Vyriausybė pritarė pakeitimams dėl išteisintų ir nukentėjusių asmenų teisių

Jeigu teismas išteisina žmogų, kuris ikiteisminio tyrimo ar bylos nagrinėjimo metu buvo suimtas, jam valstybė skirs finansinę kompensaciją. Šiandien Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms įstatymo pataisoms, nustatančioms žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo tvarką.

Pagal dabar galiojančią tvarką įtarimų naštos nusikratęs žmogus vėl turi kreiptis į teismą, kad jam už suėmimo laiką iki teismo būtų atlyginta priteista žala.

„Mes nekalbame apie teisėsaugos pareigūnų taikytus perteklinius veiksmus – galbūt asmens sulaikymą lėmė tiriamoje byloje tuo momentu susiklosčiusios aplinkybės. Tačiau valstybė šioje situacijoje turi elgtis aiškiai ir garbingai. Jeigu žmogus išteisintas, jam už suėmimo laiką be jokio papildomo bylinėjimosi turi būti skirta finansinė kompensacija, nes asmens laisvė yra viena svarbiausių demokratinių vertybių, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Dauguma Europos Sąjungos valstybių moka kompensacijas išteisintiems asmenims, nepriklausomai nuo to, ar jiems suėmimas buvo taikytas teisėtai, ar ne“.

Vyriausybės posėdyje buvo pritarta ir kitoms įstatymų pataisoms, numatančioms didinti įmokas į Nukentėjusiųjų asmenų fondą bei plėsti galimybes gauti išmokas iš šio fondo.

Pasak teisingumo ministro, pasiūlyta padvigubinti įmokas į fondą ir išplėsti ratą kompensacijas gaunančių asmenų, kurie nukentėjo nuo sunkių ir labai sunkių smurtinių nusikaltimų. Nusikaltimus padarę asmenys teismo sprendimu moka įmokas į fondą, iš kurio atlyginama patirta žala. „Kompensacijų mechanizmas turi būti veiksmingesnis ir turi stiprinti visuomenėje teisingumo jausmą, padėti geriau rūpintis nuo nusikaltimų nukentėjusiais piliečiais“, – pažymi ministras E. Jankevičius.

Įstatymo projektu numatyta padidinti įmokas į Nukentėjusiųjų asmenų fondą nuo 10 MGL iki 250 MGL (500-12 500 eurų), kad teismai galėtų paskirti didesnes žalos atlyginimo įmokas.

Atsižvelgiant į piliečių iškeltą iniciatyvą, siūloma pakoreguoti Nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymo taikymo terminą. Siūloma, kad nukentėjusieji nuo sunkių ir labai sunkių smurtinių nusikaltimų gautų kompensaciją už jų patirtą žalą po 2000 m. rugsėjo 26 d., jeigu baudžiamasis procesas jų atžvilgiu pasibaigė įsigaliojus įstatymui – po 2005 m. liepos 1 dienos.

Teismų duomenimis, 2017 m. buvo išteisinti 63 asmenys, kuriems buvo skirtas suėmimas, 2018 m. – 25, o pernai – 10. Pastaraisiais metais suėmimų skaičius Lietuvoje ženkliai mažėja: 2015 m. suėmimas buvo skirtas 1202 asmenims, tai 2019 m. – 580.

Šiuo metu Lietuvoje suimtų asmenų 100 tūkst. gyventojų skaičius yra mažesnis (21), negu ES vidurkis (26).

Vyriausybės kanceliarijos informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *