TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 09 10 – 09 24

Po savaitės pertraukos „Žmogaus teisių balsas“ ir vėl apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.

Per 100,000 gimdymų mirštant 638 moterims, Afganistano gimdyvių ir naujagimių mirtingumo rodikliai yra vieni iš blogiausių pasaulyje, praneša Pasaulio sveikatos organizacija.

Priėjimo prie jūros neturinti valstybė tapo atskirta nuo pasaulio. Užsienio pajėgoms pradėjus atsitraukti, Talibano atėjimas į valdžią lėmė išorės pagalbos, kuri gausiai finansavo Afganistano sveikatos apsaugos sistemą, įšaldymą. Vakarų valstybių donorai ir tokios organizacijos kaip PSO nurodo sunkumus, su kuriais yra susiduriama norint pristatyti pagalbines lėšas Talibanui bei atgabenti medicininius reikmenis  į chaotišką Kabulo oro uostą. To pasėkoje prieiga prie medicininių gelbėjimo priemonių ir vaistų moterų reprodukcinei sistemai yra itin smarkiai paveikta. Tai pasireiškia itin blogomis sąlygomis ligoninėje (pvz.: neįmanoma temperatūros reguliacija, moterys gimdo 43C karštyje), nuskausminamųjų, vaistų bei maisto trūkumu, greitosios pagalbos paslaugų neprieinamumu.

Jungtinių Tautų demografinės veiklos fondas, kaip dalį platesnio Jungtinių Tautų kreipimosi norint gauti 606 milijonus dolerių, siekia surinkti 29.2 milijonus dolerių tam, kad galėtų patenkinti gyvybę gelbėjančius Afganistano moterų ir mergaičių poreikius. Organizacija yra užtikrinta, jog, atsižvelgiant į desperatišką humanitarinės pagalbos poreikį, gyvybiškai svarbių medicininių ir sveikatos priežiūros reikmenų transportavimui bei mobilių sveikatos klinikų dislokavimui bus suteiktas saugus praėjimas.

Kenija, kaip ir daugelis kitų valstybių, įvedus judėjimo apribojimus skirtus suvaldyti COVID – 19 viruso plitimą, susidūrė su fizinio ir seksualinio smurto, įskaitant ir smurtą šeimoje, prieš mergaites ir moteris, bylų skaičiaus išaugimu.

Organizacija „Human rights watch“ apklausė trylika smurto lyties pagrindu aukų, keturis aukų tėvus ar giminaičius ir kitus žmones, kurie dirba šioje srityje ar yra kitaip su ja susiję. Nukentėjusiosios bei kiti apklaustieji apibūdino patirtą seksualinį smurtą, mušimus, išmetimą iš namų, priverstines vaikų santuokas ir moterų genitalijų žalojimus. Daugelis smurtautojų buvo artimi šeimos nariai, įskaitant aukų vyrus. Didžioji dalis apklaustų nukentėjusiųjų nepranešė apie patirtą smurtą atsakingoms institucijoms, nes netikėjo, kad joms bus suteikta pagalba, arba manė, jog už pagalbą privalės mokėti kyšius, kuriems neturi išteklių. Tos, kurios vis dėl to pranešė apie patiriamą smurtą, iš teisėsaugos tarnybų nesulaukė tinkamo atsako, negavo tinkamų prieigų prie sveikatos ir teisinių paslaugų bei susidūrė su gausybe problemų bandant gauti pagalbą, įskaitant beveik absoliutų finansinės paramos, būtinos norint pabėgti nuo smurto, nepakankamumą.

Facebook anksčiau įdiegta nauja programa „Cross-check“ (liet. Kryžminis patikrinimas) arba kitaip „X-Check“ turėjo užtikrinti papildomą įtakingų asmenų vidinį peržiūros lygmenį prieš Facebook komandai priimant sprendimus jų talpinamam turiniui. Tačiau informatoriaus gauti slapti dokumentai parodė, kad Facebook naudojo „X-Check“ programą sukuriant sąrašą įtakingų vartotojų, kurie galėjo nebaudžiami pažeidinėti Facebook vartotojo taisykles.

Rugsėjo 13 dieną Amnesty International paskelbė Wall Street Journal atliktą tyrimą dėl Facebook platformos veiklos. Wall Street Journal gauti dokumentai parodė, kad Facebook naudoja sistemą, kuri atleidžia aukšto lygio vartotojus nuo kai kurių platformos naudojimo taisyklių. „Ši sensacinga informacija tik dar kartą patvirtina ir parodo, kaip Facebook platforma prisideda ir padeda sklisti klaidingai ir kenksmingai informacijai po pasaulį,“ teigia Amnesty International generalinė direktorė Agnès Callamard.

