Vyriausybė pritarė socialinių priežiūros paslaugų akreditavimui

Savivaldybės turės akredituoti jų teritorijoje teikiamas socialinės priežiūros paslaugas ir tokios paslaugos galės būti finansuojamos valstybės bei savivaldybių biudžetų lėšomis. Tokį sprendimą trečiadienį priėmė Vyriausybė.

Taip pat numatoma, kad akredituotos vaikų dienos centrų paslaugos bus finansuojamos ne tik iš savivaldybių biudžetų, bet ir iš valstybės biudžeto lėšų. Tai reiškia, valstybės biudžeto lėšos, skirtos vaikų dienos centrų projektams finansuoti, nuo 2021 metų bus pervedamos savivaldybių biudžetams. Kadangi socialinės priežiūros, kaip ir visų socialinių paslaugų, teikimas yra savivaldybių savarankiškoji funkcija, siūloma supaprastinti šių paslaugų finansavimo mechanizmą.

Seimui pritarus, turės būti akredituojamos socialinei priežiūrai priskiriamos paslaugos:

  • vaikų dienos socialinė priežiūra,
  • pagalba į namus senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims ar šeimoms,
  • socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas (šeimos paramos centre, paramos šeimai tarnyboje, dienos centre ar asmens namuose),
  • neįgaliųjų, senyvo amžiaus ar socialinę riziką patiriančių asmenų ir šeimų apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose,
  • laikinas apgyvendinimas nakvynės namuose ar krizių centre,
  • laikinas apnakvindinimas laikino apnakvindinimo įstaigose,
  • intensyvi krizių įveikimo, psichosocialinė pagalba krizių centre arba šeimos paramos centre,
  • pagalba globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įvaikintojams, šeimynų dalyviams ar besirengiantiems jais tapti,
  • neįgaliųjų ar socialinę riziką patiriančių asmenų apgyvendinimas apsaugotame būste.

Planuojama, kad įstaigos, pageidaujančios teikti akredituotą socialinę priežiūrą, turės teikti prašymą ir kitus dokumentus savivaldybei, galės gauti teisę šias paslaugas teikti 3 metų laikotarpiui su galimybe jį pratęsti. Nustačius pažeidimus, teisė teikti akredituotą socialinę priežiūrą galės būti sustabdoma.

Socialinės priežiūros paslaugoms, kurias šalyje teikia maždaug 550 socialinių paslaugų įstaigų, iki šiol buvo taikomi tik rekomendacinio pobūdžio reikalavimai. Šiuo metu tokias paslaugas gauna apie 75 tūkst. asmenų ir šeimų.

Primename, kad socialinei priežiūrai priskiriamų paslaugų nereikėtų painioti su socialinės globos paslaugomis. Pastarosios paslaugos – socialinės globos įstaigų, dienos socialinės globos centrų ir psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigų teikiamos socialinės globos paslaugos, socialinė globa asmens namuose – yra licencijuojamos Socialinių paslaugų priežiūros departamento ir turi atitikti socialinės globos normas.

Jeigu Seimas pritars, vaikų dienos centrų akredituota socialinė priežiūra bus teikiama nuo 2021 metų sausio 1 dienos, o visa kita socialinė priežiūra – nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

Vyriausybės informacija

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *