TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 02 27 – 03 05

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Pirmadienį JT žmogaus teisių ekspertai pareiškė, kad Rusija yra atsakinga už įkalinto Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimą ir pasikėsinimą nužudyti bei paskelbė „atvirą kvietimą“  tarptautiniam tyrimui.

„Mūsų galutinė išvada yra ta, kad Rusija yra atsakinga už pasikėsinimą nužudyti A. Navalną“, – per spaudos konferencija Ženevoje kalbėjo JT pranešėja Agnes Callamard.

Be to, antradienį Jungtinės Amerikos Valstijos drauge su Europos Sąjunga įvedė sankcijas Rusijos pareigūnams ir verslo subjektams dėl A. Navalno apnuodijimo. ES sankcijos A. Bortnikovui buvo paskelbtos dar spalio mėnesį, o JAV paskelbė sankcijas iš viso septyniems žmonėms, koordinuodamos veiksmus su Europos Sąjunga. Šiais veiksmais yra siunčiama žinutė, jog žmogaus teisių pažeidimai negali būti toleruojami.

Trečiadienį JT žmogaus teisių ekspertai teigiamai įvertino Saudo Arabijos sprendimą panaikinti mirties bausmę trims vyrams, atlikusiems nusikaltimą būdami nepilnamečiais ir paragino atsiimti savo kaltinimus bei juos paleisti.

Pagal JT Vaiko Teisių Konvenciją draudžiama mirties bausmę vykdyti už nusikaltimus, kuriuos asmenys padarė nesulaukę pilnametystės.

Penki JT žmogaus teisių ekspertai Saudo Arabijos sprendimą skirti 10 metų bausmę (užuot paskyrus mirties bausmę) piliečiams Ali al-Nimr, Dawood al-Marhoon ir Abdullah al-Zaher įvardijo kaip „svarbų žingsnį, siekiant įvykdyti šalies tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių srityje“. Vis dėlto, JT atsovai pridūrė, kad „tolesnė bylos eiga vis dar kelia didelį susirūpinimą ir galutinis teismo sprendimas lieka neaiškus“.

Šį trečiadienį protestų prieš karinę chuntą metu Mianmare turimais Jungtinių Tautų duomenimis žuvo 38 žmonės.

Pasak įvykio liudininkų, taikių protestų metu keliuose miestuose į demonstrantus buvo šaudoma tikrais šoviniais. Kaip rašoma portale „Eleven Myanmar“, saugumo pajėgos naudojo ašarines dujas, akinamąsias granatas ir gumines kulkas.

„Vakar buvo kruviniausia diena nuo Mianmare įvykusio karinio pučio vasario 1 d. pradžios – žuvo net 38 žmonės. <…> Nuoširdi užuojauta taikiai kovojusių už demokratiją ir laisvę žmonių netekusiems artimiesiems.“,  – pažymėjo JT generalinė sekretorė Mianmare Christine Schraner Burgener.

Iš viso nuo protestų pradžios Mianmare jau žuvo daugiau kaip 50 žmonių.

Prancūzijos Senatas atnaujino prieštaringo saugumo įstatymo svarstymus (angl. Global Security Bill). Amnesty International atstovai įspėja, kad šis saugumo įstatymas rizikuoja masiniu neproporcingu stebėjimu, naudojant ne tik viešas kameras, bet ir dronus, ir galimai pažeis žmogaus teises į privatumą, saviraiškos laisvę, įskaitant teisę į informacijos teikimą ir gavimą, taip pat taikaus susirinkimo laisvę.

„Šis drakoniškas naujas įstatymas rizikuoja distopine ateitimi, kurios mes niekada nenorime patirti. Tai leistų policijai šnipinėti bet ką ir bet kur. Toks stebėjimas yra didžiulis ir nepriimtinas kišimasis į privatų žmonių gyvenimą“,  – kalbėjo Amnesty International atstovas Marco Perolini.

Šis saugumo įstatymas uždraustų žmonėms įraštinėti policijos pareigūnus dėl neaiškiai apibrėžtų priežasčių, kaip, pavyzdžiui, kuomet užfiksuota nuotrauka ar vaizdo įrašas grasina policijos pareigūno „psichologiniam vientisumui“. Tačiau yra itin svarbu, kad žurnalistai ir kiti asmenys galėtų fiksuoti policijos pareigūnus, siekiant užtikrinti jų atskaitomybę.

Besitęsiantys konfliktai ir sparčiai prastėjanti humanitarinė situacija Tigrajų regione Etiopijoje kelia stiprų susirūpinimą dėl žmogaus teisių padėties. Jungtinių Tautų Žmogaus vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet pabrėžė skubių ir nešališkų tarptautinių žmogaus teisių tyrimų svarbą regione.

„Pranešimai apie smurtą lyties pagrindu, neteisminius nužudymus, paplitusį grobstymą viešose ir privačiosie vietose, taip pat pranešimai apie besitęsiančius susirėmimus yra giliai jaudinantys“, – kalbėjo M. Bachelet.

Amnesty International tyrimas apie Eritrėjos kariuomenės 2020 m. lapkričio mėn. civilių gyventojų žudymus Axum mieste atkreipia dėmesį, kad tai galimai prilygsta nusikaltimams prieš žmoniją.

„Nors neramumai Tigrajų regione jau tęsiasi daugiau nei 4 mėnesius, kas sukėlė vieną iš rimčiausių humanitarinių ir žmogaus teisių krizių šiuo metu pasaulyje, konfliktas iki šiol nėra įtrauktas į Jungtinių Tautų Saugumo tarybos darbotvarkę. Tai turi keistis“, – ragina Amnesty International atstovė Sarah Jackson.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *