TOP3 savaitės įrašai „Twitter“ | 03 25 – 04 01

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.

Pirmą kartą Italijos istorijoje Romos teismas pripažino nedvinarės lyties asmens socialinę lytį.

Trans asmenys Italijoje turi stoti prieš teismą, jei nori legaliai pasikeisti savo socialinę lytį ir vardą, ir legaliai iš dalies pakeisti oficialius dokumentus (pvz. pasą). Pagal įstatymus asmenys turi pereiti vertinimo procedūrą, kurią sudaro du etapai. Visų pirma teisminė institucija turi registrų dokumentuose oficialiai pakeisti asmens socialinę lytį ir vardą, ir, jeigu reikia, asmenys turi pasidaryti lytį patvirtinančias operacijas. 

Giovanni Guercio, advokatas, turintis beveik 30 metų teisinės patirties socialinės lyties klausimais, teigia, kad šis teismo sprendimas davė pradžią nedvinarės lyties asmenų teisėms ateityje. 

„Tai pirmas kartas Italijoje, kai nedvinarės lyties asmuo pasikeitė savo socialinę lytį ir vardą be jokių operacijų ir hormonų terapijos. Ši byla atvėrė teismų duris kitoms nedvinarės lyties asmenų byloms ateityje, ir suteikia vilties, kad galiojantys senieji įstatymai bus pakoreguoti, įtraukiant platesnį socialinių lyčių supratimo spektrą,“ skelbia Giovanni Guercio.

Kovo pabaigoje Sirijos prezidentas Bashar al-Assad priėmė naują kankinimus draudžiantį įstatymą, tačiau jis neišsprendžia Sirijos saugumo pajėgų dešimtmetį trunkančius kankinimus, vykdomą netinkamą elgesį ir neteismines egzekucijas. 

Nors šis įstatymas yra laukiamas žingsnis priartinantis Siriją prie kankinimus draudžiančių tarptautinių Konvencijų, jis nesuteikia jokios apsaugos asmenims, kurie praeityje patys patyrė ar matė kitus asmenis patiriant kankinimus. Įstatymas taip pat neįvardija, ar kankinimus išgyvenę asmenys, ar, jų mirties atveju, šeimos nariai gaus kompensacijas. Visų svarbiausia, šis įstatymas taip pat nemini jokių priemonių, kurias pasitelkus ateityje būtų galima užkirsti kelią kankinimams kalinimo centruose ir kalėjimuose. 

Amnesty International Artimųjų rytų ir šiaurės Afrikos regiono biuro direktoriaus pavaduotojas Lynn Maalouf kreipėsi į Sirijos valdžios institucijas, prašydamas leisti nepriklausomiems stebėtojams atvykti į šalies liūdnai pagarsėjusius kalinimo centrus, kuriuos metų metus vykdomi masiniai kankinimai iki mirties. Tai būtų signalas tarptautinei bendruomenei, kad Sirija iš tiesų nori sustabdyti oficialių pareigūnų vykdomus kankinimus. Lynn Maalouf taip pat prašo Sirijos valdžios įsitikinti, kad naujasis kankinimus draudžiantis įstatymas derėtų su tarptautiniais žmogaus teisių įstatymais, kad tie, kurie organizavo ir vykdė kankinimus, būtų teisiami be galimybės gauti mirties bausmę. 

Besitęsiant protestams ir smurto protrūkiui dėl didžiausios ekonominės krizės per pastaruosius dešimtmečius, penktadienio vakarą Šri Lankos prezidentas Gotabaya Rajapaksa šalyje paskelbė nepaprastąją padėtį.

Valstybės žiniose Rajapaksa teigė, kad tokį sprendimą priėmė norėdamas apsaugoti visuomenę, viešąją tvarką, ir norėdamas užtikrinti būtiniausių paslaugų ir išteklių tiekimą. 

22 milijonus gyventojų turinti šalis išgyvena didžiausią krizę per pastaruosius metus. Kol vyriausybė neranda būdų užtikrinti užsienio valiutos gavimo ir sumokėjimo už kurą, gyventojai patiria iki 13 valandų per dieną trunkantį visišką elektros išjungimą. 

Dėl šios priežasties gyventojai išėjo į gatves. Ketvirtadienį sostinėje Kolombe šimtai protestuotojų prie Rajapaksa priklausančios rezidencijos susirėmė su policija ir kariuomene. Protestuotojams padegus kelis policijos ir kariuomenės automobilius, policija panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas, taip išklaidinant susirinkusius. 53 asmenys buvo sulaikyti, o Kolombe buvo paskelbta komendanto valanda. 

Jungtinių Tautų atstovai Šri Lankoje yra susirūpinę dėl gaunamų pranešimų apie smurtą ir prašo visų protestuose dalyvaujančių pusių susilaikymo. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *