Pristatomas Europos LGBTI 2020 m. lygybės žemėlapis ir indeksas

Europos organizacija ILGA-Europe paskelbė 2020 m. Vaivorykštės žemėlapį ir indeksą, kuris įvertina LGBTI teisių pažangą Europos valstybėse.

Pagrindiniai akcentai

Skelbiama, kad tik 49 proc. valstybių per metus padarė teigiamą pažangą. Jau antrus metus iš eilės kai kuriose valstybėse vyksta regresas – t.y. apsauga LGBTI asmenų atžvilgiu mažėja.

Daugiausia pokyčių per metus įvyko translyčių asmenų teisių srityje, tačiau ne visi šie pokyčiai buvo teigiami. Taip pat dalyje valstybių didėja apsauga interesksualiems asmenims.

Didžiausias regresas matomas pilietinių ir politinių teisių srityje. LGBTI teisių aktyvistai vis dar susiduria su pavojingomis situacijomis, valstybės institucijos naudoja priemones pilietinės visuomenės organizacijų veiklos ribojimams bei neretai neleidžia organizuoti viešų renginių.

Statistika

Indekse pirmąją vietą užima Malta (89 proc.), toliau rikiuojasi Belgija (73 proc.) ir Liuksemburgas (73 proc), Danija (68 proc.) bei Norvegija (68 proc.)

Blogiausia padėtis egzistuoja Azerbaidžane (2 proc.), Turkijoje (4 proc.), Armėnijoje (8 proc.), Rusijoje (10 proc.) ir Monake (11 proc.).

Deja, tačiau Lietuva šiuo metu išlieka indekso apačioje su 23 proc. Kaimyninė Latvija surinko 17 proc., o Estija surinko 38 proc.

Padėtis Lietuvoje

Diskriminacija

Nors Lietuvoje aiškiai įtvirtintas draudimas diskriminuoti, kiek tai susiję su vartotojų teisėmis, švietimu, darbu, sveikatos apsauga, tačiau apsaugai dar trūksta tam tikrų patobulinimų.

Lietuvoje vis dar leidžiama konversijos terapija (t.y. praktika, kai bandoma pakeisti asmens seksualinę orientaciją at lyties tapatybę), neįtvirtinus lyties tapatybės (gender) sąvokos kyla iššūkių dėl kai kurių LGBTI asmenų teisinės apsaugos.

Taip pat Lietuvoje vyrams, turėjusiems lytinių santykių su kitais vyrais, gali būti neleista aukoti kraujo.

„2019-ieji Lietuvos LGBTI bendruomenei buvo išties nemažai žadantys metai: priimtas Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimas, išaiškinęs, jog konstitucinė apsauga nuo diskriminacijos apima ne tik lytinės orientacijos, bet ir lytinės tapatybės pagrindus, o šeimos teisiniai santykiai nėra tapatūs vyro ir moters santuokai. Taip pat Vilniuje vyko rekordinio dalyvių skaičiaus sulaukusios „Baltic Pride“ eitynės. Vis dėlto tenka pripažinti, jog 2020-aisiais tampame LGBTI teisių stagnacijos liudininkais. Nesant politinės valios, LGBTI šeimos Lietuvoje toliau tebėra teisinio neapibrėžtumo įkaitės, translyčiams asmenims nėra užtikrinamos tinkamos sveikatos paslaugos ir galimybė administracine tvarka realizuoti teisės į lyties pripažinimą, o ignoruojant LGBTI klausimus švietimo politikoje, tam tikra visuomenės dalis vis dar dažnai vadovaujasi stereotipais, o ne mokslinėmis žiniomis.“

Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko

Šeimos santykiai

Be jokios abejonės, Lietuvoje dideliu iššūkiu išlieka situacija dėl tos pačios lyties porų teisinio pripažinimo. Lietuvoje tokios poros neturi jokių teisinių įrankių dėl savo santykių pripažinimo – nei civilinės partnerystės forma, nei santuokos forma.

LGBTI šeimos susiduria ir su problemomis auginant vaikus, nes kitas iš partnerių negali įsivaikinti vaiko, todėl nėra sukuriami jokie teisiniai ryšiai tarp vaiko ir faktiškai juo besirūpinančio asmens.

Tai itin stipriai apriboja LGBTI asmenų teisę į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą.

Lyties keitimas

Nors Civilinis kodeksas numato galimybę pasikeisti lytį, šiuo metu tokios procedūros yra itin sunkiai prieinamos ir lyties pakeitimas galimas tik teisminio proceso būdu, nes iki šiol lytie keitimą reglamentuojantis įstatymas nėra priimtas.

Lyties keitimas yra apsunkintas, nes egzistuoja amžiaus apribojimai, vis dar reikalinga psichiatro diagnozė, nors tai neatitinka tarptautinių standartų, būtinos skyrybos susituokusiems asmenims.

2020 m. Vaivorykštės indeksas

Lietuvos indeksas

Indekso pristatymo renginys (2020-05-14)

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *