Europos Sąjungos (ES) Taryba nusprendė nustatyti ribojamąsias priemones septyniems Rusijos asmenims ir penkiems subjektams, atsakingiems už skaitmeninės manipuliavimo informacija kampanijos „RRN“ (angl. Recent Reliable News (naujausios patikimos žinios)), kuria siekiama iškreipti informaciją ir skleisti propagandą Rusijos karui prieš Ukrainą remti, vykdymą. Ši kampanija, kurioje dalyvavo vyriausybės įstaigos ar su Rusijos valstybe susijusios įstaigos, grindžiama netikrais tinklalapiais, kuriais pasisavinama nacionalinių žiniasklaidos priemonių ir vyriausybės svetainių tapatybė, taip pat netikromis paskyromis socialiniuose tinkluose. Šis koordinuotas ir tikslingas manipuliavimas informacija yra Rusijos vykdomos platesnės hibridinės kampanijos prieš ES ir valstybes nares dalis.
Taikomės į tuos asmenis ir subjektus, kurie manipuliuoja informacija ir kišasi vykdydami Rusijos platesnę hibridinę kampaniją prieš ES ir valstybes nares. Įtraukdami į sąrašą naujus asmenis ir subjektus siunčiame aiškų signalą, kad žinome, kaip jie manipuliuoja mūsų informacine erdve ir kaip jie veikia. Esame tvirtai pasiryžę užkirsti kelią šioms grėsmėms, nuo jų atgrasyti ir veiksmingai į jas reaguoti naujomis priemonėmis.
Vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis
Taryba nustatė ribojamąsias priemones visų pirma „InfoRos“ ir trims iš jos įkūrėjų. „InfoRos“ yra internetinė žiniasklaidos priemonė, glaudžiai susijusi su Rusijos karine žvalgyba (GRU) ir atsakinga už daugiau kaip 270 surogatinių žiniasklaidos priemonių, platinančių propagandą Rusijos agresijos karui prieš Ukrainą remti, įsteigimą.
Kiti į sąrašą įtraukti asmenys ir subjektai: Maskvos informacijos ir technologijų departamento įsteigta Rusijos ne pelno organizacija „ANO Dialog“, glaudžiai susijusi su prezidento administracija, Rusų diasporos institutas, dvi Rusijos IT bendrovės: Socialinio dizaino agentūra ir „Structura National Technologies“, dalyvaujančios Rusijos vadovaujamoje skaitmeninėje dezinformacijos kampanijoje „RRN“, ir žinomi pirmiau minėtų subjektų atstovai.
Pastaraisiais mėnesiais ES parengė priemonių ir metodų, skirtų kovoti su užsienio vykdomu manipuliavimu informacija ir kišimusi. Priimtos priemonės yra šios politikos dalis.
Iš viso ES ribojamosios priemonės, nustatytos atsižvelgiant į veiksmus, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei arba į juos kėsinamasi, taikomos apie 1 800 asmenų ir subjektų. Visų į sąrašą įtrauktų asmenų ir subjektų turtas įšaldomas, o ES piliečiams ir įmonėms draudžiama sudaryti jiems galimybę naudotis lėšomis. Fiziniams asmenims dar taikomas ir draudimas keliauti, o tai reiškia, kad jie negali atvykti į ES teritoriją arba vykti per ją tranzitu.
2023 m. kovo 23 d. išvadose Europos Vadovų Taryba pakartojo, kad Sąjunga ryžtingai smerkia Rusijos agresijos karą prieš Ukrainą, kuriuo akivaizdžiai pažeidžiama Jungtinių Tautų Chartija. Europos Vadovų Taryba taip pat pakartojo, kad ES tebėra pasiryžusi išlaikyti ir didinti kolektyvinį spaudimą Rusijai, be kita ko, galimomis tolesnėmis ribojamosiomis priemonėmis. Europos Vadovų Taryba taip pat pareiškė, kad ES intensyvins darbą su partneriais, kad būtų kovojama su melagingais Rusijos naratyvais ir dezinformacija apie karą.


Žmogausteisės.lt
Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.