„Facebook tvirtina, kad jie jokiais būdais neužsidirba iš pykčio kurstymo, tačiau informatoriaus pateikti slapti dokumentai tai paneigia, parodydami, kad ši platforma sukūrė tokią sistemą, kuri leidžia įtakingiems vartotojams laisvai priekabiauti prie kitų vartotojų, skleisti klaidingą informaciją ir kurstyti nesantaiką. Siunčiama Facebook žinutė aiški – jei esi pakankamai įtakingas, gali laisvai elgtis kaip nori, nebijodamas pasekmių. Šie dokumentai taip atskleidžia, kad negalima pilnai pasitikėti jokia kompanija ir tai, kas yra jų deklaruojama viešai. Mes turime ištaisyti šią problemą nuo jos šaknų: Facebook reklamuojamą vartotojų priežiūros verslo modelį, kuris remiasi agresyviu plataus masto informacijos apie vartotoją rinkimu ir jo profiliavimu. Facebook algoritmai sustiprina klaidingos ir visuomenę skaldančios informacijos plitimą, skatina rasizmą, nes toks turinys skatina ilgesnį vartotojų įsitraukimą ir padidina bendrovės pelną iš reklamų. Šie dokumentai tik dar kartą parodė, kad dar vis neturėtume pilnai pasitikėti savireguliuojančiomis įmonėmis. Vyriausybės turi užtikrinti, kad tiek tikrame, tiek virtualiame pasaulyje žmogaus teisės būtų gerbiamos ir apsaugotos,“ tvirtina Agnès Callamard.

Jungtinių Tautų vaikų išnaudojimo ir prekybos specialioji reporterė Mama Fatima Singhateh po 8 dienų vizito Juodkalnijoje, rugsėjo 16 dieną, pareiškė, kad vienintelis būdas sustabdyti smurtą prieš vaikus ir jų seksualinį išnaudojimą yra kovojimas su skurdo, socialinės atskyros ir segregacijos, ypač pažeidžiamiausių grupių (romų, egiptiečių ir kitų emigrantų vaikų, vaikų su negalia), problemomis.

Juodkalnija turi imtis griežtų priemonių stiprinant vaikų apsaugos sistemą bei reaguoti greičiau ir efektyviau kovojant su prekyba vaikais ir jų išnaudojimu. Vaikams draugiškos apklausos, tyrimai ir sulaikymai yra svarbūs norint pagaliau nutraukti tylą ir vaikų komercinio išnaudojimo veikos nebaudžiamumą šalyje.

„Aš esu padrąsinta vyriausybės noru prisidėti prie vaikų prekybos ir išnaudojimo stabdymo. Tačiau esu susirūpinus mažu bylų, susijusių su šia nusikalstama veika, skaičiumi. Priverstinės iš anksto suplanuotos santuokos tebevyksta romų ir egiptiečių bendruomenėse, grindžiant, kad šios praktikos yra jų kultūros ir tradicijos dalis,“ teigia ekspertė.

Savo 8-nių dienų vizito metu, Mama Fatima Singhateh susitiko su įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios, ir teisminės valdžios atstovais, Juodkalnijos Žmogaus teisių ir laisvių sargybiniu (angl. the Protector for Human Rights and Freedoms), pilietinės visuomenės organizacijomis, socialinės apsaugos ir paslaugų tiekėjais, vaikais ir tarptautine bendruomene. Ji lankėsi Podgoricoje, Bijeloje, Spuze ir Niksikoje

Rugsėjo 20 dieną Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertai įspėjo Indonezijos valdžią, kad ji privalo užtikrinti žmogaus teisių aktyvistui iš Vakarų Papua Victor Yeimo tinkamą medicininę apžiūrą ir privalo apsaugoti jo gyvybę kalėjime. 

Nepaisant daugybės advokato prašymu nukelti teismo posėdį vėlesniam laikotarpiui dėl silpnos Victor Yeimo sveikatos, rugpjūčio pabaigoje Džajapūrojė jis dalyvavo posėdyje, kuriame buvo kaltinamas šalies  išdavyste ir neapykantos kurstymu, dalyvaudamas taikiuose protestuose prieš rasizmą ir už apsisprendimo laisvę 2019 metais.

JT specialioji naujienų apie žmogaus teises aktyvistus pranešėja Mary Lawlor teigia, kad tai jau ne pirmas kartas, kai valstybės atsisako suteikti medicininę pagalbą įkalintiems žmogaus teisių aktyvistams. Tokia nepriežiūra dažnai baigiasi arba sunkiomis ligomis, arba mirtimi, todėl Indonezija turi užtikrinti, kad toks pats likimas neištiktų ir Yeimo, kurio sveikata jau pasiekus kritinę būklę.

Victor Yeimo yra Vakarų Papua nacionalinio komiteto (KNPB) ir Papua piliečių peticijos (PRP) atstovas tarptautinei spaudai, pranešdamas pasauliui apie Vakarų Papua piliečių teisių padėtį. Jis buvo sulaikytas 2021 metų gegužės mėnesį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *