TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 06 04 – 06 11

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Venesuelos migrantai ir pabėgėliai, kuriuos ypač sukrėtė Covid-19 pandemija, yra didžiame pavojuje, todėl jiems skubiai reikalinga tarptautinės bendruomenės pagalba. Skaičiuojama, kad nuo 2015 metų 5,6 milijono Venesuelos gyventojų paliko valstybę gelbėdamiesi nuo smurto, nepastovumo ir ilgalaikės ekonominės krizės. Michael Grant, Kanados tarptautinių reikalų viceministras, komentavo, jog Venesuelos pabėgėlių padėtis yra ypač sudėtinga: daugiau nei pusė neturi pakankamai maisto, 80-90 procentų prarado pajamų šaltinius, ketvirtis vaikų buvo atskirti nuo tėvų, o daugybė moterų ir mergaičių susiduria su smurtu bei nepasiekiamomis reprodukcinės sveikatos paslaugomis.

Jungtinių tautų Pabėgėlių agentūros duomenimis, vien į Kolumbiją iš Venesuelos kasdien atvyksta apie 2000 pabėgėlių. Tačiau šiandienos situacija kelia naujų iššūkių. Dauguma prieš pandemiją į kaimynines valstybes besitraukusių migrantų gebėjo savarankiškai išlaikyti save bei savo šeimas, tačiau agentūros atstovės Marie-Helene Verney teigimu, atvykstantys pandemijos laikotarpiu yra itin priklausomi nuo humanitarinės pagalbos. Kitą savaitę organizuojamos donorų konferencijos metu tikimasi surinkti 1,44 milijardus dolerių, padėsiančių suvaldyti Venesuelos egzodui – antrai pagal dydį pabėgėlių krizei po Sirijos. Surinktos lėšos bus skiriamos medicininės pagalbos bei apsaugos nuo išnaudojimo užtikrinimui.

Naujausių tyrimų duomenimis, beveik 1 iš 10 pasaulio vaikų, iš kurių 63 milijonai mergaičių ir 97 milijonai berniukų, dirba. 2020 metų pradžioje Jungtinių tautų atliktas tyrimas parodė, jog per ketverius metus dirbančių vaikų skaičius išaugo 8,4 milijonais.

Šie skaičiai įspėja, jog pirmą kartą per 20 metų nebuvo pasistūmėta į priekį kovoje su vaikų darbu. Dirbantys vaikai dažnai patiria fizinį bei psichologinį smurtą, dėl darbo dažnas privalo nustoti mokytis – taip ribojamos ne tik vaikų teisės, bet ir galimybės. Pandemijos sukeltos ekonominės problemos ir mokyklų uždarymas lėmė, jog lyg šiol dirbusių vaikų darbo valandos prailgo, o darbo sąlygos dar labiau suprastėjo. Covid-19 taip pat skaudžiai paveikė šeimas, daugelis prarado darbus bei pajamas, todėl yra manoma, kad skaičiai tik augs: dirbančių vaikų skaičius gali išaugti 9 milijonais iki 2022 metų pabaigos.

Ketvirtadienį, birželio 10d., Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) Vykdomoji direktorė Henrietta H. Fore išreiškė susirūpinimą besitęsiančiu badu Tigrajaus regione, Etiopijoje, nes vis daugiau vaikų ir kūdikių serga ir kenčia nuo neprievalgio ir gali mirti.

Pasak Integruotos maisto saugos fazių klasifikacijos (IPC) analizės, paskelbtos ketvirtadienį, daugiau nei 350 000 Tigrajaus regiono gyventojų susiduria su katastrofiškomis gyvenimo sąlygomis ir kenčia nuo bado. Daugiau nei 60 procentų gyventojų, tai yra daugiau nei 5,5 mln. Tigrajaus ir aplinkiniuose Amharos ir Afaro regionuose gyventojų, jaučiasi nesaugūs ir neužtikrinti savo maisto atsargomis, tuo tarpu 2 mln. iš 5,5 mln. gyventojų greitai artėja prie bado.

Vienas iš svarbiausių faktorių, kodėl šalyje pradėjo stygti maisto produktų, tai besitęsiantis konfliktas regione, dėl kurio daug šeimų teko palikti savo namus ir keltis kur saugu, buvo sunaikinta daug kaimų, infrastruktūra, sėjamų laukų ir t.t. Daug žmonių prarado darbus. Todėl jei niekas nepasikeis, konfliktas nebus numalšintas, rugsėjį badaujančių žmonių skaičius gali siekti net 400 000.

Todėl Jungtinės tautos ragina prisidėti savo partnerius ir nares šalis ir paremti UNICEF programas skirtas Tigrajaus regionui.

Penktadienį, birželio 11 d., Amnesty International pareiškė, kad G7 nuspręstos paaukoti milijardas vakcinų tėra lašas vandenyne ir tokio skaičiaus nepakaktų paskiepyt Indijos, nekalbant apie visą pasaulį.

Šią savaitę susirinkę G7 šalių lyderiai pačią pirmą dieną nusprendė prisidėti prie pandemijos pasaulyje sustabdymo ir paaukoti vieną milijardą vakcinų neturtingoms šalims. Tačiau, pasak Amnesty International vadovės Agnès Callamard, šis skaičius yra per žemas ir jo nepakaks norint suvaldyti pandemiją, ypač kai yra paskaičiuota, kad metų pabaigoje G7 šalys turės trijų milijardų vakcinų perteklių. Tokie G7 lyderių sprendimai parodo, kad vietoj to, kad laikytųsi savo pažadų ir iki 2022 metų „paskiepytų“ pasaulį panaikindami vakcinų, testų ir vaistų intelektinės nuosavybės teises, šalių lyderiai geriau renkasi dalinę ir nepakankamą pagalbą.

Žmonių vakcinos aljanso (The People’s Vaccine Alliance) duomenimis, tokiais vakcinavimo tempais, kokie yra dabar, labiausiai pažeidžiamos ir neturtingos šalys savo gyventojus baigs vakcinuoti tiktais 2078 metais. Tuo tarpu G7 šalių piliečiai bus pilnai paskiepyti iki 2022 metų sausio.

Šį penktadienį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė naują gidą, kuris skatins rūpintis psichine sveikata gerbiant žmogaus teises, sutelkiant dėmesį į pasveikimą pagrįstą buvimu bendruomenėje, pagalba kasdienybėje, pavyzdžiui, padedant susirasti darbą ar būstą gyvenimui.

PSO duomenimis, valstybių vyriausybės psichinei sveikatai skiria mažiau nei 2 procentus iš valstybės biudžeto sveikatos sričiai, ir tik turtingiausiose šalyse šis skaičius siekia 43 procentus. Taip pat daugiausiai lėšų yra skiriama psichiatrinėms ligoninėms, o ne holistiniam gydymui.

PSO taip pat pabrėžė, kad nors valstybės vis noriau priimdamos 2006 metų Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją keičia įstatymus, politiką ir medicinines paslaugas, tik kelioms valstybėms iš tiesų pavyko padaryti pažangą žmogaus teisių srityje. Dar ir dabar daugelyje šalių egzistuoja piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis ir prievartos naudojimas: priverstinis guldymas į psichiatrinę ligoninę ir gydymas, fizinis ir cheminis suvaržymai, antisanitarinės gyvenimo sąlygos, fizinė prievarta ir žodinis smurtas. 

Tuo tarpu naujasis PSO gidas apibrėžia reikalavimus tokiose srityse kaip sveikatos apsauga, finansai ar darbo jėgos plėtroje, kad psichinės sveikatos paslaugos atitiktų pasirašytos konvencijos sąlygas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *