Skelbiama antroji ataskaita: pandemijos įtaką žmogaus teisėms ES

Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra (FRA) paskelbė antrąją ataskaitą apie COVID-19 įtaką žmogaus teisėms Europos Sąjungoje. Antrojoje ataskaitoje apžvelgiamas laikotarpis nuo kovo 21 d. iki balandžio 30 d., ataskaitoje taip pat pateikiama informacija apie FRA apklausą dėl privatumo nustatymų telefonuose.

Technologijos gali padėti Vyriausybėms tinkamai atsakyti į COVID-19 pandemiją. Tačiau, kaip ir visuose sprendimuose, Vyriausybės turi užtikrinti, kad žmogaus teisės būtų sveikatos apsaugos dalis. Įskaitant ir privatumo ir duomenų apsaugos teisinius aspektus.

FRA vadovas Michael O’Flaherty

Asmens duomenys ir privatumas

Apžvalga parodė, kad didelė dalis valstybių leidžia sveikatos apsaugos ir teisėsaugos institucijoms prieiti prie judėjimo ir vietos duomenų iš telekomunikacijų paslaugų teikėjų, kad būtų galima sekti asmenis, pvz., esančius karantine. Vyriausybės taip pat išleidžia mobilias programėles, kurios padeda atsekti asmens kontaktus. Didelė dalis vyriausybių konsultavosi su asmens duomenų apsaugos institucijomis, siekiant užtikrinti privatumą.

Nepaprastoji padėtis

Daugumoje valstybių įvesta nepaprastoji padėtis arba ji išlieka galiojanti, siekiant užtikrinti pandemijos valdymą. FRA rekomenduoja valstybėms įvertinti taikomų priemonių proporcingumą, kai tai riboja susirinkimų ir judėjimo laisves.

Kasdienis gyvenimas

Visose ES valstybėse toliau taikomos kontaktų vengimo priemonės. Tai itin paveikė susirinkimų ir judėjimo laisves. Kai kuriose valstybėse dėl įvestų pasienio patikrų sustabdytos prieglobsčio procedūros.

Pranešama, kad teisės į darbą, mokslą ir prieigos prie teisingumo aspektai buvo stipriai paveikti. Beveik visos švietimo įstaigos balandžio mėnesį vis dar buvo uždarytos, kai kurios jų perėjo prie nuotolinio mokymo.

FRA rekomenduoja vyriausybėms rasti priemones, kurios užtikrintų vaikų lygias teises į mokslą ir galimybę mokytis nuotoliniu būdu, įskaitant ir migrantų ar mažumų grupių vaikus, vaikus iš mažesnes pajamas gaunančių šeimų ir vaikus su negalia.

Pažeidžiamos grupės

Ataskaitoje pažymima, kad kai kurie asmenys susiduria su didesnėmis rizikomis, ypač globos įstaigose, laisvės apribojimo vietose, nakvynės namuose. Kai kurias grupes neproporcingai paveikė priemonės, skatinančios žmones likti namie, pvz., romų bendruomenę, kurios atstovai neretai verčiasi prekyba lauke.

FRA rekomenduoja vyriausybėms imtis priemonių, kurios užtikrintu atskirų grupių poreikius.

Visas ataskaitos tekstas

Parengta pagal FRA informaciją

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *