta 799 (iš jų pakartotinai padarę minėtą nusižengimą – 543) asmenų, už atlygintiną naudojimąsi prostitucijos paslaugomis – 104 (iš jų pakartotinai padarę minėtą nusižengimą –11). Iš pateiktos statistikos matoma, kad neproporcingai daug baudų skiriama asmenims, parduodantiems seksualines paslaugas. Administracinių baudų skyrimas už vertimąsi prostitucija didina ir prostitucija besiverčiančių asmenų pažeidžiamumą, kadangi užkerta jiems kelią kreiptis į policijos pareigūnus tapus smurto, seksualinės prievartos aukomis.

Teikiami projektai remiasi „švediškuoju“ modeliu, kuriame baudžiamas atlygintinai prostitucija besinaudojantis asmuo, o ne asmuo, teikiantis seksualines paslaugas.

2019 m. rugsėjo 25 d. Seimo, kartu su Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu, Švedijos ambasada Lietuvoje bei Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centru, surengtoje tarptautinėje konferencijoje komisarė Kajsa Volberg (Kajsa Wahlberg, 22 metus einanti Švedijos Nacionalinės pranešėjos prekybos žmonėmis klausimais pareigas, pristatė efektyvius šiaurietiško modelio rezultatus – dvigubai sumažintą seksualinėms paslaugos išnaudojamų asmenų skaičių, o taip pat dvigubai sumažintą tokią veiką pateisinančių asmenų skaičių.

Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro informacija

Baudžiamojo kodekso pakeitimo projektas

Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektas

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *