Ką Europai žada Ispanijos pirmininkavimas?

Nuo liepos 1 d. Europos Sąjungos (ES) Tarybos pirmininkavimą perėmė Ispanija. Ši valstybė pirmininkaus iki pat 2023 m. pabaigos. Ispanija išskiria kelis savo prioritetus: ES industrijos ir nepriklausomybės stiprinimą, žaliąjį kursą, socialinė ir ekonominė lygybė bei ES vienybė. Bet ką šis pirmininkavimas žada žmogaus teisėms?

Industrializacija

Ispanijos prioritetai dirbant industrializacijos srityje, žinoma, pirmiausia yra susiję su ekonominiais tiksliais, tačiau svarbu paminėti, kad šioje srityje ispanai ketina stiprinti ir vartotojų teises bei gerinti tiekimo grandinių prieinamumą maistui, energijai bei sveikatos prekėms.

Ne mažiau svarbi sritys – partnerystės sutarimai su regionais, ypač Lotynų Amerika ir Karibais. Šie susitarimai ne kartą leido ES užtikrinti tam tikrą pažangą ir žmogaus teisių srityse kitose regionuose.

Žinoma, nepamirštama ir skaitmeninė erdvė, skelbiama, kad Ispanijos pirmininkavimo metu bus dedamos pastangos sprendžiant skaitmenizavimo, skaitmeninės atskirties mažinimui bei privatumo klausimais.

Socialinis ir ekonominis teisingumas

Skelbiama, kad Ispaniją didelį dėmesį skirs lygioms galimybėms, ypač lyčių lygybei, vaiko teisėms ir asmenų su negalia teisėms.

Nurodoma, kad Ispanija didelį prioritetą skirs ES asmens su negalia kortelės, garantuojančios vienodas galimybes gauti išmokas visoje Europoje, priėmimui.

Žadama, kad teisėkūros srityje pirmininkaujanti valstybė toliau vystys pasiūlymą dėl direktyvos dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu šeimoje bei pasiūlymą dėl direktyvos dėl prekybos žmonėmis prevencijos ir kovos su ja bei jos aukų apsaugos.

Ekonominis teisingumas, anot ispanų, apima iniciatyvas, kurios skatina pelno perskirstymą, garantuoja darbuotojų teises, ypač naujuose ekonominiuose sektoriuose ir stiprina Europos gerovės sąjungą.

Ispanija taip pat dėmesį skirs ir demokratijos stiprinimui – žadama stiprinti ES piliečių teises, galimybes jiems įsitraukti į demokratijos procesus, mažinti ES geografinius skirtumus, skirti dėmesio ES populiacijos mažėjimui.

ES plėtra ir užsienio politika

Ispanija dėmesio žada skirti ir valstybėms kandidatėms. Ketinama pradėti derybas su Ukraina ir Moldava dėl jų galimybės prisijungti prie ES.

Pirmininkaujanti Ispanija daug dėmesio skirs ES ir Jungtinės Karalystės santykių plėtrai, ginant valstybių narių vienybę ir susitarimų su ES laikymąsi. Jungtinės Karalystės ir ES santykius paženklins Vindzoro pagrindų susitarimo dėl Šiaurės Airijos protokolo įgyvendinimo sunkumų patvirtinimas ir įgyvendinimas.

Žinoma, Ispanija aiškiai pabrėžia, kad tinkamas dėmesys bus skiriamas ir Rusijos sukeltam karui Ukrainoje ir toliau vieningai teikiama pagalba ir palaikymas Ukrainai.

Eitvydas Zurba

Lygios galimybės, LGBT+ teisės, žmogaus teisės, tarptautinė viešoji teisė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *