EŽTT: teistų asmenų duomenų saugojimas neterminuotai pažeidžia Konvenciją

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Gaughran prieš Jungtinę Karalystę, kurioje nurodė, kad neterminuotas teistų asmenų duomenų saugojimas pažeidžia Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 straipsnį (teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą).

Šioje byloje pareiškėjas skundėsi, kad neterminuotas asmens duomenų saugojimas (DNR duomenys, pirštų antspaudai, asmens atvaizdas) nėra proporcingas net ir tuo atveju, kai asmuo yra padaręs nusikalstamą veiką.

Teismas konstatavo, kad asmens duomenys turėtų būti saugomi laikantis proporcingumo principo – t.y. turi būti atsižvelgiama į tai, koks padarytos nusikalstamos veikos sunkumas, taip pat į realų poreikį tokius duomenis kaupti tam tikrą laikotarpį.

Taip pat pažymėtina, kad asmenys turėtų turėti teisę į asmens duomenų saugojimo peržiūrėjimą. Šioje byloje pareiškėjas neturėjo galimybės pateikti prašymą duomenis ištrinti, jeigu tokie duomenys, asmens duomenų subjekto manimu, nebėra reikalingi numatytiems duomenų tvarkymo tikslams ar atsižvelgiant į asmens duomenų subjekto amžių bei charakteristiką.

Pilnas bylos sprendimas (anglų k.)

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *