TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 05 07 – 05 14

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Pirmadienį, gegužės 10 d., ilgametis religinis konfliktas dėl Palestinos regiono tarp Izraelio ir palestiniečių islamistų sunitų “Hamas” organizacijos valdomos Gazos ruožo peraugo į ginkluotus ir mirtinus puolimus, jau pareikalavusius daugiau nei 67 palestiniečių ir 7 izraeliečių gyvybių.

Jungtinių Tautų organizacijos ekspertai išreiškė didelį susirūpinimą dėl agresyvaus Izraelio atsako į protestus Rytų Jeruzalėje (Izraelio okupuota teritorija), kuomet Izraelio policija jėga bandė iškeldinti šimtus palestiniečių iš jų teisiškų namų. Izraelio gynybos pajėgų duomenimis, “Hamas” paleido daugiau nei 1500 raketų iš Gazos į kelis Izraelio miestus. Tačiau mobili Izraelio oro gynybos sistema, žinoma kaip Geležinis kupolas (angl. Iron Dome), yra viena iš stipriausių pasaulyje, kas padeda apsisaugoti nuo raketų bei suteikia karinės galios persvarą palestiniečių atžvilgiu.

 „Izraelio policijos ir saugumo pajėgų veiksmai, atakuojantys dideles Palestinos gyventojų ir maldininkų minias, tik dar labiau sustiprina konfrontaciją. Militarizuotas atsakas į civilių protestus prieš diskriminacines Izraelio praktikas tik dar labiau gilina socialinį susiskaldymą. Gerbti visų žmogaus teises yra vienintelis kelias į priekį“,- kalbėjo JT ekspertai.

Gegužės 9 d. buvo minima Europos diena, kurios metu taip pat minimas istorinis įvykis – Šumano deklaracijos priėmimas. 1950 m. Paryžiuje pasakytoje kalboje tuometinis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas išsakė savo idėją apie naujos formos politinį Europos bendradarbiavimą, dėl kurio karas tarp Europos tautų būtų neįsivaizduojamas dalykas. 1951 m. buvo įkurta Europos anglių ir plieno draugija (angl. European Coal and Steel Community), kas patapo dabartinės Europos Sąjungos ištakomis.

Šiame 1998 m. vaizdo įraše, kurį pasidalino nepriklausoma organizacija European Movement Ireland, vienas iš svarbiausių asmenybių modernioje Airijos politinėje istorijoje ir vienas iš Šiaurės Airijos taikos proceso architektų, Nobelio taikos premijos laureatas John Hume pasisako už Europos Sąjungos svarbą.

„Nepamirškime, kad Europos Sąjunga yra geriausias konfliktų sprendimo pavyzdys pasaulio istorijoje. Filosofija ir taikos siekis, sukūrusios šią sąjungą, yra mūsų susitarimo esmė, kaip kad ir pagarba skirtingumui ir įvairovei“,- kalbėjo J. Hume.

Antradienį ryte per šaudynes Rusijos miesto Kazanės mokykloje žuvo devyni žmonės – septyni moksleiviai, mokytoja ir mokyklos darbuotoja. Du mokiniai užsimušė, kai bandydami išvengti kulkų iššoko iš trečiojo aukšto. Mažiausiai 21 asmuo sužeistas. Pagal žiniasklaidos pranešimus ataka įvyko apie 9.20 val. vietos laiku, o 19-metis vyras, įvykdęs išpuolį, buvo sulaikytas. Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas.

JT generalinis sekretorius António Guterres pasmerkė šį mirtiną susišaudymą, skelbiama atstovo spaudai Stéphane Dujarric pranešime.

„Jis (A. Guterres) griežtai smerkia šį beprasmišką smurtą ir reiškia giliausią užuojautą aukų šeimoms bei visos šalies piliečiams, taip pat linki kuo greičiau pasveikti sužeistiesiems“, – kalbėjo S. Dujarric.

Kazanė yra didžiausias Rusijos Tatarstano Respublikos miestas, esantis maždaug už 800 km į rytus nuo Maskvos.

Trečiadienį Jungtinių Tautų ataskaitoje paskelbta informacija, jog per pastaruosius metus žodžio laisvė Irako Kurdistano regione buvo vis labiau ribojama. 

Dėl viešos valdžios institucijų kritikos šio regiono piliečiai patyrė masinius gąsdinimus, judėjimo apribojimus ir savavališkus suėmimus, daliai jų pareikšti įtarimai dėl šmeižto ir kitų nusižengimų.

Nuo 2020 m. kovo mėn. iki balandžio mėn. JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro ir JT pagalbos misijos Irake parengtoje ataskaitoje buvo išreikšas susirūpinimas dėl piliečių galimybės kritikuoti ar išreikšti nepasitenkinimą valdžios atliekamų veiksmų atžvilgiu.

„Šioje ataskaitoje užfiksuotas represijų modelis kelia didelį nerimą, kadangi ne tik išryškina taikomų represijų ir masinio bauginimo praktikas, tačiau užkerta kelią bet kokio skaidrumo ar valdžios institucijų atskaitingumo paieškoms“, – kalbėjo JT Vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet.

Nevyriausybinė organizacija Amnesty International išreiškė susirūpinimą dėl ypatingai prastos koronaviruso situacijos Indijoje ir Nepale, ragindama imtis skubių veiksmų pasauliniu lygiu. Pasak organizacijos Pietų Azijos regiono sveikatos priežiūros sistemos pasiekė lūžio tašką. Itin žemas vakcinacijos lygis (mažiau nei 1 iš 10 regiono gyventojų yra paskiepytas) taip pat lėmė šio regiono pažeidžiamumą.

„Žmonių katastrofa, vykstanti Indijoje ir Nepale, turėtų būti perspėjimas kitoms regiono šalims daugiau investuoti į pajėgumus efektyviau reaguoti į tokias ekstremalias situacijas <…>“, – sakė Amnesty International Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono direktorė Yamini Mishra.

John Hopkins University duomenimis, gegužės 13 d. Indija pranešė daugiau nei 343,144 tūkst. naujų atvejų per vieną dieną, bendras patvirtintų atvejų skaičius siekia apie 24 mln., o Nepale – 8 842 naujų atvejų per dieną, o bendras atvejų skaičius siekia beveik 440 tūkst.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *