2016 m. Jungtinės Karalystės organizuotame referendume dauguma rinkėjų nubalsavo už Jungtinės Karalystės išstojimą iš Europos Sąjungos (ES). 2020 m. sausio 31 d. Jungtinė Karalystė išstojo iš ES.
Trimis atskirais ES Bendrajame Teisme pateiktais ieškiniais Jungtinės Karalystės piliečiai, gyvenantys Jungtinėje Karalystėje ir įvairiose ES valstybėse narėse, nesėkmingai ginčijo Susitarimą dėl „Brexit‘o“ ir ES Tarybos sprendimą, tvirtindami, be kita ko, kad dėl šių aktų jie prarado teises, kurias įgijo ir kuriomis naudojosi kaip ES piliečiai. Bendrasis Teismas nutartimis atmetė jų ieškinius kaip nepriimtinus.
Priėmęs net tris sprendimus ES Teisingumo Teismas atmetė šių Jungtinės Karalystės piliečių pateiktus apeliacinius skundus dėl Bendrojo Teismo nutarčių.
Teismas išnagrinėjo klausimą, ar šie Jungtinės Karalystės piliečiai yra suinteresuoti pareikšti ieškinį. Teismas priminė, kad sprendimas išstoti iš ES priklauso tik nuo atitinkamos ES valstybės narės valios, išreikštos pagal jos konstitucines nuostatas, taigi tik nuo jos suverenaus pasirinkimo. Taigi Jungtinės Karalystės piliečiams ES piliečio statuso netekimas ir dėl šios priežasties su juo susijusių teisių praradimas yra Jungtinės Karalystės suverenaus sprendimo išstoti iš ES, o ne Susitarimo dėl išstojimo ar ES Tarybos sprendimo savaiminė pasekmė. Teisingumo Teismas padarė išvadą, kad Jungtinės Karalystės piliečiai nėra suinteresuoti pareikšti ieškinio. Toliau ši byla nebebus tęsiama.

Žmogausteisės.lt
Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.