„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.
Šią savaitę Ramalos mieste, okupuotame Vakarų Krante, buvo nušauta Al Jazeera žurnalistė Shireen Abu Akleh. Liudytojai ir Palestinos sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad tai buvo Izraelio karinių pajėgų darbas.
Abu Akleh, ilgą laiką dirbusi Al Jazeera Arabic televizijos reportere, buvo nušauta trečiadienį. Tuo metu ji rengė reportažą apie Izraelio kariuomenės reidus Jenino mieste, šiaurinėje okupuoto Vakarų Kranto dalyje. Al-Najah Universiteto Medicinos departamento direktorius patvirtino, kad žurnalistė buvo pašauta į galvą.
Į Janino ligoninę ji buvo atvežta kritinės būklės, o po kelių valandų Palestinos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė apie jos mirtį.
Ali al-Samoudi, kitas Al Jazeera žurnalistas, buvo taip pat sužeistas kulkų, tačiau jo būsena stabili. Jis ir kiti liudytojai patvirtino, kad nelaimės vietoje nebuvo nė vieno kario iš Palestinos. Šie teiginiai paneigė Izraelio pareiškimą, neva šaudė palestiniečiai.
„Mes planavome filmuoti Izraelio armijos operacijas, kai staiga, be jokio įspėjimo, jie pradėjo į mus šaudyti. Pirmoji kulka pataikė į mane, antroji į Shireen… Nelaimės vietoje nebuvo jokio Palestinos armijos pasipriešinimo,“ teigė al-Samoudi.
Tai patvirtino ir kita vietinė žurnalistė Shatha Hanaysha, kuri per šaudymą stovėjo šalia Abu Akleh. Jos nuomone, Izraelio kariuomenė tyčia šaudė į žurnalistus.
„Iš viso buvome keturi žurnalistai. Visi dėvėjome liemenes, šalmus. Okupantų (Izraelio) kariai nenustojo šaudyti net tada, kai Abu Akleh susmuko ant žemės. Dėl skriejančių kulkų gausos aš net negalėjau ištiesti rankų ir ją prisitraukti šalia. Izraelio kariai šaudė, kad nužudytų,“ pasakojo Hanaysha.
Dauguma žmonių, kurie pažinojo Shireen Abu Akleh apibūdino ją kaip drąsią ir nuoširdžią. Ji buvo Palestinos balsas.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba vieningai pasmerkė palestinietės amerikietės Al Jazeera žurnalistės Shireen Abu Akleh nužudymą okupuotame Vakarų Krante. Nors Saugumo Tarybos vieningumas sprendžiant reikalus susijusius su Izraeliu yra gana retas reiškinys, diplomatai reikalavo neatidėliotino, detalaus, skaidraus ir nešališko žurnalistės mirties tyrimo.
Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras taip pat skatino pradėti detalų ir nešališką tyrimą, teigdami, kad šis nužudymas gali būti vertinamas kaip karo nusikaltimas. Tačiau nei Žmogaus teisių biuras, nei Saugumo Taryba nepateikė jokių pareiškimų dėl smurto penktadienį, Abu Akleh laidotuvių metu.*
Izraelio kariuomenė taip pat atliko tyrimą, norėdami išsiaiškinti žurnalistės mirties aplinkybes. Oficialioje ataskaitoje rašoma, kad maždaug 200 metrų nuo vietos, kur buvo pašauta Shireen Abu Akleh, vyko susišaudymas tarp Izraelio kariuomenės ir Palestinos ginkluotųjų pajėgų. Tyrime teigiama, kad būtent palestiniečiai pirmieji pradėjo neapgalvotai šaudyti į Izraelio karines transporto priemones. Kai kurios kulkos lėkė ir ten, kur stovėjo žurnalistė. Izraelio kariuomenė atsakė paleisdami šūvius iš savo pusės, todėl be balistinės analizės izraeliečiams nepavyko tiksliai nustatyti, kuri pusė yra atsakinga už Abu Akleh žūtį. Tačiau liudytojų teigimu, toje vietoje Palestinos ginkluotų pajėgų net nebuvo ir tuo metu nevyko joks susišaudymas.
Penktadienį, nužudytos žurnalistės Shireen Abu Akleh laidotuvių metu, norėdami jėga sustabdyti procesiją Jeruzalėje, įsiveržė Izraelio pareigūnai.
Televizijos kamerų užfiksuoti vaizduose matosi, kaip Izraelio policijai griebiant Palestinos vėliavas iš dalyvių, vos ant žemės prie ligoninės nenukrenta žurnalistės karstas. Gedinčiuosius laikančius karstą policija talžė lazdomis, kumščiais. Bent 4 žmonės buvo sulaikyti.
Žurnalistai iš įvykio vietos pranešė, kad Izraelio policija tikslingai puolė karstą nešančius gedinčius, kadangi jie nenorėjo jų matyti su Abu Akleh karstu.
*Gegužės 14 dieną Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius Antonio Guterres išreiškė didelį nerimą dėl smurto. Europos Sąjunga taip pat išreiškė susirūpinimą dėl įvykių prie Šv. Juozapo ligoninės ir Izraelio policijos vykdomą susidorojimą su palestiniečiais laidotuvių procesijos metu.