Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra (FRA) paskelbė ataskaitą apie COVID-19 įtaką žmogaus teisėms Europos Sąjungoje.
Ataskaita apžvelgia situaciją nuo 2020 m. vasario 1 d. iki 2020 m. kovo 20 d. ir didžiausią dėmesį skiria šioms sritims:
- kaip taikomos priemonės paveikia socialinį gyvenimą, švietimą, darbą, laisvą judėjimą, prieglobstį ir migraciją;
- kaip taikomos priemonės veikia atskiras socialines grupes;
- neapykantos nusikaltimai bei diskriminacija;
- dezinformacijos sklaida bei duomenų ir privatumo apsauga.
Ataskaitoje skelbiama, kad ES Vyriausybės pritaikė įvairias apsaugos priemones siekiant apsaugoti gyventojų gyvybes ir sveikatą. Tai parodo, kad ypatingomis situacijos žmogaus teisės, pvz., laisva judėjimas ar susirinkimų teisė, gali būti apribotos.
Įtaka kasdieniam gyvenimui
- Kai kuriose valstybėse-narėse sveikatos apsaugos sistemos resursų trūkumas lėmė tai, kad vyresnio amžiaus pacientei negavo tinkamos pagalbos
- Pranešama, kad ne apie visas mirtis nuo viruso buvo tinkamai pranešta, kai jos buvo susijusius su globos įstaigomis
- Tam tikros socialinės grupės yra labiau pažeidžiamos dėl informacijos trūkumo, gyvenamųjų sąlygų bei socio-ekonominių veiksnių (pvz., žmonės su negalia, benamiai, Romai, migrantai)
Įtaka socialinėms grupėms
- Dauguma ES narių apribojo apsilankymus įvairiose įstaigose todėl kyla pavojus, kad globos įstaigų gyventojais, kaliniais, pabėgėliais ir migrantais nebus tinkamai pasirūpinta
- Dėl taikomų apribojimų kai kuriose valstybėse sutriko įprastas įstaigų režimas, todėl, pvz., laisvės apribojimo įstaigose asmenims nėra leidžiama išeiti į laisvės apribojimo įstaigos ribų
Skelbiama, kad Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra ir toliau planuoja stebėti padėti ES ir skelbti papildomas ataskaitas.

Žmogausteisės.lt
Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.