TOP3 savaitės įrašai „Twitter“ | 06 03 – 06 10

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu

Trečiadienį Vankuverio miesto taryba vienbalsiai nusprendė paraginti Britų Kolumbijos provinciją sustabdyti vykdomą imigrantų sulaikymą. Sulaikymas vyksta pagal su federaline vyriausybe pasirašytą sutartį. Sutartis leidžia Kanados sienų apsaugos agentūrai įkalinti sulaikytus imigrantus Britų Kolumbijos kalėjimuose. Joks kitas Kanados miestas ar provincija tokių veiksmų nesiima. 

Posėdžio metu, miesto valdininkai išgirdo argumentus iš tokių organizacijų kaip Human Rights Watch (liet. Žmogaus teisių stebėtojas), Amnesty International (liet. Tarptautinė amnestija), Britų Kolumbijos piliečių laisvių asociacijos ir Vaivorykštės pabėgėliai.

Taip pat apie savo patirtį Kanados imigrantų sulaikymo centruose pasidalino Abdelrahman Elmady ir Sara Maria Gomez Lopez. Dviejų sūnų tėvas ir klausos negalią turintis Abdelrahman valdžios pareigūnams papasakojo, kaip jis, nepateikus jokių kaltinimų, buvo sulaikytas Britų Kolumbijos kalėjime, kaip iš jo buvo atimti kartu turėti daiktai, įskaitant ir klausos aparato atsarginius elementus. Šis sulaikymas palaužė Abdelrahman tikėjimą Kanada.

Saros likimas buvo panašus. Jai paprašius prieglobsčio Britų Kolumbijoje, Sara buvo sulaikyta ir uždaryta į kalėjimą. Šiuo metu Sara dirba patarėja Vankuverio kankinimus išgyvenusių asmenų asociacijoje. 

Per pastaruosius penkerius metus Kanados sienų apsaugos agentūra sulaikė šimtus prieglobstį prašančių imigrantų. Visi jie buvo įkalinti Britų Kolumbijos provincijos kalėjimuose. Imigrantai kalėjimuose būdavo su antrankiais, dažnai surakinti grandinėmis. Jie neturėdavo beveik jokio kontakto su išoriniu pasauliu. Taip sulaikytieji kalėjimuose praleisdavo mėnesius ar net kelerius metus.

Birželio 3 dieną Mianmaro karinė chunta paskelbė, kad keturiems asmenims, kurių apeliacijos buvo atmestos po už uždarų durų vykusių teismų, bus įvykdyta mirties bausmė. Aktyvistas Kyaw Min Yu, dar žinomas Ko Jimmy vardu, ir opozicijos įstatymų kūrėjas Phyo Zeya Thaw buvo mirties bausme buvo nuteisti dar sausio 21 dieną. Šį nuosprendį paskelbė karinis tribunolas, remdamasis plačiai interpretuojamu  2014 metais paskelbtu Mianmaro Kovos su terorizmu įstatymu.

Nuo 2021 vasario mėnesį įvykdyto karinio perversmo, Mianmaro karinis tribunolas mirties bausme nuteisė 114 asmenų, įskaitant ir 41 asmenį in absentia. Kim Jimmy sulaikymo orderis buvo išduotas 2021 vasario 13 dieną, kaltinant jį rengiant neramumus ir dalyvaujant teroristinėje veikloje. Orderis buvo išduotas remiantis Kovos su terorizmu įstatymu. Spalio 24 dieną Kim Jimmy buvo sulaikytas ir, pasak jo šeimos narių, sumuštas pareigūnų. Vėliau kankinimai tęsėsi areštinėje. 

Sekantį mėnesį, policijai vykdant reidą Jangono Dagon Seikkan miestelyje, buvo sulaikytas ir Phyo Zeya Thaw. Buvusį Nacionalinės lygos už demokratiją teisės aktų leidėją ir hip hopo artistą. Karinis tribunolas, grįsdamas Kovos su terorizmu ir Valstybės turto apsaugos įstatymais, apkaltino jį vykdžius mirtinus susišaudymus, nukreiptus prieš karinius objektus.

Human Rights Watch padėties Mianmare tyrėjas Manny Maung teigė, kad Mianmaro karinis teismas nepaiso pagrindinių žmogaus teisių. Slapti teismai ir skuboti bausmių priėmimai yra nukreipti prieš bet kokį pasipriešinimą prieš karinę chuntą šalyje. 

Chuntos atstovas spaudai generolas majoras Zaw Min Tun pranešė, kad Kim Jimmy ir Phyo Zeya Thaw bus pakarti pagal galiojančias kalėjimo procedūras, tačiau tikslios datos nepaskelbė. Kiti du vyrai, Hla Myo Aung ir Aung Thura Zaw, nuteisti už nepatvirtinto karininko informatoriaus nužudymą, bus taip pat pakarti. Šių vyrų laikymo vieta nėra atskleidžiama. 

Per mažiau nei 3 mėnesius, Salvadore buvo sulaikyti daugiau nei 35,000 asmenų. Tokie valdžios veiksmai kelia grėsmę visų Salvadoro piliečių žmogaus teisėms.

Po nepaprastosios padėties paskelbimo kovo 27 dieną, prisidengdama kova su gaujomis, Salvadoro valdžia įvykdė milžiniško masto nusikaltimus prieš žmogaus teises. Balandžio 26 dieną Ilopango savivaldybėje buvo sulaikyti du lauke žaidžiantys 15 ir 14 metų pusbroliai. Pasak šeimos narių, vaikai buvo sulaikyti, nes turėjo „nusikaltėlių veidus“. Nuo to laiko, šeimos nariams nebepavyko susisiekti su vaikais. 

Deja, bet tai tėra vienas iš daugelio panašių atvejų. Amnesty International rado įrodymų, kad žmonės yra sulaikomi dėl turimų tatuiruočių, ankstesnių kaltinimų, ar gyvenimo neturtingose ir gaujų paveiktuose rajonuose. Sulaikytieji ne tik yra laikomi nežmoniškomis sąlygomis, bet ir neturi galimybės gauti teisinę gynybą, todėl kiekvieną dieną mirčių skaičius valstybės areštinėse auga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *