Nobelio taikos premijos laureatai – kas jie?

2018 m. Nobelio taikos premija atiteko dviems aktyvistams, kurie garsiai kalba apie tai, kaip moterys yra išnaudojamos konfliktų metu, bet ar visi mes žinome kas šie aktyvistai?

Denis Mukwege – kas jis?

Denis Mukwege gimė 1955 metais Bukavu, dabartinėje Kongo Demokratinės Respublikos teritorijoje. Vaikystėje kartu su tėvu lankydavo ligonius, tai ir įkvėpė jį tapti daktaru. Baigęs medicinos studijas Burundyje, vėliau ginekologijos ir akušerijos studijas Prancūzijoje, grįžo į Kongą. Čia Lemera kaime įkūrė savo kliniką. Pilietinio karo metais ji buvo sugriauta, o Denis grįžo į Bukavu.

1999 metais jis D.Mukwege įkūrė „Panzi“ ligoninę, kurioje siekė suteikti geresnę priežiūrą naujagimiams. Vis dėlto, pastebėjęs kiek daug į ligoninę atvyksta moterų, patyrusių lytinį išnaudojimą, Denis atsižvelgė į šią opią problemą. Kartu su kolegomis nuo 1999 metų padėjo jau daugiau nei 50 tūkstančių moterų ir vaikų. Rytinėje Kongo Demokratinės Respublikos dalyje daugiau nei du dešimtmečius tęsiasi ginkluotų grupuočių konfliktai dėl aukso ir kitų vertingųjų iškasenų regione, „Daktaru Stebuklu“ vadinamas D. Mukwege garsiai kritikuoja moterų išnaudojimą karo metu ir vadina žaginimą „masinio naikinimo ginklu“.

Nadia Murad – kas ji?

2014 metų liepą Nadia Murad buvo tik viena iš Kocho kaime, šiaurės Irake, gyvenančių studenčių. Ji norėjo tapti mokytoja. Nors tuomet Nadia dar nieko nežinojo apie IS, netrukus pradėjo matyti reportažus per televiziją, o rugsėjį išvydo karius ir savo kaime. Tą dieną kariai nužudė daug kaimo gyventojų, kurie nesutiko išpažinti islamo religijos, tarp jų ir šešis Nadios brolius bei motiną, o daugybė jaunų jazidų bendruomenės moterų buvo prievarta išvežtos į Mosulo miestą.

Nadia tris mėnesius buvo sekso vergijoje, kol jai pavyko sėkmingai pabėgti ir pasiekti pabėgėlių stovyklą. Vėliau ji tapo viena iš programos pabėgėliams dalyvių ir šiuo metu gyvena Vokietijoje. Atgavusi laisvę N. Murad pradėjo organizuoti kampanijas jazidų bendruomenei sudarytai iš 500 tūkst. žmonių ir kuri gyvena daugiausia šiaurės Irake, apsaugoti nuo genocido grėsmės. IS kovotojai Irake ir Sirijoje tebelaiko šimtus jazidų moterų ir mergaičių, o senovinę jazidų religiją IS šalininkai laiko erezija. Už savo aktyvią veiklą Nadia pagerbta įvairiais apdovanojimais, ji tapo ir pirmąja jazide, laimėjusia Nobelio taikos premiją.

Šis straipsnis buvo išspausdintas žurnale Žmogaus teisių balsas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *