TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 04 23 – 04 30

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Nevyriausybinė žmogaus teisių organizacija Human Rights Watch (HRW) apkaltino Izraelį „apartheido“ nusiklatimais prieš palestiniečius ir prilygino tai nusikaltimams prieš žmoniją. HRW pasklebė 213 puslapių ataskaitą, kuria, pasak organizacijos atstovų, nebuvo siekiama palyginti Izraelio veiksmus su Pietų Afrikoje vykdyta rasinės segregacijos politika 1948-1990 m., bet buvo siekiama įvertinti, „ar konkretūs veiksmai ir politika“ Izraelyje prilygsta minėtiems nusiklatimams, apibrėžtiems tarptautinėje humanitarinėje teisėje, kaip kad 1973 Apartheido konvencijoje ir 1998 Romos Statute.

Izraelio užsienio reikalų ministerija atmetė šias pretenzijas kaip „abejingas ir melagingas“ ir apkaltino HRW „prieš Izraelį nukreiptos darbotvarkės“ vykdymu, sakydama, kad ši organizacija „daugelį metų siekia skatinti boikotus prieš Izraelį“.

Vos prieš kelias savaites Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) paskelbė tirsiantis karo nusikaltimus Izraelio okupuotame Vakarų Krante ir Gazos Ruože, galimais nusikaltėliais įvardijant Izraelio karines pajėgas ir ginkluotąsias islamo fundamentalistų palestiniečių grupes, tokias kaip „Hamas“.

Human Rights Watch vykdantysis direktorius Ken Roth palaiko kritiką išreikštą Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikaltimų biurui dėl pastarojo veidmainiavimo Mianmaro atžvilgiu, pakviečiant šalies policijos pajėgų vadą, generolą leitenantą Than Hlaing, dalyvauti 64-toje JT Narkotinių medžiagų komisijoje konferencijoje. Šiuo metu Europos Sąjunga, Kanada, Jungtinės Amerikos Valstijos ir Jungtinė Karalystė yra pateikusios sankcijas, nukreiptas prieš T. Hlaing.  

Mianmaro pilietinės visuomenės organizacijos pateikė pranešimą, kuriame pabrėžiama, jog JT ne tik nesugebėjo veikti vieningai kuomet paaiškėjo, jog neteisėta karinė chunta Mianmare vykdo nusikaltimus prieš žmoniją, bet net ir pateisina tokius veiksmus, kviečiant dalyvati Mianmaro karinės chuntos atstovus JT konferencijose, suteikiant platformą reikštis tarptautiniu mastu.

„Skaudu matyti tokį žmogaus teisių pagarbos stygių, kuris pasireiškia iš organizacijos, kuri yra pasiryžusi skatinti įgalinimą ir apginti visas žmogaus teises“, – pranešime kalbėjo Mianmaro pilietinės visuomenės organizacijų atstovai.

Pranešime išreiškiamas prašymas nutraukti visus santykius su neteisėta Mianmaro karine chunta bei pripažinti ir dirbti kartu su teisėtu valdymo organu, atstovaujančiu Mianmaro piliečius – Mianmaro tautos vienybės vyriausybe (angl. National Unity Government).

Antradienį Jungtinių Tautų nepriklausomi žmogaus teisių ekspertai išreiškė rimtą susirūpinimą dėl neskaidriai paskirtų naujų Nepalo Nacionalinės žmogaus teisių komisijos narių, o tai, pasak ekspertų, „pakenkė šios institucijos nepriklausomumui, vientisumui ir teisėtumui“.

Savo pranešime ekspertai teigia, kad šių asmenų skyrimo procesas „neįgyvendino esminių Paryžiaus principų reikalavimų, įskaitant atvirą, skaidrų procesą, įtraukiant pilietinę visuomenę į sprendimo priėmimo procesus“.

„Mes manome, kad šis paskyrimo procesas neatitinka tarptautinių standartų bei kenkia Nacionalinės žmogaus teisių komisijos nepriklausomumui, vientisumui ir teisėtumui, o tai riboja Nepalo gyventojų galimybes naudotis tinkamomis teisinės gynybos priemonėmis. Būtent dėl to gali kilti plataus mąsto žmogaus teisių pažeidimai ir pilietinės visuomenės slopinimas“, – kalbėjo ekspertai, ragindami Nepalo Vyriausybę atšaukti paskyrimus ir užtikrinti naują skaidrų paskyrimo procesą.

Nepriklausoma ir nešališka nacionalinė žmogaus teisių institucija yra labai svarbi, siekiant išvengti žmogaus teisių pažeidimų. Ji ypač svarbi pereinamojo laikotarpio teisingumo procese bei užtikrinant atskaitomybę už padarytus nusikaltimus.

Trečiadienį pietų Afrikos Malavio valstybės Aukščiausiasis Teismas paskelbė mirties bausmės panaikinimą, nes tai prieštarauja šalies Konstitucijai. Šiuo sprendimu Malavis prisijungė prie didėjančios daugumos Afrikos ir kitų pasaulio šalių, kurios pagal įstatymą ar de facto panaikino mirties bausmę.

Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) pranešime rašoma, kad šis veiksmas patvirtina vyraujančią tendenciją atsisakyti šios nežmoniškos bausmės: per pastaruosius 10 metų mirties bausmė nė karto nebuvo įvykdyta nė vienoje iš 163-jų Jungtinių Tautų organizacijai priklausančių valstybių narių.

EIVT taip pat priduria, kad mirties bausmės panaikinimas prisideda prie žmogaus orumo apsaugos. O pati mirties bausmė, kaip rašoma pranešime, yra žiauri, nežmoniška ir nesugebanti atgrasyti nuo nusikalstamo elgesio.

Antradienį Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) nominavo filipiniečių žurnalistę, ir žiniasklaidos vadovę Maria Ressa 2021 m. Spaudos laisvės apdovanojimui.

Daugiau nei tris dešimtmečius M. Ressa dalyvavo daugybėje iniciatyvų, kuriomis skatino spaudos laisvę, 2018 m. žurnalo „Time“ paskelbta metų žmogumi ir šiuo metu vadovaujanti internetinei platformai „Rappler“.  Dėl savo iniciatyvų ji tapo atakų ir prievartos taikiniu Filipinuose. „M. Ressa kova už žodžio laisvę yra pavyzdys daugeliui žurnalistų visame pasaultyje“, – kalbėjo žurnalistė ir tarptautinės premijos žiuri pirmininkė iš Italijos Marilu Mastrogiovanni.

Maria Ressa buvo pasirinkta UNESCO/Guillermo Cano pasaulinei spaudos laisvės premijai, atsižvelgiant į tarptautinės žiniasklaidos profesionalų žiuri rekomendacijas.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *