Skatindami moteris apsilankyti festivalyje, LOGIN organizatoriai diskriminavo vyrus

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė nustatė, kad technologijų ir inovacijų festivalio LOGIN nemokamų kvietimų moterims akcija, nors ir siekė gero tikslo, prieštaravo įstatymams.

Tyrimą kontrolierė pradėjo gavusi skundą dėl pernai gruodį galiojusios akcijos. Organizatoriai išskyrė 300 specialių nemokamų kvietimų („Diversity Pass“) tik moterims, taip siekdami paskatinti lyčių įvairovę technologijų ir inovacijų srityse. Pirmieji 300 asmenų, perkančių LOGIN „Standart Pass“ ir „Premium Pass“ bilietus, turėjo gauti po nemokamą „Diversity Pass“ bilietą. Juo į renginį galės patekti tik moterys, kurias pakvies bilieto pirkėjai.

Konferencijos LOGIN direktorė teigė, kad analizuodami kelerių pastarųjų metų renginio auditorijos statistiką bei tyrimus organizatoriai pastebėjo, kad dalyvių vyrų procentas yra daug didesnis nei dalyvių moterų.

„Tai buvo impulsas pasidomėti lyčių lygybės padėtimi Lietuvos įmonėse, ypač IT ir technologijų sektoriuose. DIVERSITY iniciatyva siekiama prisidėti prie jau vykstančių dialogų apie lyčių atskirties mažinimą technologijų srityje, neutralaus, lyčių požiūriu, darbo vertinimo ir atlyginimo siekio, ir dar aktyvesnę moterų integraciją į technologijų sritį, kuri globaliu požiūriu vis dar yra itin vyriška“, – pasirinktą sprendimą argumentavo ji.

Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas numato, kad paslaugų teikėjai privalo užtikrinti vienodas sąlygas įsigyti paslaugas bei jomis naudotis nediskriminuojant asmenų dėl jų lyties. Šis įstatymas numato ir išimtį. Paslaugos teikimas tik vienos lyties asmenims yra pateisinamas, kai teisėto tikslo siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis.

Kontrolierė nustatė, kad tikslas paskatinti moterų integraciją į technologijų sritį yra teisėtas, tačiau taikomos priemonės nepagrįstai riboja kitų asmenų, šiuo atveju vyrų, teises.

Nėra aišku, kaip nemokamų bilietų suteikimas moterims pagerins lyčių lygybės situaciją technologijų sektoriuje. Ir, nors tikėtina, kad kai kurios konferencijos dalyvės galėtų susidomėti mokslu ir darbu šiame kol kas itin vyriškame sektoriuje, nemokami bilietai buvo skiriami visiems pirkėjams, o ne tik karjeros šioje srityje siekiančioms moterims. Vadinasi, minėtų 300 konferencijos bilietų pirkėjai gali savo nuožiūra nuspręsti, ar pasinaudoti „Diversity Pass“ suteikta privilegija, ar ne. Taigi, tokia tvarka negarantuoja, kad LOGIN dalyvaus būtent tos moterys, kurioms festivalio turinys gali būti aktualus ir naudingas karjeroje. Todėl nemokamų bilietų suteikimas, šiuo atveju, nėra laikoma būtina priemone pasiekti išsikeltą tikslą.

Lygių galimybių kontrolierė atkreipė dėmesį ir į aplinkybę, kad dalis rezervuotų vietų gali likti neužimtos apribojant galimybes bilietus į šias vietas įsigyti ne tik vyrams, bet ir moterims, kurios nebus pakviestos.

„Konferencijos organizatorių tikslas į technologijų ir inovacijų sektorių pritraukti daugiau moterų yra labai sveikintinas. Visgi, siekiant šio tikslo LOGIN organizatoriams siūlau pasirinkti kitas priemones, nukreiptas į motyvuotas moteris, kurioms dalyvavimas konferencijoje atneštų realios ir neabejotinos naudos“, – apibendrina A. Skardžiuvienė.

Su pilnu sprendimu galite susipažinti čia. Paruošta pagal Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos informaciją.

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *